Varis Nedir

Varis Nedir?

(Toplardamarların Bozulması)

Bacaklardaki toplardamarlar, bilinçli yaşanmadığı ve beslenilmediği takdirde hastalanırlar. İyi idare edilinirse, bacaklar insanı hayatın sonuna kadar götürür. Fakat zamanımızdaki beslenme hataları veya hareket ve yürüme azlığı genellikle daha genç yaşlarda görülmektedir.

Atardamarların Bozulması

Bacaklardaki toplardamarlar, bilinçli yaşanmadığı ve beslenilmediği takdirde hastalanırlar. İyi idare edilinirse, bacaklar insanı hayatın sonuna kadar götürür. Fakat zamanımızdaki beslenme hataları veya hareket ve yürüme azlığı genellikle daha genç yaşlarda görülmektedir.

Bacak toplardamarlarının hastalanmasına neden olmaktadır. Bacaklar yürüme (günde en az 2 km) koşma ve zıplama için kuvvetli bir şekilde yapılmamışlardır ve damarların çalışma sistemi de bu hareketlere göre ayarlanmıştır. Her gün yeterince hareket ettirilmezlerse, bacak toplardamarı bozulur. Zamanımızda en yakın yere bile vasıta ile gidilmekte, merdiven yerine asansör tercih edilmektedir. Ayrıca çalışma yerlerinde, ayakta duranlarda çoktur. Bir de kadınlarda sık sık çorap bağı, korse, sıkan ayakkabı gibi şeyler toplardamarın çalışmasını azaltmaktadır. Yenilen aşırı yağlı ve şekerli gıdalar, kanı katılaştırmakta ve böylece bunlar da ulaşımı güçleştirmektedir.

Bu menfi etkenler, bilhassa ayak ve bacak toplardamarlarında kan dolaşımını yavaşlatır; toplardamarlar içerisinde kan toplanır, onları genişletir ve yumuşaklığını kaybettirir. Bunun sonucunda, akşam yatınca bacaklarda, baldırlarda ve kalçalarda ağrılar belirir. Ayaklarda yanma ve makatta kaşıntı olur. Bu kimselerin bacakları muayene edildiğinde, dizden aşağı bacakların arka tarafından toplardamarların 3-5 cm’lik siyah iplikler haline geldiği ve şiştiği görülür. Yer yer damarlar üzerinde düğümler meydana gelir.

Çocukluğu az hareketli geçmiş, az yürümüş, çoğu yere vasıta ile gitmiş kızlar evlendiklerinde, hamilelikleri sırasında kolayca varis olurlar. Zira toplardamarlar buna önceden yatkındır. Hamileliğin verdiği dolaşım bozukluğu binince varis ve hemoroid ortaya çıkar. Akşamları kan dolaşımı iyice ağırlaştığı için ayak ve bacaklar gülle gibi ağırlaşırlar. Şiş kısımlarda deri gerilir, şişen kısımlar içten ve dıştan çok ağrır. Hamilelik sırasında bir de aşırı et ve şeker gibi kanı katılaştıran şeyler yenince veya vücutta fazla üre bırakan şeyler yenince varis ve hemoroid daha erkenden çıkar ve daha azgın hal alır.

Bu arada böbrek ve karaciğeri sağlıklı olmayan veya bu organları yoran yiyecekleri fazla yiyenlerde kan daha da kirli olur ve dolaşım zorlaşır, bunlarda da varis veya hemororid erken çıkar ve fazla zararlı olur.

Bu nedenlerle toplardamalarda dolaşımı yeterli olmayan kimselerin ayakları daima üşür. Soğuktan bazı kısımları geçici felç olur. Ayaklardaki üşüme dizlere kadar çıkar ve dolaşım iyice yavaşlayarak toplardamarlar, kanla dolar ve şişer.

Kan dolaşımı normal olmayınca o kısımlarda biriken pislikler ve karbondioksit gazı, kan tarafından alınıp götürülemez ve oradaki kasların beslenmesi ve temizlenmesi tam olmaz. Böylece bacak, baldır ve kalçada kramplar meydana gelir.

