Septoplasti Ameliyatı

Septoplasti Ameliyatı

Burun eğriliği ameliyatı denen septoplasti ameliyatı, burun ortasındaki eğri olan kıkırdak veya kemiğin düzeltilmesi için yapılan ameliyattır. Septoplasti ameliyatları genellikle 18 yaşından sonra yapılır. Bu yaş gurubu altındaki çocuklarda yüzdeki büyüme merkezleri aktif olduğu için, yüzdeki kemik gelişimini bozmamak adına yapılmamalıdır.

Septoplasti Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Septoplasti Ameliyatı-1

• Ameliyattan önce kullanılan tüm ilaçlar doktora bildirilmelidir,
• Hastanın kronik bir rahatsızlığı ovarsa bunu doktora bildirmelidir,
• Kadın hastaların regl dönemlerinde ameliyat olmamaları gerekir,
• Sigara kullananların, ameliyat öncesinde sigarayı bırakmaları ve bir daha kullanmamaları gerekir,
• Soğuk algınlığı veya gribal enfeksiyon varsa mutlaka doktora bildirilmelidir,
• Hastanın ameliyat günü hastaneye rahat kıyafetlerle gitmesi, kadın hastaların oje ve makyajlarını çıkarması ve takı takmaması uygundur,
• Ameliyattan önceki gece 12’den sonra herhangi bir şey yenilip içilmemesi gerekir.

Tavsiye Bağlantı: Safra Kesesi Taşı Belirtileri

Ameliyat Nasıl Yapılır

Septoplasti Ameliyatı-2

Hem lokal, hem de genel anestezi altında yapılabilen septoplasti ameliyatında, burun içindeki eğri kıkırdak ve kemikler düzeltilir, bazen çok fazla eğri kısımlar dışarı çıkarılarak düzeltilir ve geri yerine konur. Ameliyat bittikten sonra burun içerisine silikon tamponlar konur ki, hasta bu tamponların içindeki deliklerden rahat nefes alabilsin. Ameliyat burun içinde yapıldığı için, dışarıdan herhangi bir iz olmaz.

Ameliyat Hasta İçin Nasıl Geçer

Septoplasti Ameliyatı-3

Her ne kadar ameliyat tekniklerinin gelişmesi ile kolay bir ameliyat olsa da, sonuçta cerrahi bir operasyondur. Lokal ve genel anestezinin bazı riskleri vardır. Yaklaşık bir saat süren ameliyat sonunda hastanın burnuna konulan tamponlar, bir hafta kadar yerinde bırakılır. Bu tamponlar hastada baş ağrısı ve uykusuzluk yapabilir. Doktor hastanın rahatlaması için burun yıkama suyu verir. Tamponlar çıktıktan sonra hasta normal hayatına dönebilir.

Ameliyat Sonrası Komplikasyonları

Septoplasti Ameliyatı-4

Ameliyat sonrası çok fazla komplikasyon görülmese de nadiren kanama görülür. Burun içinde delik oluşabilir fakat bu hastayı rahatsız etmez. Burun sırtında çöküntü olabilir. Bu tarz eylemlerin yaşanmaması için oldukça dikkat etmeliyiz ve sıkça doktorumuza kontrole gitmelisiniz. Ayrıca yazı içerisinde Septoplasti Ameliyatı olan hastaların öncesi-sonrası fotoğraflarını ekledik, sizler için biraz daha zenginleştirdik yazımızı. Geçmiş olsun dileklerimizi sunar, acil şifalar dileriz. Sağlıcakla kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here