Sabahları Uykusuzluk Sorunu

Sabahları Uyanmakta Zorlananlar İçin Beslenme Önerisi

Yaşantımız boyunca başımızda gelen olumsuz durumların birçoğu iyi beslenme ile ilişkilidir. Birçok insan iyi ve yeteri kadar beslenemediği takdirde en başta psikolojik olarak etkilenir. Sabahları Uyanmakta Zorlananlar İçin Beslenme Önerisi yazımızı siz değerli okurlarımız için biraz daha detaylandıralım.

Yorgun ve bitkin olmamak amacıyla günlük olarak besin ihtiyacımızı çeşitli şekillerde alırız. Fakat bazı besinler bizim daha dinç olmamızı ve daha pozitif düşünmemizi sağlar. Özellikle enerji değeri yüksek besinler bu konuda ideal çözümlerdir. Her insanın başına gelen ve hemen hemen her insanın güçlük çektiği konulardan birisi olan uyanmakta zorluk yaşanması da beslenme ile dolaylı yoldan etkilidir. Her ne kadar vücudun direnci ile alakalı olsa da bu durum dolaylı olarak beslenme yetersizliği veya doğru beslenmeme kaynaklıdır. Bunun için yapılan öneriler dikkate alınmalıdır.

Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar neticesinde gece uykusunu yeteri kadar alamayan ve sabah uyanmakta zorlanan insanların dikkat etmediği en önemli noktanın beslenme şekli olduğu vurgulanmıştır. Vücudumuzun her türlü besine ihtiyaç duyduğu gerçeğini yok saymazsak uykuyu alamama sorununun da bununla ilişkili olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Eğer yataktan uyanırken zorlanıyorsanız bu sadece uykunuzu alamadığınızdan dolayı değil eksik beslenme kaynaklı da olabilmektedir. Bazı durumlarda gerektiğinden fazla uyuduğu halde yataktan kalkmakta zorlanan insanları görmekte mümkündür. Bu nedenle uyanma güçlüğünün uyku düzeni ile doğrudan alakası olmadığını söylemek yanlış olmayacaktır.


Tavsiye Bağlantı: Uykusuzluk Geni Dünyanın En İyi Keşfi Listesinde

Uyku Sorunu Yaşayanlar İçin Beslenme Önerileri

Sabahları Uykusuzluk Sorunu-1

Uzman doktorlar uyku sorunu yaşayan ve uyanmakta güçlük çeken bireyler için çeşitli önerilerde bulunmuştur. Bu öneriler arasında yer alan beslenme şeklinde değişikliğe gidilmesi vurgusu çok önemlidir. Özellikle tek yönlü beslenme alışkanlığı olan insanların kesinlikle beslenme şeklini değiştirmesi gerekir. Uykudan uyanma sorununu çözebilecek olan beslenme önerisi şu şekildedir;

Yumurta: Protein kalitesi, kalsiyum, selenyum, çinko, iyot ve demir içeriği ile birlikte hem kas aktivasyonu sağlar hem de kansızlığa bağlı yorgunluk, halsizlik ve uyku hali gibi semptomların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Güne iyi başlamak için her gün 1 adet yumurta tüketilmesi önerilir.

Kırmızı Et Çeşitleri: Kas dokusunda yoğun miktarda bulunan koenzim Q10 vücutta enerji metabolizmasından birçok basamağa katılırken gün içerisinde enerji seviyesini arttıran en önemli besin türüdür. Kırmızı et haftada 2 kez tüketilebilir. Eksikliği ve fazla tüketilmesi önemli sağlık sorunlarını tetikler.

Muz: Serotonin ve melatonin hormonlarının salınımlarını artırmasının yanı sıra içerdiği magnezyum ve potasyum ile kasların gevşeyip, rahatlamasına neden olur. Bu şekilde yükselen uyku kalitesi gün içerisinde sizin daha çok rahat etmenizi sağlar.

Kefir: Triptofan, kalsiyum ve magnezyum bakımından oldukça zengin bir kaynaktır. Yatmadan 2 saat önce tüketilmesi önerilir.

Yukarıdaki besin grupları düzenli olarak tüketildiğinde yaşam kalitenizde de ciddi oranda artış göreceksiniz. Uzmanlar tarafından önerilen bu besinler vücudunuz için gerekli bileşenleri de içerisinde barındırmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here