Aşırı alkol ve sigara kullananlarda kan fazla pislenir. Ayrıca alkol, toplardamar sinirlerini uyuşturarak onların çalışmasını önler. Bira, damarların yağlanmasını artırarak dolaşımın yavaşlamasına neden olur.

Uzun süre varis çekilince, baldırlarda ödem meydana gelmeye başlar. Zira dolaşımı yavaşlayan kandaki su, kaslar arasına sızmıştır.


Varis TedavisiVarisli kısımlarda kaslar ve cilt, iyi beslenmediği için korkunç bir kaşıntı ve egzamaya neden olur. Bu durum zamanla bacağın bozulmasına ve fil bacaklılığın meydana gelmesine neden olur. Bu kısımda deri ölür ve kösele gibi sertleşir. Varisli kısımda deri, soluk – sarı bir renk alır. Varisli kısmın üzerindeki deri iyi beslenemediğinden ve kaşıntı yaptığı için, sık sık kaşınması sonucu kolayca yırtılır ve oradan mikrop girer. Deri dayanıklılığını kaybettiği için bir yerde başlayan enfeksiyon etrafa yayılır ve varisli bacak bir süre sonra yara – bere içinde kalır. Bu yaralar içe doğru derinleşir ve çukur bir hal alır. Bazen yara, kemiğe kadar açılır. Bu kısımlarda beslenme ve temizlenme iyice bozulduğu için hasta kısımlar kansere çevirebilir. Varisli kısımda başlayan egzama, ayaktan dize kadar yayılır, şiddetli kaşınır, yanar. Meydana gelen egzama kuru veya sulu olur.

Varis denince genellikle bacaklardaki varis anlaşılır ve yukarıda izah ettiğimiz de daha çok bacak varisine aittir. Bu arada toplardamarlara zararlı yiyecek ve hareketler, vücudumuzda diğer yerlerdeki toplardamarları da etkiler ve onların da az veya çok hastalanmasına ve varis olmasına neden olur. Örneğin;

• Makatta, kalın bağırsağın makata yakın kısımdaki toplardamarlarda varis olur ve buna hemoroid adı verilir.
• Erkeklerde, husyelerinden karın içerisine sperm taşıyan ince borular vardır. Bu boruların etrafındaki toplardamarlarda da varis olur. Bu damarlarda ağrıya sebep olur. Daha sonra kan dolaşımı aksadığı için torbalarda şişmeye ve ağrıya yol açar.
• Hanımlarda vajina ve rahimdeki toplardamarda varis olur. O kısımlarda şiddetli kaşıntı ve ağrılara neden olur (histerik kadın intihabını uyarır. Aslında dert başkadır; toplardamar hastalığıdır).
Yutak ve gırtlaktaki toplardamarlarda da varis belirir; ses değişir ve yutma zorlaşır. Tüm bunlar, oralardaki toplardamarların, beslenme ve diğer genel sağlık kaidelerine uymama sonucunda, sağlığın kaybedilmesi ve pis kan dolaşımının bozulmasından ileri gelir.

Tavsiye Bağlantı: Özofagus Varisi Nedir?

Varis Tedavisi

Varis Tedavisi-1

Varis tedavisi denilince daha çok bacaklardaki varis anlaşılır. Kara kan damarları kolay kolay bozulmaz; tedavileri de hemen birkaç günde yapılamaz. Bir süre emek çekmek gerekir. Hastalık geçtikten sonra da bu tedavilere ve bilhassa beslenme ve hareket konularına çok önem vermelidir.

Banyo: Bu amaçla şunlar yapılmalıdır.

• Ayaklar dize kadar akşamları 10-15 dakika soğuk suya sokulmalıdır.
• Haftada 3 gün yine 1 kova su 40 0C kadar ısıtılmalı ve içerisine bir fincan soda ve yarım fincan da dövülmüş şap katıp eritilmeli, 15 dakika bacaklar dize kadar bu suda tutulmalıdır. Varis, baldırlara kadar çıkmış ise bu su banyoları küvet içerisinde yapılmalıdır.

