Sağlık Çalışanları

Sağlık Çalışanları

Türkiye’de çalışma şartları zor olan meslek gruplarından birisi de sağlık sektörüdür. Sağlık çalışanları genellikle diğer sektörlere ait çalışanlardan daha güçlü ve sabırlık bir yapıya sahip olmaktadır. Çünkü sağlık çalışanlarının yapabileceği en ufak bir hata geri dönüşü olmayan hatalara yol açabilir. Bu durumda psikolojik olarak yıpranmamak adına sağlık çalışanlarının işini yaparken sabırlı ve yüksek oranda dikkatli olması gerekir. Aynı zamanda çalışma şartları göz önüne alındığında sağlık çalışanlarının ne kadar zor şartlar altında görevlerini yerine getirdiğini görmek mümkündür. Özellikle
Türkiye’deki sağlık sektörü örnek alındığında bu daha çok gözler önüne serilebilir.

Ülkemizi hem batı hem de doğu bölgesinde görevde olan sağlık personellerini bekleyen farklı farklı zorluklar bulunmaktadır. Batı bölgesindeki nüfus yoğunluğu ile doğu bölgesindeki ulaşım zorlukları ve terör olayları sağlık çalışanlarının risk altında çalışmasını sağlayan temel unsurlardandır. Bu unsurlar göz önüne alındığında sağlık sorunu olan vatandaşlara hizmet verilebilmesi bir hayli zorludur. Fakat sağlık personelleri hastalara sürekli olarak pozitif yanaşmakta ve hastaların ihtiyaçlarına yönelik çalışmaları hızla yerine getirmektedir. Günümüzde bu konuda ideal örnekler görebilmek mümkündür.

Tavsiye Bağlantı: Sağlık Personeli

Sağlık sektöründe başarılı olabilmek için personellerin çeşitli özellikleri sahip olması gerekir. Bu özellikler; sabırlı olması, soğukkanlı olması, dikkatli olması, hızlı olması ve pratik olması şeklinde sıralanabilir. Özellikle bu 5 temel özelliği bünyesinde barındıran sağlık çalışanlarının ideal hizmet verebildiğini görebiliriz. Çünkü hasta psikolojisine yaklaşım sağlık personeli açısından çok önemlidir. Eğer karşı tarafa yeteri kadar güven verilmezse hastanın kendisini psikolojik olarak iyi hissetmesi mümkün olmayabilir. Haliyle yapılan çalışmalarda olumlu adımlar atmak mümkün olması ve sağlık personelleri dilediği şekilde bir izlenim bırakamaz.

Sağlık personellerinin çalışma şekilleri sektör içerisindeki branşlara göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin bir acil servis elemanı ile hasta bakıcının görev ve yükümlülükleri farklıdır. İkisi de farklı farklı sorumluluklara sahiptir ve bu sorumluluklarını yerine getirmekle yükümlüdür. Örneğin acil servis elemanının hızlı, pratik ve dikkatli olması gerekir. Hasta bakıcınınsa sabırlı ve soğukkanlı olması yeterlidir. Fakat genel anlamda tüm sağlık çalışanları benzer özellikleri taşımalı ve taşımaktadırlar.

Türkiye’deki her bir hastanede görev yapan sağlık personellerinin bu konularda özel olarak eğitim aldığı ve kendilerini yetiştirdiği gözlemlenebilir. En basit örnekler bir doktorun hastaya yaklaşımı ve hastanın doktor ile ilgili izlenimi yapılacak çalışmayı etkileyen ana unsurlardandır. Bu nedenle ilk olarak iletişime önem verilmesi ve hastanın psikolojik olarak kendisini iyi hissetmesi sağlanmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here