Sonbahar Depresyonu

 

Sonbahar Depresyonu ve Çözüm Önerileri

 

SONBAHAR DEPRESYONU

Sonbaharda yaprakların karamsarlıkla süzülerek toprağa demir atması, insanın zihninde ve kalbinde canlanan hayallerinin de soluklaşıp cılızlaşmasını sağlar. Bizler ilkbaharla neşelenir sonbaharla da hüzünleniriz. Bazı insanlar sonbaharda da olsa umutlarını ilkbaharın kanatlarına takıp bilinmeyen diyarlarda, bilinmeyen bir huzur ülkesinde; sanki yaz mevsimindeymiş gibi yemyeşil ağaçlar ve bitkilerin olduğu, bağrından çağlayanların fışkırdığı bir hayal ülkesinde canlı tutmak isterler ve kendilerini motive edecek bir şeyler mutlaka bulurlar. Böylece olası depresyonun etkilerinden de arınmış olurlar.

Yaz mevsimin bitmesiyle birlikte güneşin bulutlar ardına saklanmaya başlaması ve yağmurlu günlerin merhaba diyerek havaların soğumaya durması ve bununla birlikte okulların başlaması, sorumlulukların artması gibi nedenlerle bazı insanlarda bu huzursuzluklar ruhsal etkilerini derin olarak hissettirmekte ve sonbahar depresyonuna davetiye çıkarmaktadır.

Depresyonun Belirtileri

Sonbahar Depresyonu-1Günlük hayatın olağan akışında her insan elem, ızdırap, iç huzursuzluğu, sıkıntı, stres, mutluluk, sevinç gibi duyguları bıraktıkları etkiye göre bir süre boyunca yaşar.
Depresyona giren kişilerde, duygusal olarak bir çöküntü yaşanır, yaşam istekleri kaybolarak her şeyden üzüntü duymaya başlarlar. İçlerinde anlamsız ve sebepsiz sıkıntı ve huzursuzluk vardır. Hiçbir şeyden zevk alamaz olurlar. Sosyal ve kültürel aktivitelerinde bir yavaşlama, işlerinde bir kayıtsızlık hissi oluşmaya başlar. Uyku düzenleri de bozularak kendilerini yorgun hissetmeye başlarlar.

Tavsiye Bağlantı: Anne ve Babalar İçin Pratik Bilgiler

En Az Nasıl Etkilenilir?

Sonbahar Depresyonu-2Uzmanların belirttiğine göre gün ışığından olabildiğince fazla faydalanılmalı, sağlıklı gıdalarla beslenilmeli, günde yarım saate yakın yürüyüş yapılmalı, bol su içilmeli, insan kendisine hedefler koymalı kendisini motive edecek misyon ve vizyon arayışında olmalı, sosyal-kültürel aktivitelere ağırlık verilmeli, aşırı uykudan kaçınılmalı, sevilen arkadaşlarla veya akrabalarla vakit geçirilmeli.

Sonuç olarak her mevsimin ayrı güzelliği olabileceği fikri zihinlerde canlı tutulmalı, son bahar denilince akla Abant gölünün etrafındaki eşsiz güzellikteki ağaçların farklı farklı renk tonlarının buluştuğu bir cümbüş alanı akla getirilmeli ve bütün sıkıntı ve problemlerin mevsimler gibi gelip geçici olduğu unutulmamalı. Misafir olarak gelmiş dertleri evimize demirbaş yaparsak ne atabiliriz ne de satabiliriz. En kıymetli hazinemiz olan sağlığımızı korumak için, depresyona sebep olabilecek riskler en aza indirilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here