Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi

Türkiye’de birçok kurum ve kuruluşta dikkat çeken noktalardan birisi sağlık ile ilgili ayrılan özel alanlardır. Bu alanlar ile hem acil müdahaleler hem de sağlıkla ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar ön plana çıkarılmaktadır. Başarılı olan gruplar olduğu gibi yeteri kadar ilgi görmeyen sağlık köşeleri de bulunabilir. Fakat hepsinin temel amacı insan sağlığı konusunda dikkatli olunması gerektiği bilincinin sağlık sorunu yaşayan veya sağlık sorunları ile ilgili araştırma yapan insanlara aktarılmasıdır. Sağlık köşesi genel olarak bilinçli bireyler yetiştirebilmek ve sağlık konusunda bilinçli adımlar atılmasını sağlamak için düzenlenmektedir. Fakat günümüzde bu projeler yeteri kadar ilgi görmemektedir.

En basit örneği ile bir okulda yer alan sağlık köşeleri bile ders dışında ilgi gösterilmeyen alanlardan birisidir. Fakat öğrencilerin bu konuda bilinçli bireyler olabilmesi için yeteri düzeyde çalışmalar yapılması gerekir. Sağlık köşelerinde sadece acil durum ihtiyaçlarının yer alması veya acil müdahale yapılması için gerekli koşulların sağlanması yeterli değildir. Sağlık köşeleri gerektiğinde belirli periyotlar ile tatbikat yapılarak ne gibi durumlarda hangi işlemlerin yapılması gerektiğini ön plana çıkarmalıdır. Günümüzde birçok insan sağlık konusunda yeterli derecede bilgiye sahip değildir. Sağlık sorunlarına odaklanan bu projelerin daha fazla destek görmesi ideal sonuçların alınmasını sağlayacaktır.

Tavsiye Bağlantı: Sağlık Sayfası

Sağlık Köşesi İle İlgili Çalışmalar

Hem eğitim öğretim kurumlarında hem de iş güvenliğine dikkat çeken işletmelerde ön plana çıkmış olan sağlık köşeleri, kişilerin acil durum ihtiyaçlarına odaklanarak ne gibi tepkiler verilmesi gerektiği ve hangi işlemlerin uygulanması gerektiğini gözler önüne sermektedir. Aynı zamanda sağlık köşeleri bilinçli bireyler yetiştirilebilmesi için gönüllü olarak çalışma yapılan alternatif alanlardan birisi olarak görülmektedir. Bu alanda birçok vatandaşın bilgi eksikliği giderilmekte ve acil durumlarda neler yapması gerektiği aktarılmaktadır.

Ülkemizde sağlık sorunları bakımından bilinçli olan ve bu gibi durumlarda ne yapması gerektiğini bilen insan sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Gönüllü olarak yapılan çalışmalarla birlikte her türlü eğitim alınan noktalarda sağlık bilgisi sürekli olarak işlenmektedir. Sağlık köşeleri içerisinde de yer alan bu bilgiler yine tamamen gönüllü kişiler ve uzmanlar tarafından insanlara aktarılmaya devam etmektedir. Sağlık köşeleri her ne kadar gönüllülük esasına dayalı çalışmaları içerisinde barındırıyor olsa da önemli ölçütte yol kat edilmesini sağlamaktadır. İnsanların bilgi eksikliği ve insanlara yapılan acil müdahaleleri kapsamlı olarak içerisinde barındıran bu sistem yavaş yavaş birçok noktada hayata geçirilmektedir. Siz de sağlık köşelerini destekleyerek bilinçli insanların yetişmesini sağlayabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Sağlık köşesi adlı yazınız bayağı hoşuma gitti okudukça okuyasım geldi emeğinize sağlık, aslında böyle bir köşeden ziyade ziyaretçilerin fikir ve düşüncelerini belirtebileceği bir alan olsa çok daha süper olmazmıydı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here