Varikosel Nedir

Varikosel Nedir? Erkekleri Bekleyen Büyük Tehlike

Erkekleri ilgilendiren rahatsızlıklardan birisi olarak bilinen Varikosel aslında çok fazla duyulmamakla birlikte birçok kişinin hakkında fikri bile olmadığı rahatsızlık çeşitlerinden birisidir. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerin dikkat etmesi gereken Varikosel rahatsızlığının etkileri sandığınızdan çok daha fazladır. Testislerdeki kanı boşaltan toplardamarın varisleşmesi sonrasında ortaya Varikosel çıkmaktadır. Varikosel çocuk sahibi olmayı engelleyen en önemli faktörlerden birisidir.

Erkeklerin testisinden çıkan kirli kanın toplardamarlar tarafından dışarı atılması gerekir. Fakat bu işlevi toplardamarın yerine getiremediği durumlarda çok daha büyük sorunlar ortaya çıkar. Tıpta bu duruma Varikosel rahatsızlığı adı verilmiştir. Hastalığın en önemli riski ise kişinin hiçbir şekilde şikayet etmemesidir. Doğal olarak böyle bir rahatsızlıktan haberdar olmak mümkün değildir. Çoğu erkek çocuk sahibi olmak istediği esnada özel testler sonucunda öğrenmektedir. Hatta birçok erkek çocuk sahibi olamamasının nedenini düşünürken aklına Varikosel gibi bir rahatsızlığın olduğunu getirmez.

Tavsiye Bağlantı: Erkeklerde İdrar Kaçırma

Varikosel Rahatsızlığı Nasıl Tespit Edilir?

Medical Park Florya Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof.Dr. Semih Ayan’ın vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda bireyin Varikosel rahatsızlığını tespit etmesi imkansızdır. Hatta bunu anlamak mümkün değildir. Çünkü Varikosel hastalığının hiçbir belirtisi bulunmamaktadır. Kısmi olarak bazı durumlardan şüphelenmek mümkün olabilir. Örneğin ayakta fazla durduğunuzda ya da fiziksel aktiviteler sonrasında yoğun bir şekilde ağrı çekebilirsiniz. Bu gibi durumların çoğunda %1’de olsa Varikosel rahatsızlığına yakalanma riskinizi olduğunu unutmayın ve size en yakın doktoru ziyaret ederek gerekli testleri yaptırın.

Genellikle çocuk sahibi olamayan erkeklerin yaptırdığı testler ve ultrasonografi sonuçlarında ortaya çıkan rahatsızlık türü olan Varikosel’in çok erken yaşlarda veya çok geç yaşlarda sıklıkla görüldüğü tespit edilmiştir. Yapılan değerlendirme ve istatistikler sonucunda Dünya üzerindeki erkeklerin %20’sinde bu hastalık bulunmaktadır. Yapılan istatistiklere göre elde edilen bir diğer sonuç ise çocuk sahibi olamayan erkeklerin %40’nda bu hastalığın görülmesidir. Varikosel rahatsızlığının görüldüğü hastalarda testisleri barındıran skrotum cildinin altından mor renkli varis paketleri bulunur. Eğer rahatsızlık bu aşamaya geldiyse elle fark etmek mümkün olabilmektedir.

Varikosel rahatsızlığının en kötü etkisi ise sperm üretimi %50 oranında etkilemesi ve durdurmasıdır. Sperm üretme fonksiyonunun bozulması durumunda çocuk sahibi olmak büyük bir risk haline gelmektedir. Varikosel rahatsızlığının operasyon sonucunda sonlandırılabilmesi mümkündür. Bu nedenle size en yakın ürolog doktorunu ziyaret ederek hastalık hakkında bilgi alabilir, rahatsızlığınızın sonlandırılması için gerekli olan operasyonlara dahil olabilirsiniz. Uzman doktorunuz bu konuda net bir karar verecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here