Vazektomi Tedavisi

Vazektomi Nedir? Tedavisi Mümkün Mü?

Erkeklerin cinsel sorunları arasında bulunan Vazektomi önemli bir işlemdir. Cinsel sağlığı ile ilgili kritik bir karar veren erkeklerin Vazektomi işlemi ile birlikte cinsel yaşantısını kısmen sonlandırdığı gözlemlenir. Günümüzde istatistiksel olarak bu işlemi yaptıran erkek sayısı bir hayli azdır. Vazektomi Nedir? Tedavisi Mümkün Mü? Adlı yazımızı biraz daha detaylandıralım.

Fakat dünya geneline bakıldığında Vazektomi işlemini yaptıran binlerce insan olduğunu görmek mümkündür. Uzman doktorlar gözetiminde yapılan Vazektomi işlemi son derece ağrısız ve etkili işlemlerden birisidir. Halk arasında erkekliği sonlandırma olarak tabir edilen bu işlem aslında cinsel yaşamı sonlandırma olarak tanımlanabilmektedir. Erkeklerin kendi isteği ile cinsel yaşantısına kısmen son vermesi için tercih ettiği bu yöntemde uygulanan işlemler oldukça kısa bir süre alır.

Erkeğin sperm hücrelerinin testislerden depolandıkları bölgeye geçişini cerrahi operasyon ile sonlandırma işlemine Vazektomi adı verilir. Bu vesile ile erkeğin cinsel yaşantısı kısmen sona erer ve neslinin devamı mümkün değildir. Daha çok çocuk sahibi olmak istemeyen erkeklerin yaptırdığı bu işlem alternatif yöntemler işe yaramadığı takdirde devreye girer. Doğum kontrol hapı gibi riskli ilaçların tüketimi dahi işe yaramadığında Vazektomi işlemi kalıcı çözüm olarak uygulanabilmektedir. Erkeklerin neslinin devamının gelmesini istemediği ve çocuk sahibi olmayı istemediğinden emin olduğu durumda uzman hekime beyanat vermesi sonrasında işlemler ile ilgili detaylı bilgi verilir. Özellikle Vazektomi işleminin nasıl yapılacağı konusunda en ince ayrıntıya kadar kişi bilgilendirilmektedir.


Tavsiye Bağlantı: Prostatı Etkileyen Faktörler

Vazektomi Nasıl Yapılır? Riskli Midir?

Vazektomi Tedavisi-1

Vazektomi hem çocuk sahibi olmak istemeyen erkekler tarafından hem de aile planlaması yapmak için ideal önlemleri almak isteyen bireyler tarafından uygulanması istenilen işlemlerden birisidir. İşlem sırasında hayaları kaplayan deri uyuşturulur. Böylece bölgesel uyuşturma işlemi ile ağrısız bir şekilde Vazektomi uygulanabilir. Uyuşturulan bölgeye ufak bir kesi uygulanır ve tohum kanalları bağlanır. Bu işlem yaklaşık 15 dakikalık bir operasyon sonrasında sona ermektedir. Ortalama 15-20 dakikalık bu işlem sonrasında erkeğin çocuk sahibi olmaması için gereken uygulamalar yapılmış olur.

Vazektomi işleminden sonra cinsel yaşantıda ciddi bir değişim olmaz. Erkekte yine ereksiyon durumu normal bir şekilde gerçekleşir ve partner ile ilişkiye girilir. Ancak partnerin hamile kalması mümkün değildir. Eğer çocuk sahibi olmak istemiyorsanız Vazektomi işleminin ardından 3 ay beklemeniz önerilir. Bu bekleme süresinde sperm tahlili yapılması gerekir. 3 aylık bekleme süresinde kişi cinsel ilişki yaşarken kesinlikle korunmalıdır. Sperm testinde sperm üretildiği fark edilmişse tekrar tahlil yapılması gerekir.

Vazektomi işlemi için erkeğin onay vermesi ve kararı imzalaması gerekir. Bilinçli bir şekilde onay verildikten sonra uzman doktor uygulama aşamasına geçebilir. Aksi takdirde Vazektomi işleminin uygulanması mümkün değildir. Eğer kesin olarak karar vermediyseniz bu işlemi yaptıramazsınız. Gerekli yükümlülükleri yerine getirdikten sonra Vazektomi işlemi yaptırarak geri kalan hayatınızda çocuk sahibi olmadan yaşantınızı sürdürebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here