Vitaminlerin Görevleri Nelerdir

Vitaminlerin Görevleri Nelerdir?

Vücudumuz birçok organik ve inorganik maddelerden oluşmaktadır. Bu malzemeler vücudumuzda gerçekleşen olayların devamı ve düzene sokulması için gereklidir ve bunu vücut kendi kendine üretebildiği gibi dışarıdan da alabiliriz. Vitaminler vücudumuzun birçok temel fonksiyonlarını yerine getirmek için oldukça gerekli organik maddelerdir ve üretimi vücut tarafından oldukça az gerçekleşmektedir, bu nedenle dışarıdan bu vitaminleri dışarından almamız gerekmektedir. Vitamin kalori içermez ve miligram seviyelerinde ihtiyaç duyulmaktadır ama bu denli küçük olmasına rağmen önemi tartışılamaz. Vitamin eksikliği yaşamamak ve daha sağlıklı bir hayat sürmek için dengeli ve düzenli beslenmeliyiz. Sağlığınız açısından güzel bir yaşam sürdürebilmeniz için Vitaminlerin Görevleri Nelerdir sizler için hazırladık.

Her Vitaminin Farklı Görevi Vardır

Vitaminler çoğu enzim reaksiyonlarında koenzim ya da kofaktör olarak rol alırlar ve farklı vitaminlerin farklı görevleri vardır. A, D, E ve K vitaminleri karaciğerde depolanabilir ve yağda çözünebilir; B ve C vitaminleri suda çözünebilir.

Vitaminler ve görevleri

A vitamini göz sağlığı üzerinde etki bulunduran, bağışıklık sisteminin çalışmasında etkili olan ve çocukların büyüme-gelişmesine yardımcı vitamindir. Böbrekte bulunan tek vitamindir. Yumurta, süt, havuç, sebze, ceviz ve balıkta bol miktar bulunur.

D vitamini kemik gelişimi ve bağışıklık üzerinde etkileri olan vitamindir ve gelişme dönemindeki bireylerin aldıkları ürünlerde mutlaka bulunmalıdır. Karaciğer ve balık başta olmak üzere yumurta, peynir ve mantarda bulunur.

Tavsiye Bağlantı: Sağlıklı Beslenme

E vitamini yaraların onarımına yardımcı ve üreme organlarının gelişiminde rolü bulunan vitamindir. Protein dokusunun onarımında bağlayıcı olarak görev alır ve yaraların kapanmasına yardım eder. Bitkisel yağlar, tahıllar, badem, ceviz ve sebzelerde bolca E vitamini bulunur.

K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlamaktadır ve kanserle mücadele durumunda bolca K vitamini desteği verilmektedir. Karaciğerdeki protrombin adı verilen kan pıhtılaşmasını sağlayan glikoproteinin yapısına katılarak görevini yerine getirir. Yeşil sebzeler, yumurta ve kuzu, tavuk, hindi etinde bulunur.

C vitamini kan yapımında aracıdır, savunma sistemimizin çalışmasına yardımcı olur, yaraların kapanmasını sağlayarak oluşacak enfeksiyonları önler ve vücudu gribal enfeksiyonlara karşı korur. Meyvelerde, biber ve rokada oldukça fazla bulunmaktadır.

B vitamini B1, B2, B3, B5, B6 ve B12 olmak üzere 6 madde olarak incelenir. Sinir, solunum, sindirim ve bağışıklık sistemlerinde farklı olarak görev alırlar. Birçok yiyecekte B vitaminleri bulunur ve en değerli vitamin kabul edebiliriz.

Yaşam ve sağlık için vitaminler tartışılmaz önem taşır ve eksikliği ya da fazlalığı göz ardı edilmemelidir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here