Testis Kanseri Nedir

Testis Kanseri Nedir

Erkeklerde sıklıkla görülebilen hastalıklardan birisi olan testis kanseri, zamanında müdahale gerektiren rahatsızlık türlerinden birisidir. Testis kanseri genç yaştaki insanlarda daha çok görülebilmektedir. Dünyada artış gösteren rahatsızlıklardan birisi olarak dikkat çeken testis kanseri, erkeklerde yüzde 1 – 1.5 oranında görülmektedir. Testis kanserinin görülme sıklığı coğrafi bölgelere göre değişkenlik göstermektedir. Dünya üzerindeki istatistikler doğrultusunda İskandinav ülkelerinde daha çok görülmekte, Asya ve Afrika’da daha seyrek rastlanılmaktadır. Diğer bir veri ise erkeklerde görülen hastalıklar üzerinde yapılan çalışmalar doğrultusunda 15 – 35 yaş gruplarında daha sık görülmekte olduğudur. Testis kanseri kötü huylu hastalıklar arasında yer almaktadır. ABD ve Avrupa ülkeleri bu konuda kapsamlı çalışmalar yürütmekte, ayrıca halk sağlığı problemi olarak ön plana çıkartmaktadır. Türkiye’de de testis kanserine seyrek aralıklarla rastlanılmaktadır. Testis kanserini ortaya çıkaran en önemli nedenler inmemiş testis, Klinefelter’s Sendromu, testiküler mikrolitiazis, birinci dereceden akrabada görülen testis kanseri ve kısırlıktır.

Tavsiye Bağlantı: Erkeklerde En Sık Görülen Kanser Çeşitleri

Testis Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Testis kanserinin fiziki belirtileri mevcuttur. Erken tanının önemli olduğu rahatsızlıklardan birisi olan testis kanserini uzman kişiler kolay bir şekilde anlayabilir. Erken tanı yapıldığı takdirde testis kanserinden kurtulma oranı %90 gibi yüksek bir istatistiktir. Fakat tedavi süreci geciktiğinde daha kötü sorunların ortaya çıkması mümkündür. Erken tanı sürecinin yanı sıra rahatsızlığın tedavi sürecinde uzman doktor tarafından yakın bir şekilde takip edilmesi gerekir. Testis kanserinin gelişim süreçleri çok önemlidir.

Testis kanseri rahatsızlığının ilgilendiği bölümler genellikle Araştırma Hastaneleri’nde veya Merkez Hastaneleri’nde bulunmaktadır. Fakat günümüzde birçok devlet hastanesi bu rahatsızlığı bünyesinde tedavi edebilmektedir. Üroloji, Radyoloji, Radyasyon Onkolojisi ve Medikal Onkoloji bölümlerinin bulunduğu hastanelerde tedavi sürecini başlatmak mümkündür. İlgili bölümlerdeki uzman doktorlara şikayetlerinizi ileterek kısa süre içerisinde çözümlenmesini sağlayabilirsiniz.

Yapılan istatistikler doğrultusunda testis kanserinin özellikle son 10 yıl içerisinde hızlı bir şekilde tedavi edildiği gözlemlenmiştir. Bilinçli bireylerin herhangi bir anormal durumda uzman doktora başvurması sonucu erken tanı konulmakta ve kısa süre içerisinde tedavi süreci başlatılmaktadır. Bu süreyi etkin kılan en önemli faktör bireyin durumu fark etmesidir. Diğer faktör ise testis kanserinin tetiklediği bir başka rahatsızlık ile hastalığın fark edilmesidir. Bu süreçte yapılacak testler testis kanserinin fark edilmesini sağlamaktadır.

Her erkek testis muayenesini ezber yöntemi ile ayda 1 kez yapmalıdır. Baş parmak hariç diğer parmaklar testisin altına, baş parmak ise testisin üstüne konularak hafif hafif masaj şeklinde bölge incelenmelidir. Herhangi bir sertlik ve anormal bir durum varsa uzman doktora başvurulmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here