Sağlıklı Cinsel Yaşam

Sağlıklı Cinsel Yaşam

Cinsel yaşam hem kadın hem de erkekler için zor bir süreci kapsamaktadır. Bu süreci doğru bir şekilde yönlendirmek ve cinsel yaşama farklılık katmak çiftin kendi iradesine bağlıdır. Yeteri düzeyde bilinçli çiftlerin cinsel yaşamında hiçbir problem olmadığı gözlemlenmektedir. Fakat bilinçlenmeyen bireyler cinsel yaşam konusunda büyük sorunlar yaşayabilir. Özellikle uzmanlardan yardım almayan ve yardım almayı reddeden çiftlerin bu sorunları sıklıkla yaşadığı gözlemlenebilmektedir.

Cinsellik ve cinsellik ile ilgili sorunlar dikkate alınmayacak kadar önemsiz veriler değildir. Cinsellik ile ilgili yaşanabilecek en ufak problem ilerleyen süreçte bireyde kalıcı psikolojik hasarlar yaratabilir ve bu durum bireyin psikolojik açıdan yıpranmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle cinsel yaşama yüksek oranda dikkat edilmesi gerekir. Cinsel yaşamda dikkat edilebilecek birçok husus vardır. Bunlar yeteri düzeyde bilinçsiz olmak veya cinsel rahatsızlıklar olarak ön plana çıkmaktadır. Özellikle Türk toplumunda bu gibi rahatsızlıkların kolay bir şekilde aşılamadığı gözlemlenmektedir. Kadın ve erkeğin çekimser olması nedeniyle cinsel sorunlarını uzman doktorla bile paylaşmaması bu sorunların ilerlemesine neden olabilir.

Tavsiye Bağlantı: Hamilelikte Cinsel İlişki Olur Mu

Cinsel Yaşamda Sağlıklı İşleyiş

Cinsel yaşamın sağlıklı bir işleyişe sahip olması ve çiftin bu konuda sıkıntı yaşamaması için en önemli etmenlerden bir tanesi uzmanlardan destek alınmasıdır. Herkes her türlü konuda kendisini yeteri kadar bilgi sahibi hissedebilir veya böyle düşünebilir. Fakat cinsel problemler konusunda bilgi sahibi olduğunuz konuların sınırlı olduğunu unutmamalısınız. Yani yaşanabilecek en ufak problemde psikolojik olarak yıpranmamak için uzman yardımı almak gerekebilir. Çiftlerin bu hususta dikkatli olması ve cinsel yaşamını takip altında tutması gerekir.

Sağlıklı cinsel yaşam hayatı olan çift genellikle önemli sorunlar yaşamaz ve hedefleri doğrultusunda çalışmalar yaparak kısa süre içerisinde çocuk sahibi olabilir veya sağlıklı bir cinsel yaşam sürdürebilir. Fakat uygun şartları sağlamayan çiftler bu konuda olumsuz sonuçlar alabilir. Cinsel yaşamın sağlıklı olması için en önemli husus çiftin birbirini anlamasıdır. Evli çift birbirine baskı yapmadan cinsel birleşme sağlamalıdır. Aksi takdirde tek taraflı uyarılma büyük sorunlar yaratabilir.

Çift cinsel sağlığı konusunda yeteri düzeyde bilgi birikimine sahip olmadığı zaman, cinsel rahatsızlıklar yaşanabilir. Bu durumda sağlıksız bir cinsel yaşamı çağrıştırır. Uzman doktor veya jinekologlardan yardım alarak cinsel yaşamın standartlara uygun olarak sağlıklı bir şekilde işleyiş kazanması mümkün olabilmektedir. Fakat yardım almak birçok çiftin reddettiği seçenekler arasındadır. Bu noktada birçok cinsel sorun baş gösterir ve çifti bekleyen onlarca sorun cereyan etmektedir. Cinsel yaşamda sağlık çok önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here