Soğuk Algınlığı İle Savaşmak

Soğuk Algınlığı İle Savaşmanın Formülü

Soğuk algınlığı genellikle 1 hafta boyunca süren ve vücut direncine bağlı olarak değişkenlik gösterebilen rahatsızlık türlerinden birisidir. Doktorlar genellikle soğuk algınlığı için içerisinde C vitamini bulunan toz ilaçlar önerir. Fakat kısa sürede atlatılması gereken soğuk algınlıklarında farklı yöntemler izlenebilir. Eğer kişinin yoğun bir iş temposu varsa ve soğuk algınlığı kişinin direncini yüksek oranda düşürüyorsa bunun için alternatif yöntemler kullanılabilir ve soğuk algınlığının vücuda olan olumsuz etkisi en aza indirebilir.

Soğuk algınlığı ile savaşabilmek için çeşitli gıda takviyeleri almamız gerektiği önemli bir detaydır. Gıda takviyeleri hem vücudumuzun direncini arttırır hem de bizi gelecek süreçte hastalıklardan korur. Genellikle doğal şifa kaynağı olarak tanımlanan bu takviyeler vücudumuzun ihtiyaç duyduğu maddeleri bizlere doğal olarak sunabilmektedir. Aynı zamanda hiçbir yan etkisi bulunmayan bu ürünler geçmiş dönemde de tıp alanında geniş yer bulan besinlerin başında gelmektedir.

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Gıda Takviyeleri

Eğer soğuk algınlığının sizi yatağa hapsetme durumundan hoşlanmıyorsanız ve soğuk algınlığını kısa sürede atlatmak istiyorsanız aşağıdaki besin gruplarını alarak vücudunuzun direncini arttırabilir, hastalığınıza son verebilirsiniz.

Kış ayları için ideal besin takviyesi önerileri;

C Vitamini Takviyesi; Hastalıklarla savaşmanın en etkili yolu C vitamini eksikliğinin giderilmesidir. C vitamini takviyesi yaparak hastalıklarınızın vücut direncinizi azaltmasına engel olabilir ve kısa süre içerisinde sağlıklı bir birey olabilirsiniz. C vitaminini meyvelerden almanız mümkündür.

E Vitamini Takviyesi; Vitaminlerin vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu hastalık zamanlarında bir kez daha anlıyoruz. Bu nedenle C ve E vitaminlerini sürekli olarak tüketip hastalıklardan korunabiliriz. İçerisinde E vitamini bulunan  fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar, sıvı yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ile tahin sürekli olarak tüketilmese bile belirli aralıklara takviye olarak alınmalıdır.

Balık Zeytinyağı; Temel olarak balık faydalı besin türüdür. Özellikle zihin gelişimi için sıklıkla önerilir. Omega 3 yağ asitlerini bünyesinde barındıran balık ve balık yağı vücudumuz için çok önemlidir. Belirli aralıklarla tüketilmesi gerekir.

Çinko; Eksikliği olduğu takdirde vücudun direnci yüksek oranda düşer. Kırmızı et ve kabuklu deniz ürünleri tüketerek çinko eksikliğinizi giderebilirsiniz.

Yukarıdaki tariflerin dışında haftada 2 veya 3 kez kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller tüketerek direncinizi arttırabilirsiniz. Kış ayları için doğal şifa kaynaklarını tüketerek kısa süre içerisinde toparlanmanız mümkündür. Bu uygulamaları aksatmadan yerine getirmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here