Seismophobia Nedir? Psikolojiyi Etkiler Mi?

Seismophobia Nedir? Psikolojiyi Etkiler Mi?

Dünya üzerine her gün farklı bir yerde deprem yaşandığına tanık olmaktayız. Özellikle Nepal, Japonya, Meksika ve İran gibi birinci dereceden riskli bölgeler her gün artçı depremler ile sarsılmaktadır. Depremlerin şiddeti ne olursa olsun meydana geldiği andan itibaren birçok insanın panik yaşadığı ve kendisini psikolojik olarak iyi hissetmediği gözlemlenir. Fakat sadece deprem anında yaşanan bu durum kalıcı hasarlar oluşturabilir. Deprem olmadığı halde sürekli olarak endişe duymak seismophobia rahatsızlığını çağrıştırmaktadır.

Deprem gibi yıkıcı etkileri bulunan ve insanları tehdit eden doğa olayları her zaman psikolojiyi yıpratan etmenlerin başında gelmektedir. Anlık gerçekleşen deprem gibi olaylarda bilinç kaybı yaşayan birçok insan bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda sakin olmalı ve kendinizi güvenli bir noktaya taşımalısını, aksi takdirde depremin yıkıcı etkisi canınız için büyük bir risk oluşturabilir. Aynı zamanda bu gerçeği sürekli olarak düşünmek sizi yıpratacaktır. Bu nedenle gerçeklerden uzak durmayı ve birazda olsa kafanızı dağıtmayı bilmelisiniz.

Tavsiye Bağlantı: Kaygı Bozukluğu (Anksiyede)

Seismophobia kelimesini Yunan kökenlidir. Seismo deprem anlamına gelir. Kelime köküne ilave edilen phobia ise deprem fobisini çağrıştırır. Aslında buna fobi demek tam olarak doğru tanım yaptığımız anlamına gelmez. Çünkü fobiler kişinin kendi korkularını temsil eden ifadelerdir. Burada ise kişi kendisi ve ailesi için endişe duymaktadır. Yani içinde ölüm riski barındıran bu durum hem kendimiz için büyük bir risk oluşturuyor hem de ailemiz, yakınlarımız için bu riski barındırıyor.

Deprem Fobisi Nasıl Atlatılır?

Deprem fobisi ile başa çıkmanın birkaç yolu bulunmaktadır.
• Psikiyatrist Jason Eric Schiffman deprem ile ilgili olarak ne tür zorlukta olursanız olun kendinizi o psikolojiden uzaklaştırın ifadelerini kullanmıştır. Deprem ile ilgili düşünceler sizi yıpratmaktan başka bir işe yaramaz.

• Korkunuzu içine atmayın, insanların sizi anlamayacağı hissine kapılarak endişe duymak sizi strese sokabilir ve sizi yıpratacak bir diğer etmendir. Korkularınızı diğer insanlarla paylaşmayı deneyin.

• Depremden kaçınmaya çalışmak sizi en çok etkileyecek davranış türlerindendir. Sürekli olarak önlem alarak günlük yaşantıyı sürdürmek psikolojinizi bozabilir. Dikkatli olmalısınız.

• Kendinizi zihinsel olarak hazır hissetmeniz yeterlidir. Deprem anında soğukkanlı olmanız o an sizi kuvvetli tutacak en etkili yöntemdir.

• Felaket anında ne yapacaklarınız ile ilgili bir plan oluşturmanız yeterlidir. Bu yanınıza almanız gereken eşyaları kapsayabilir. Fakat abartılı olmamak gerekir. Aksi takdirde canınızı tehlikeye atabilir, psikolojik durumdan daha önemli riskler barındırabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Osman bey’e sonuna kadar katılıyorum 17 Ağustos 1999 depremini gerçekten unutmadım ve unutmayacağım da. İstanbul da değildim ve depremin olduğu gün birçok sevdiğimi kaybettim. Şu an yazdığım da bile parmak uçlarım titriyor diyebilirim. İnşallah bir daha aynısı yaşanmaz.

    Yazdığınız Seismophobia nedir sorusuna gelecek olursak, siz bunun cevabını çok ayrıntılı bir şekilde yazınızda sunmuş oldunuz bizlere emeğinize sağlık bayağı eğitici bir site yapmışınız artık takibe alacağım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here