Sağlık Personeli

Sağlık Personeli

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye’de çalışan sağlık personeli sayısı net olarak bilinmektedir. 2014 yılında verilen istatistiklere göre resmi rakamlar şu şekildedir; 75 bin 251 uzman, 39 bin 45 pratisyen ve 21 bin 320 asistan olmak üzere toplam 135 bin 616 hekim görev başındadır. Bunların yanı sıra 23 bine yakın diş hekimi hali hazırda görevlendirilmiştir. Sağlık personeli sayısı hakkında verilen bu bilgiler, Türkiye’de sağlık sektöründe çalışan personellerin yeterli olup olmadığını ortaya koymaktadır.

Sağlık Personeli çalışma şartları nelerdir?

Sağlık Personeli-2

Özellikle ülkemizin batı ve doğu tarafındaki çalışma şartlarının göstermiş olduğu farklılıklar sağlık personellerinin görevlerini zorlaştırmaktadır. Özellikle doğu bölgesindeki çalışma şartları bir hayli ağırdır. Hem terör olayları hem de doğa olayları doğu bölgesindeki şartları belirleyen ana etmenlerdir. Doğu bölgesinde özellikle kış aylarında hastaların hastaneye sevk edilebilmesi oldukça zor bir süreçtir. Sağlık personellerinin bu konuda yardım alarak işlem yapabildiği ve çalışma şartlarının ağır olduğu gözlemlenmektedir. Batı bölgesinde ise nüfus kalabalığı çalışma şartlarını zorlayan etmenlerdendir. Nüfus yoğunluğu nedeniyle hastanelerde uzun kuyruklar oluşmakta ve her bir sağlık personelinin gün içerisinde baktığı hasta sayısı artış göstermektedir.

Sağlık Personeli nasıl çalışmaktadır?

Sağlık Personeli-1

Sağlık personelleri zor şartlar altında çalıştığında hastanelerde yoğunluk yaşandığı gözlemlenmektedir. Türkiye şartlarında bir sağlık personelinin ideal çalışma seviyesine ulaşabilmesi için personele uygun ortam sağlanması gerekir. Normal koşullarda sağlık personelleri; hızlı düşünen, pratik, müdahale edebilen, soğukkanlı ve sabırlı yapıya sahip olmakla birlikte tüm bu özelliklerini hasta üzerinde tam olarak uygulamalı ve göstermelidir. Aksi takdirde hastanın psikolojisini ayarlaması mümkün değildir.

Sağlık personellerinin çalışma şartları iyileştirildiği takdirde kişi başına düşen hasta sayısının oranına göre verimli çalışmalar ortaya çıkabilir. Aile hekimlerinin yoğunluğu ile genel cerrahın iş yükü aynı seviyede olmadığı için her iki branşa yardımcı sağlık personelleri atanması gerekmektedir. Aksi takdirde işlevsellik hat safhada olmaz ve sürekli olarak sistemde aksamalar görülebilir. Uzman hekimlerden yardımcı personellere kadar birçok çalışanın ideal çalışma şartları altında bulundurulması gerekir.

Sağlık personelinin diğer meslek gruplarına ve branşlara göre daha farklı özelliklere sahip olması gerekir. Örneğin bir sağlık personelinin çok hızlı olması gerekir. Acil serviste çalışan bir doktor veya uzman hekimin hastaneye sevk edilen hastaya yapacağı ilk müdahaleler çok önemlidir. Bu nedenle hızlı ve pratik olmak zorunludur. Sağlık personellerinin hasta psikolojisine yanaşma şekli de büyük bir önem arz etmektedir.

Ayrıca, Sağlık Personelleri ile ilgili birçok yazıya Sağlık Haberleri kategorimizden ulaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Sağlık Personellerini o kadar iyi anlıyorum o kadar derinden anlıyorum ki sonuna kadar onlara hak veriyorum. Kendim de bir sağlıkçı olarak bir örnek vermek istiyorum sizlere, ben ambulans hemşiresiyim. Bir kaza alanına gittiğim zaman elimden geldiği kadar soğuk kanlı olmak zorundayım, bunun sebebi ise ilk müdahaleyi seri ve hatasız bir şekilde uygulamak olmalı.

    İnsanlar benim soğuk kanlı duruşumdan rahatsız oluyorlar, bu tam anlamıyla psikolojik bir olaydır. Benim de onlar gibi üzülmemi, ağlamamı bekliyorlar. Ben anlıyorum onları, fakat onlar maalesef bizleri anlayıp saygı duymuyorlar. Bizler sadece toplumumuzdan Sağlık Personellerine gerekli saygıyı istiyoruz.

    • Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz Hatice hanım, maalesef durumumuzun pek iç açıcı olduğunu söyleyemeyiz. Sadece Sağlık Personellerine değil, genel olarak hiçbir canlıya gerekli saygı ve sevgiyi tam olarak gösteremiyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here