Sıtma Rahatsızlığı

Sıtma Rahatsızlığı Nedir?

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde sıtma rahatsızlığına yakalanan insan sayısı hızla artış göstermektedir. Çünkü sıtma rahatsızlığını etkileyen etmenler her geçen gün artmaktadır. Sıtma rahatsızlığının bağışıklılığımızı çökertmesi mümkündür. Çünkü sıtma rahatsızlığı parazit taşıyan sivrisinekler aracılığıyla insan vücuduna taşınmaktadır. Sıtma rahatsızlığına yakalanmanın elbette birçok yolu var. Fakat en sık rastlanılan bulaşma yöntemi sivrisinekler aracılığıyla insan vücuduna taşınmasıdır. Sivrisineklerin ısırmasıyla birlikte çeşitli belirtiler ile ön plana çıkan rahatsızlıktır. Sıtma Rahatsızlığı Nedir şimdi daha da fazla detaylandıralım.

Sıtma rahatsızlığına yakalanan bireyler genellikle ateş ve titreme ile reaksiyon göstermektedir. Ortam sıcaklığı arttığı takdirde var olan durum nöbet geçirmeye kadar varabilecek riskleri doğurur. Dünya üzerinde en fazla çocuklarda görülen sıtma rahatsızlığının hayati tehlike riski bulunmaktadır. Sıtma rahatsızlığında yapılabilecek çeşitli ilk yardım seçenekleri vardır. Fakat bu gibi rahatsızlıklarda en etkili yöntem doktora gitmek veya acil tedavi görmektir. Bunun için hastanelerin acil bölümünü kullanabilirsiniz. Sıtma rahatsızlığının atlatılabilmesi için bu seçeneği doğru bir şekilde uygulamanız gereklidir.


Tavsiye Bağlantı: Çiçek Hastalığı Tedavisi

Sıtma Rahatsızlığının Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sıtma Rahatsızlığı-1

Sıtma rahatsızlığının ortaya çıktığını anlamak için çeşitli belirtiler görebilmek mümkündür. Bunlar yorgunluk, huzursuzluk, iştahsızlık, baş bölgesinde ağrı, sırt ve bacak bölgelerinde ağrı ve ağzın su yapması gibi çeşitli belirtilerdir. Sıtma hastaları bu belirtilerden en az ikisini veya üçünü yaşayabilmektedir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde belirtiler takip edilmeli ve uygun tedavi yöntemleri izlenmelidir. Plazmoduim parazitlerinin neden olduğu sıtmalarda vücudun bağışıklılık sistemi tamamen çöker. Hastanın bu noktada kapsamlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekir.

Sıtma hastalığının geçmiş yıllarda herhangi bir tedavisi bulunmuyordu. Fakat günümüz teknolojisi ile bu konuda ideal çözümler yaratılmaya başlandı. Hatta geçmiş dönemlerde tedavi yöntemi olmadığı için ileri aşamadaki sıtma hastaları yaşamını yitiriyordu bu nedenle dünya üzerinde sıtma rahatsızlığından ölenlerin sayısı bir hayli yüksekti.Özellikle Afrika ülkelerinde bu istatistikler korkunç rakamları ortaya çıkarıyordu. Fakat ilerleyen süreçte tedavi yöntemleri geliştikçe istatistikler normale döndü. Bu nedenle halen ölümcül bir hastalık olarak görülen sıtma hastalığının erken tanı süreci çok önemlidir.

Sıtma hastalığından kurtulmak için uygulanan tedavi yöntemlerinden birisi ilaç ile tedavi yöntemidir. İlaç ile tedavi yönteminin başında koruyucu ilaç grubu ve tedavi edici ilaç grubu yer almaktadır. Koruyucu ilaçlar sıtma hastalığının tekrar ortaya çıkmasını engeller. Tedavi edici ilaçlar ise sıtma hastalığının etkilerinden kurtulmayı sağlar. Doktor kontrolünde muayene olduktan sonra sıtma hastalığı aşamasına göre uygun olan ilacı alabilirsiniz. İlacın yanında bağışıklılığınızı kuvvetlendirecek takviye besinler alabilirsiniz. Bu konuda güvenilir kaynaklardan bilgi almanız mümkündür.

Sıtma hastalığı ile ilgili herhangi bir belirti yaşadığınız takdirde doktora görünmeyi ihmal etmemelisiniz. İlk aşamada titreme ile reaksiyon gösteren bu rahatsızlığı ateşin sürekli olarak yükselmesine neden olmaktadır. Yüksek ateşin hayati tehlike oluşturduğunu unutmamalısınız. Aksi takdirde olumsuz sonuçlar ortaya çıkacaktır.

1 Yorum

  1. Sıtma sivrisineklersen bulaşan ve çok görülen bir hastalık genelde eski zamanlarda bataklık kenarlarında yaşayan kabilelerde görülen bir hastalık türüdür günümüzde ise bunun tedavileri var fakat sivrisinekler sadece sıtma değil onun dışında da binlerce hastalık ve virüs taşıyabilirler AIDS HIV gibi bir çok tehlikeli basite alıyoruz ama almamak gerekiyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here