Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi

Kadınların cinsel rahatsızlıklarından birisi olan vajinismus rahatsızlıkları tedavisi mümkün olan hastalık türlerindendir. Ülkemizde de sıklıkla görülen vajinismus rahatsızlığı her 10 kadından 1’nde bulunmaktadır. Vajinismus tanım olarak cinsel ilişki sırasında yaşanan birleşme anında vajinal kasılma yaşanması ve birleşmenin tam olarak sağlanamaması anlamına gelmektedir. Vajinismus Tedavisi nasıl uygulanır şimdi yazımızın devamını okumaya devam edin. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ise bunu; kadının kendi isteğine rağmen yabancı bir cismi vajina içerisine alamama durumu olarak tanımlamaktadır. Vajinal rahatsızlıklar yaşayan kadınların dikkat çeken belirti durumu ise yaşantıları boyunca bu bölgeye temas edilmemiş olmasıdır. Uzman doktorlara yapılan itiraflar bu yöndedir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Uygulanır

Öncelikle bu gibi durumlarda utanmak, çekinmek veya uzman doktordan yardım almaya korkmak faydalı olmayacaktır. Aksi takdirde bu rahatsızlığı atlatmanız mümkün olmaz. Kendinizi psikolojik olarak hazırladıktan sonra uzman doktor yardımı ile kısa süre içerisinde vajinismus rahatsızlığını atlatabilirsiniz. Bunu doktorunuzu size detaylı olarak açıklayacaktır.

Tavsiye Bağlantı: Cinsel Yaşam

Üzerinde durulması gereken bir diğer önemli nokta ise vajina bölgesine dair hissettiğiniz en ufak sıkıntıyı tüm açıklığı ile dile getirmeniz gerekir. Eğer rahatsızlığınızı tam olarak doktorunuz ile paylaşırsanız günümüz teknolojisi ile uygulanan tedavi yöntemleri dahilinde vajinismus kasılması veya vajinal rahatsızlıklar ortalama 3 gün içerisinde ortadan kaldırılmaktadır.

Vajinismus tedavisinde dikkat çeken bir diğer nokta ise hastalığın tamamen psikolojik olma ihtimalidir. Kişinin psikolojik olarak kasılma yaşaması mümkündür. Fakat bunun kat ve kat şiddetli tepkimeleri görülebilir. Doktorunuzun tedavi süreci öncesinde bilgi vererek hangi aşamada olduğunuz konusunda sizi aydınlatması mümkündür. Bu noktada nasıl bir tedavi uygulanacağını detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Vajinal rahatsızlıklar ancak cinsel tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılabilmektedir. Eğer rahatsızlığınızı ertelerseniz bu önüne geçemeyeceğiniz sorunlara yol açabilir. Ayrıca çocuk sahibi olma konusundaki planlarınızı ertelemek zorunda kalabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre her 25 vajinal rahatsızlığı olan kadından 1’i kendi kendisini tedavi etme yolunu seçiyor. Bu nedenle rahatsızlıklar şiddetli düzeyde artış gösteriyor. Ne kadar çekimser olursanız olun vajinal rahatsızlıklar ikinci plana atılacak kadar önemli rahatsızlıklar değildir.

Son dönemlerde ortaya çıkan istatistikler doğrultusunda vajinismus ile ilgili rahatsızlıkların global bir sorun olduğu ortaya çıkıyor. Cinsel problemler ile ilgili olarak tedavi gören hastaların %50’si vajinal rahatsızlıklar ve bununla ilişkili problemler yaşıyor. Özellikle Müslüman ülkelerde bu sorunun bir hayli ön plana çıktığı gözlemleniyor. Uzman doktorların vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda birçok hasta sorunu kendisi çözmeye çalıştığı için tedavi sürecini erteleyerek evliliklerini tehlikeye atacak dereceye kadar süreci zorlaştırıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here