Sosyal Medya
Sosyal Medya Bağımlılığının Nedeni Tespit Edildi

Sosyal Medya Bağımlılığının Nedeni Tespit Edildi

Sosyal medya bağımlılığı günümüzde dikkat çeken rahatsızlıklar arasında yer alan ender türlerden birisidir. Özellikle son 10 yılda yüksek oranda artış gösteren bu rahatsızlık gelişen teknoloji ve internet dünyası ile birlikte yüksek oranda artış göstermeye devam etmiştir.

Daha çok gençlerde görülen bu rahatsızlıkta yaş ortalaması her geçen gün artış gösteriyor. Sosyal medya bağımlılığı her ne kadar önemsenmeyen bir rahatsızlık olarak görülse de ciddi sağlık sorunlarına gebe kalabiliyor. Bu nedenle sosyal medya bağımlılığı üzerinde yapılan çalışmalar ile birçok insanın bilinçli olması sağlanmaktadır. Özellikle genç neslin bu konu hakkında detaylı bir şekilde bilinçlendirildiği, sosyal medya bağımlılığının olumsuz sonuçları konusunda bilgi verildiği gözlemleniyor.

Günümüzde popüler markaların insanları kendisine çekme stratejileri nedeniyle sosyal paylaşım ağları birçok insanın aktif olarak kullandığı markalar haline gelmiştir. Amaçları pazarlama taktiği olmaktan öteye gitmeyen bu markalar insan sağlığını ikinci plana atmakla kalmayıp sürekli olarak insanların ilgisini çekebilecek çalışmalar sergiliyor. Özellikle psikolojik yönden ağır hasarlar yaratabilen büyük markaların çalışmaları, insanları ciddi oranda etki altına bırakabiliyor. Bu çalışmalardan korunmak ise her geçen gün daha zor bir hal alıyor. Bundan 10 yıl önce sosyal medya markalarının yeni yeni duyulmaya başlandığı ve hepsinin var olma çabası içinde olduğu biliniyordu. Ancak kuvvetlenen markalar sadece para odaklı çalışma yaparak insan sağlığını tehdit altında bırakmaya başladı.


Tavsiye Bağlantı: Uykusuzluk Geni Dünyanın En İyi Keşfi Listesinde

Sosyal Medya Bağımlılığı İle İlgili Yapılan İncelemeler

Sosyal Medya-1
Sosyal Medya Bağımlılığının Nedeni Tespit Edildi

ABD’de yapılan araştırmaya göre Binghamton Üniversitesi 300 genç üzerinde detaylı analiz yapmayı başardı. İnsanların hangi karakter özelliğine göre sosyal medya bağımlısı olduğunu ortaya çıkaran bu analize dair veriler korkunç sonuçları beraberinde getirdi. Yaklaşık 300 genç üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre gençlerin sosyal medya bağımlısı olmasının asıl nedenleri ortaya çıktı. Gençlerde genel olarak rahat iletişim kurma ve hedefe odaklanan bireylerin sosyal medyaya yöneldiği gözlemlendi. Aynı zamanda duygusal dengesizlik yaşayan gençlerin sosyal medya bağımlısı olduğu tespit edildi.

Bilim insanlarının yapmış olduğu araştırma sonucunda hedefe odaklı insanların açık bir şekilde nevrotik olduğu ve rahat iletişim kurduğunu düşünen insanların sosyal medya bağımlısı olduğu ortaya çıktı. Bu özelliklere sahip olan gençler sürekli olarak iletişim kurma isteği içinde arkadaş çevresi ile sosyal medya üzerinden yazışmaya başlıyor. İnsanı asosyalliğe adım adım yaklaştıran bu eylemler aynı zamanda psikolojik çöküşün habercisi oluyor. Bu nedenle sosyal medya bağımlısı gençlerin kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gerekiyor.

Sosyal medya bağımlılığı göründüğünden çok daha fazla tehlikeli olan rahatsızlık türlerinden birisidir. Gençlerin bu konuda dikkatli olması gerekir. Aynı zamanda profesyonel destek alarak sosyal medya alışkanlığını normal seviyeye düşürmesi gerektiği aktarılmalıdır. Anormal düzeyde sosyal medya uygulamalarına bağımlı olan gençlerin uzmanlardan yardım alması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here