Sigara Kullanımının Zararları

Sigara Kullanımının Zararları

Günümüzün en yaygınlaşmış sağlık problemi kanser olmuş durumdadır. Kanserin oluşum sebeplerinden en büyük paya sahip olan ise sigaradır. Sigara içeriği sebebiyle kullanan insanların organlarına zarar vermekle birlikte yaşam kalitesini indirgeyip yaşam süresini kısaltmaktadır. Gelin yaşamımızı elimizden alan Sigara Kullanımının Zararları farklı yönlerden nasıl zarar verdiğine göz atalım.

SAĞLIK DURUMUNA ETKİSİ

Sigara Kullanımının Zararları-1

Sigara içen insanların ağızları kokar, dişleri sararır, nefes alma problemleri yaşarlar; nefes zorluğu sebebiyle hareketleri kısıtlanır. Bununla birlikte kalp krizi riskinin dik bir eğri ile arttığı, ciğer sağlığının ,öncelikle, kötüleştiği ve ağız gırtlak kanseri olasılığının yükseldiği açıkça belli etkileridir. Bunu yanında kullanım bölgesi ve temas eden kısım olan ağız ve dil bu maddeden oldukça etkilenen yüzeysel organlardan bazılarıdır. Dilin bir süreden sonra tat alma yeteneğinin körleştiği ve burunun koku alma yetisini kaybetmeye başladığı da sigaranın düşman olduğunun bariz kanıtlarından yalnızca birdir.

Tavsiye Bağlantı: Alkol Bağımlılığı Tedavisi

SOSYAL İLİŞKİLERDEKİ ETKİSİ

Sigara Kullanımının Zararları-2Bu sağlık düşmanı maddenin bir de insan ilişkilerine olan olumsuz etkilerinden söz edelim. Sigara kullanan; ağzı kokan, dişleri sarmış, üzerine nahoş kokusunun sinmiş insanların saygın bir ortamda nasıl karşılanacağını düşünecek olursak; güzel karşılanmayacağı, etrafındaki insanların rahatsız olacağı ve samimi bir iletişim kuramayacağı oldukça açık. Birlikte gidilecek ortamlarda sigara içilecek bir mekan olmasına dikkat eden sigara kullanıcılar, arkadaş ortamında mekan seçiminde de olumsuz bir enerji bırakacaktır ve her mekana, her plana katılamayacaktır.

EKONOMİK DURUMA ETKİSİ

Sigara Kullanımının Zararları-3Başta ülkemiz olmak üzere sigara piyasası büyük ve hareketli bir piyasadır. Her bireyin ömrü boyunca milyonları akıttığı ürün bireye ve aile ekonomisine ciddi kayıplar verdiği gün gibi ortada. Günümüzde ülkemizde sigara lüks tüketime girmekle birlikte vergi yükü bir hayli fazladır. Yaklaşık değerlerden bahsedecek olursak her sigara için askeri maktu tutarı 0,1525 kuruş vergi alınmaktadır. Yani bu maktu tutar bir paket sigara içindeki bir sigara içindir. Bir paketinde 20 tane sigara bulunan için 3,05 Türk lirası vergi uygulanmaktadır. Bu vergi fiyatların üzerine dahil edildiği zaman her gün bir paket içen bir bireyin cebinin ne kadar çok aşındığını görememek ciddi körlük olur.

AİLE VE İŞ HAYATINA ETKİSİ

Sigara Kullanımının Zararları-4Yukarıdaki paragrafta anlatmaya çalıştığım maddi çöküntü, çalışılan işin birey için gelirinin yeterli olmayacağı, başka iş arayışları ve ülkemizdeki işsizlik oranın yüksek olmasıyla daha iyi bir iş bulma olasılığının düşük olması bireyin var olan işinde mutlu olmamasına ve bu psikolojik uyumsuzluğun, kararsızlığın işindeki verimliliğine de etkisi yüksek ölçüde olumsuz olacaktır. Bunu yanında sigara içen bir bireyin yukarıdaki paragraflarda gerek uykusal gerek güçsel durumda çektiği zorluklardan bahsetmiştik. Bu zorluklar bireyin iş ortamında adapte süresini uzatıp, yeterliliğini azaltacaktır ve birey kendini işine tam olarak veremeyecektir.
Aile hayatına baktığımızda ise iyi bir ebeveyn olmak için yeterli fiziksel, zihinsel etkinliğe yatkınlık ve aktiflik olması gerekirken; sigara içen bireylerin, içmeyen bireylere oranla daha aktif, faydalı, verimli ve kendini vermiş ebeveyn olması mümkün değildir. Beyin sigaradan olumsuz etkilenmişken ve diğer organlarda tabi ne kadar olumlu bir iletişim kurulabilir çocuklar ile düşündürücü. Ayrıca her ebeveyn kendi çocuğunun örnek profilidir. Çocuklar ilk olarak aile sosyal ortama dâhil oldukları için anne ve babalarını rol model olarak alırlar. Rol model aldığı annesi veya babası sigara içen bir çocuk, sigaranın doğru bir şey olduğunu düşünüp sigara kullanımına meyilli olacaktır ve böylece sigara içen ebeveynler sigaraya meyilli bireyler yetiştirmiş olacaklar.

Bütün bunları saymışken para ödeyerek dost edindiğinizi, stresinizi attığınızı ve rahatlattığınzı düşündüğünüz bu madde; sigara – birey ikili ilişkisindeki verici tarafın hep birey olduğu, bireyin herhangi bir karı olmamakla birlikte sizden ve sevdiklerinizden pek çok şey alarak sağlıklı ve daha güzel bir hayat yaşamanızdan sizi alıkoyuyor. İnsan sadece kendi için değil bazen sevdikleri ve bahşedilenler için yaşamalıdır ki kendi içinde olsa her iki seçenekte de gerçek dostunuzun sigara olmadığı açıkça bellidir. Sigara sizi kayba sürükler asla kazandırmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here