Yürüyüş: Varisin baş oluş nedeni, her gün yeterince yürümemekten ileri gelir. Bu hatayı gidermek ve meydana gelmiş varisi geçirmek üzere aşağıdaki esaslar dairesinde muntazaman yürüyüş yapmak şarttır. İlk 3 gün, günde 1 saat yürüyüş yapılacaktır. Bu 10’ar dakikadan 6 defada olabilir veya 5’er dakikalık 12 yürüyüş halinde olabilir. Yaş ve hastalık derecesine göre ayarlanır ve yürüyüşe başlanır. Dakika da 110-120 adım atacak şekilde hızlı yürümeye gayret edilmelidir. Yavaş yürüyüşün bir faydası olmaz. Hızlı yürüme, kasları ve kan dolaşımını zorlar. 3. Gün sonunda günlük yürüyüş miktarı yarım saat daha artırılır. Böylece her 3 günde bir artırmak suretiyle günde 2-2.5 saat yürür hale gelinmelidir. Yürümeler sırasında bacaklarda yorgunluk ve ağrı hissedilince durulmalı, kabilse uzanarak, değilse, oturarak dinlenilmelidir. Ayakta dikilmemelidir. Hastalık geçtikten sonra da yürüyüşlere devam ederek, bacakların tekrar hastalanması önlenmelidir.

Masaj: Bacaklara masaj, 2 ayrı şekilde tatbik edilir:

• Önce hasta yüzüstü yatırılır ve elin yanları ile hasta kısımların her tarafını hafif hafif fakat süratli vurularak masaj yapılır. Bu vurmalar şişmiş damarlar üzerine gelmemelidir. Daha sonra tüm hasta kısımlardaki kaslar, hafif hafif çimdiklenerek sıkılır. 5-10 dakika kadar buna devam ettikten sonra;
• Eller zeytinyağı ile yağlanır ve bacaklar aşağıdan yukarıya doğru ovulur. Bu ovma ve sıvazlama işi de 5-10 dakika kadar sürmelidir.

Genel tedbirler: Kan dolaşımını yavaşlatan sıkı ayakkabı, sıkı çorap, çorap bağı, kemer, korse gibi şeyler çıkartılmalı veya gevşetilmelidir. Uzun süre ayakta durulmamalı, dikilmek zorunluluğu varsa, ayaklarda duruş şekli sık sık değiştirilmelidir. Geceleri ayak ucuna yastık koyulmalıdır. Peklik varsa hemen gidirilmeli ve peklik olmama çarelerine bakılmalıdır.

Yazın bacaklara deniz ve güneş banyosu tatbik edilmelidir.

Yiyeceklerde tuz ve su miktarı azaltılarak, toplardamarların fazla yönlenmesi önemlidir.

Varis Bitkisel Tedavi

Varis Tedavisi2

Dulavratotu kökü (Lappa major): 1 litre suya 40 gram kök doğranarak konur, 15 dakika kaynatıp 30 dakika demlenir ve süzülür. Günde bundan 2 yemek arası saatlerde 3 su bardağı içilir.
Çoban çantası: 1 litre suya 40 gram ufalanmış bitki konur. 15 dakika kaynatıp 30 dakika demlenir ve süzülür. Günde 4 su bardağı içilir. Kanamayı durdurur ve şişmiş damarların zamanla büzülmesini sağlar.
Arslandişi (Taraxacum): 1 litre sıcak suya 60 gram konur, 20 dakika sonra süzülür. Günde 3 su bardağı içilir. Karaciğer ve safra yollarını düzeltir, kolesterölü düşürür, kanı temizler ve böylece hemororid ve varisin geçmesini sağlar.
Yabani hindiba: Yaprak ve kökleri arslandişi gibi kullanılır. Etkisi aynıdır.
Servi tohumu: Toplardamarları kuvvetlendirir, zamanla onların büzülmesini ve normal şeklini almasını sağlar. 1 su bardağı kaynar suya 1/2 kahve kaşığı öğütülmüş tohum konur, 10 dakika sonra süzülür ve 2 yemek arası saatlerde olmak üzere 1-2 bardak içilir. Hemoroid ve varisi zamanla geçirir.

1 Yorum

  1. İnanın internette bu kadar detaylı varisi anlatan tek site sizinkini buldum çok önem vermişiniz. Eniştem de mevcut ameliyat olacaktı kendisi de linki atayım bakalım umarım faydalı olur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here