Vajinismus Nedir

Vajinismus Nedir?

Kadınlarda sıklıkla görülen cinsel problemlerden birisi olan vajinismus, tedavisi mümkün olan rahatsızlıklardan birisidir. Vajinismus, cinsel ilişki sırasında vajinanın çevresindeki kasların istemsizce kasılması durumudur. Bu durumda cinsel ilişki tamamlanamaz veya ilişki şiddetli ağrılar ile gerçekleşir. Vajina duvarındaki kasılmalar istemsiz bir şekilde olduğundan istek dışı gerçekleşir. Bunu sonlandırmak için tedavi görmek gereklidir. Aslında psikolojik olarak gerçekleşen bu durumda tedavi desteği almak en önemli hamledir. Vajinismus Nedir? Yazımızı sizler için biraz daha detaylandıralım.

Vajinismus rahatsızlığı genellikle karşı cins ile birliktelik yaşamaktan korkan ve cinsel ilişkiden çekinen kadınlarda görülür. Aşırı stres ve sıkıntı yaşamak bu gibi tepkimelerin ortaya çıkmasına neden olur. Aynı zamanda ilk kez karşı cins ile ilişkiye girecek olan kadınlarda sıklıkla görülen rahatsızlıklardan birisidir. Hatta bu örneklerle alakalı olarak vajinismus hastalığına ”cinsel fobik reaksiyon” yani cinsel ilişkiden korkma tanımı yapılmıştır.

Tavsiye Bağlantı: Vajinismus Tedavisi

Bilimsel olarak yapılan tanım ise; kadının kendi arzusu doğrultusunda parmak, fitil, tampon veya penis gibi yabancı cisimleri vajina içine alamama durumudur. Bu tip rahatsızlığı bulunanlar aynı zamanda genital bölgesine müdahale olmaması açısından rahatsızlığını gizler ve daha büyük problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Bunun gibi birçok örnek bulunabilir.

Vajinismus hastalarının birçoğunda acı çekmekten çok acı çekecekmiş hissiyatı ağır basmaktadır. Bu nedenle kadınlar sürekli olarak geri adı atar ve cinsel birliktelikten kaçınır. Bazı durumlarda cinsel ilişki sonlandırılmadan aynı hissiyata kapılıp partner ile birleşme olayı engellenir. Haz ama duygusunda bir problem yaşanmasa bile cinsel birliktelik gerçekleşmez ve kadın vajinismus rahatsızlığı ile birlikte sadece vajinal kasılma değil birçok kas gruplarının kasılmasına olanak sağlar.

Vajnismus rahatsızlığına yakalanan kadınların en kısa sürede uzman doktorlardan destek alması gerekir. Eğer doktordan destek alamıyorsanız ve çekiniyorsanız problemi tek başınızda ortadan kaldırmanız mümkün değildir. Yaşadığınız korku sadece vajinal kasılma olarak tepkime göstermeyebilir. Daha ciddi problemler yaşamadan önce konu hakkında bilgi sahibi olan kişilerden yardım almayı deneyebilirsiniz. Fakat sizin için en ideal sonuç doktorlardan alınan yardım olacaktır.

Tedavi sürecine başladıktan kısa bir süre sonra psikolojik olarak kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. İlk cinsel deneyiminizde herhangi bir korku yaşamadan kasılma riskini en aza indirmek istiyorsanız cinsel ilişki sırasında sadece haz alma duygusuna odaklanmanız yeterli olacaktır. Hem partneriniz hem de sizin cinsel sağlığınız için ideal olan seçenek budur. Fakat ciddi problemler yaşadığınız takdirde bu süreci karşılıklı olarak riske atmış olursunuz. Tedavi sürecini geciktirmemeye özen göstermelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here