Su İçmek Kilo Verdirir Mi

Su İçmek Kilo Verdirir Mi?

En çok merak edilen konulardan birisi su içerek kilo vermenin mümkün olup olmadığı.. Özellikle diyet yapmaya başlayan ve aldığı kalori miktarını nasıl en aza indireceğini bilmeyen kişiler bu konuda detaylı araştırma yapmaktadır. Aslında kilo vermenin temel kurallarından birisi kalori almamaktır, bu nedenle en basit yöntemlerden birisi su içmektir. Su içmek aynı zamanda vücudun su ihtiyacını karşılayacağından sürekli olarak tüketilmelidir. Günlük ortalama 2 litre ile 3 litre arasında su tüketmek kalori alma yönündeki probleminizi ortadan kaldıracaktır.

Su içmenin insan sağlığına faydaları bilimsel olarak kanıtlanmakla birlikte kilo verme konusunda yardımcı olduğu da defalarca ispat edilmiştir. İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda alınan sonuçlar su içmenin kilo vermeyi %50 oranında etkilediğini göstermiştir. Bu konuda özel çalışma yürüten kurumların vermiş olduğu istatistikler doğrultusunda insanlar su içerek günlük ortalama 250 kalori daha az tüketiyor ve su içmek insan sağlığına yüksek oranda olumlu katkı sağlıyor.

Tavsiye Bağlantı: Yoğurt Yemek Kilo Verdirir Mi?

Su İçmenin Bilimsel Olarak Faydaları

Su İçmek Kilo Verdirir Mi-1

Su içmek ve bilim ne alaka diyenler olabilir, fakat Journal of Human Nutrition and Dietetics dergisi bu konuda yapmış olduğu çalışma ile net verileri ortaya çıkarmayı başarmıştır. İnsanların kilo vermekle alakası olmadığını düşündüğü suyun ne kadar faydalı olduğunu kanıtlayan bu dergi insanlar üzerinde yapmış olduğu çalışma neticesinde dikkat çekici sonuçlar elde etmiştir.

Kilo kontrolünü sağlamak için normal su tüketimi yapmanın ne kadar faydalı olduğun konusunda çalışma yürüten Journal of Human Nutrition and Dietetics dergisi toplam 18.311 insan üzerinde deneme yapmıştır. Aslında buna deneme demek doğru olmaz, su tüketen insanları düzenli olarak takip etmek dersek daha uyumlu bir tanım olacaktır. Fakat dergide ”deneme” olarak vurgulanmıştır. Bu insan topluluğuna belirli aralıklarla su tüketilmesi gerektiği söylenmiş ve bunu sürekli hale getirmeleri istenmiştir.

Kişilere su tüketimi konusunda yüksek oranda baskı yapılmamıştır. Sadece günlük su tüketiminin 1 bardak ile 3 bardak miktarında daha fazla su tüketmeleri istenmiştir. Yani günde ne kadar su içiyorlarsa onun üzerine 1 su bardağı su içmeleri veya 3 su bardağı su içmeleri talep edilmiştir. Bu uygulamayı yapan insanları takip eden derginin elde ettiği verilere göre bir insan sadece 1-3 bardak daha fazla su tüketerek günde 70 ile 210 kalori arasında daha az yemek yiyor, bunu günlük bazda hesaplarsak çok bir anlam ifade etmeyebilir. Fakat sadece su tüketimini arttırarak ayda 1-2 kilo vermek mümkündür.

2 YORUMLAR

  1. su içmek kadar mükemmel bir şey yok, suyun değerini en iyi ramazan ayında anlıyorum açıkçası. bildiğiniz gibi ramazan ayları hep yaz mevsimine denk geliyor ama gel gelelim ki yine de sabrını veriyor Allah

    bu arada can manay’ı su içerken koymanız da ayrı bir güzel olmuş severek izlediğim bir dizinin karakterini görmek bayağı hoşuma gitti diyebilirim. bu arada dizinin ismini merak edenler olusa “fi” izlemenizi tavsiye ederim.

  2. Bana göre Dünya üzerinde tek vazgeçilmez şey sudur. Suyun nasıl bir fayda sağladığını hiç söylemeye gerek yok diye düşünüyorum. Yazıyı da çok beğendim ayrıca Can Manay’da çok iyi uymuş görsele 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here