Sağlık Bakanlığı Son Dakika Haberleri

Sağlık Bakanlığı Son Dakika Haberleri

Ülkemizde aktif bir şekilde çalışan ve sağlık sorunları ile ilgili kalıcı çalışmalar yürüten Sağlık Bakanlığı her geçen gün kapsamlı çalışmaları ile dünyada örnek gösterilmeye devam etmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın çalışmalarında dikkat çeken son gelişmelerden birisi ise özel hastanelerde uygulanan sistemler oldu. Bu konuda çalışmalar yürüten Bakanlık yine örnek gösterilebilecek çalışmalar ile vatandaşın daha rahat hizmet almasını sağlamakta ve hizmet kalitesini yükseltmektedir. Vatandaşa yönelik çalışmalar ile yüksek oranda başarı sağlayan ve özel hastanelerden alınan hizmetlerin kalitesini arttıran Bakanlık, özel hastanelerdeki katkı payı yükünü hafifletmeyi amaçlıyor. Şimdi Sağlık Bakanlığı Son Dakika Haberleri yazımızı biraz daha genişletelim.

Sağlık Uygulama Tebliği kapsamında Sosyal Güvenlik Kurulu ve Çalışma Bakanlığı ile birlikte ortak proje yürüten Sağlık Bakanlığı bu konu hakkında açıklama yaparak çalışmaların başlatıldığını duyurdu. Böylece katkı payı konusundaki kriz 3 Bakanlığın ortak çalışması ile daha hızlı çözülebilecek seviyeye geldi. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan konu hakkında detaylı açıklamalarda bulunarak Bakanlığın yapmış olduğu çalışmalar ile ilgili detaylı bilgi ve SUT ile ilgili hangi noktaya gelindiği konusunda genel bilgi verdi.

Tavsiye Bağlantı: Sağlık Bakanları

Sağlık Bakanlığı’nın SUT Çalışması

SUT (Sağlık Uygulama Tebliği) ile ilgili çalışmalarda önemli adımlar atıldığını belirten Bakan Ahmet Demircan; “SUT aslında Çalışma Bakanlığı yani Sosyal Güvenlik Kurumu’nun konusu ama birlikte çalışacağız. Bizim SUT’taki yeni ücretlerin yenilenmesi konusunda katkımız olacak. Esas sıkıntının bir kaynağı o; katkı payı ücretlerinin sınırlandırılması dahil” açıklamasını yaptı.

Bu açıklama ile birlikte tam olarak 8 yıldır SUT’taki fiyatların güncellenmediği ve revize edilmediği vurgulandı. Bakan Ahmet Demircan bu konu ile ilgili olarak “Özel için de devlet kendi hastaneleri için de (üniversite hastaneleri dahil) bunu yapmamış. Siz bunu yapmayınca elbette ki hizmet veren kurumların hastadan alacağı katkı payı konusunda sıkıntı oluyor. Bunların güncellenmesi lazım” dedi.

SUT fiyatlarının güncelleneceğini vurgulayan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan “Yapacağımız çalışma ile vatandaşın üzerindeki katkı payı yükünü hafifleteceğiz. Şu anda özel hastaneler SUT’tan aldığı ücretleri yetersiz bulduğu için fark talep ediyor vatandaştan. Vatandaşa yüklüyor bunu ve belli bir sınır içinde alıyor bu farkı. SUT’taki ücretler yenilenecek” açıklamasını yaptı. Ahmet Demircan’ın açıklamaları doğrultusunda özel hastanelerdeki sistemin işleyişinin akıcı hale getirileceği ve herhangi bir aksama olmayacağı sonucuna varmak mümkün. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ele aldığı konu ile ilgili olarak kapsamlı çalışmaların yürütüldüğü ve fiyat güncellemesinin en kısa sürede yapılacağını belirterek konu hakkındaki soruları yanıtlandırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here