Kan Basıncını Kontrol Etme

Yüksek Kan Basıncı Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Tıp dilinde hipertansiyon olarak adlandırılan yüksek kan basıncı damar ile kan dolaşımı arasındaki basıncın normalden daha fazla olduğu anlamına gelmektedir. Sıklıkla görülen bu rahatsızlığın kolay yöntemlerle atlatılması ve normal seviyeye dönüş yapması mümkündür. Yüksek kan basıncını kontrol altına alabilmek için uygulanabilecek çeşitli yöntemler vardır. Rahatsızlığın belirtileri ise baş dönmesi, kalp ağrısı, nefes darlığı, kulak çınlaması vb. şekilde kendisini belli etmektedir. Bu tür belirtiler yaşadığınız takdirde rahatsızlığı kontrol altına almanız gerektiği bilincine varmalısınız.

Tavsiye Bağlantı: Damar Sertliği

Hipertansiyon ile ilgili rahatsızlıkların yakından takip edilmesi ve periyodik olarak tedavi sürecinin uygulanması gerekir. Bazı durumlarda kişilere verilen ödevler ile birlikte kısa sürede rahatsızlığın aşılması mümkündür. Fakat uzun süreli ihmal durumlarında daha çok hasar alınması ve daha etkili ve meşakkatli tedavi yöntemlerini kullanıldığı görülebilir. Eğer rahatsızlığın ilk evrelerini yaşıyorsanız bu konuda yapabileceğiniz basit uygulamalar olduğunu unutmamalısınız. Uzman doktorların uygulayacağı testler sonrasında hangi yöntemleri kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Yüksek Kan Basıncını Kontrol Altına Almanın Çeşitli Yolları

Yüksek kan basıncının belirtilerini gördüğünüz takdirde uygulayabileceğiniz birçok pratik yol bulunmaktadır. Bunlar tarih boyunca uygulanmış olan doğal yöntemlerin de içinde bulunduğu çeşitli ilk yardım ve geniş zamanlı uygulamaları kapsamaktadır. Yüksek kan basıncı rahatsızlığında uygulanabilecek tedavi yöntemleri şu şekildedir;

• Tuz içerikli besin gruplarını azaltmalı, mümkünse tüketmemelisiniz.

• Fazla kilolarınız varsa kilo oranınızı düşürmeli ve ideal kilonuza ulaşmalısınız. Bu konuda profesyonel yardım alarak basit uygulamalar ile etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. İdeal kilonuza ulaştıktan sonra düzenli ve sağlıklı beslenerek ideal kilonuzu korumalısınız.

• Çay ve kola tüketimini azaltmalısınız, özellikle kafein içerikli gıda ürünleri büyük risk grubuna girmenize vesile olur.

• Düzenli egzersiz yaparak fiziksel aktivitelerinizi arttırmalısınız. Yürüyüş, tempolu koşu ve egzersiz hareketleri bu uygulama için yeterli olacaktır.

• Kötü alışkanlıklarınızı bırakmalısınız. Sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklar sadece hipertansiyon için değil birçok rahatsızlık için risk oluşturur.

• Doymuş yağ tüketimini ve tereyağı tüketimini yüksek oranda azaltmalısınız.

• Kan değerlerinize düzenli olarak bakmalı ve kontrol altında tutmalısınız.

• Evinizde tansiyon aleti bulundurarak düzenli olarak tansiyonunuzu ölçmeli ve sahip olduğunuz tansiyon değerlerini not almalısınız. Bu konuda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

• Sebze ve meyve tüketimini arttırmalısınız. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri doğal yoldan alarak eksikliklerinizi giderebilir ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Yukarıdaki uygulamaları düzenli bir şekilde tekrarladığınız takdirde yüksek kan basıncı rahatsızlığını atlatabilirsiniz. Eğer böyle bir rahatsızlığınız yoksa ve yukarıdaki maddelerin tam tersini yapıyorsanız yine bu uygulamalara son vererek yüksek kan basıncı riskini ortadan kaldırabilir ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz. Fakat bu uygulamaları yapmadan önce uzman doktor gözetiminde nasıl bir tedavi uygulanacağını belirlemek daha mantıklı olacaktır.

2 YORUMLAR

  1. Yüksek kan basıncı sorunu belli bir yaştan sonra veya doğuştan çıkan kimi zaman insanın hayatını zorlaştıran ve seviyesi düşürülmesse vücüda zarar veren bir sorun yüksek kan basıncı nasıl düşürülür derseniz benim kullandığım yöntem sarımsak yemek ve limon içmek . Bu iki gıda tansiyonunuzu kolayca düşürebilir eğer çok hayati bir tansiyon yüksekliğiniz varsa mutlaka hastanelerin aciline başvurun

  2. Bu sorunlar önceden yaşlılar da sıkılıkla görülürken şimdi gençlerde de görülmeye başladi bu durum ise çok kötü birşey sonuçta genç nüfusun kendine böyle hastalıklar edinmesi ileride daha büyük hastalıkların geleceğini göstermiş oluyorlar gençlerimiz yediklerine dikkat etmeli bizler de onları bu konularda bilinçlendirmeli ve uyarmaliyiz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here