Psikolojiyi Etkileyen 5 Durum

Psikolojiyi Etkileyen 5 Durum

İnsan psikolojisi bazen kolay bir şekilde olumsuz yönde etkilenebilirken bazense iradeye bağlı olarak zor durumlarla savaşabilir. Fakat birçok insanı etkileyen ortak nedenler bulmak zor değildir. İnsanların her türlü sorunla savaşabilmesi için iradesinin kuvvetli olması yeterli olmayacaktır. Bazen en ufak bir problemde bile depresyona girmek veya bunalıma girmek mümkündür. Bu gibi durumlarda kendinizi iyi hissedebileceğiniz şekilde psikolojinizi ayarlamalısınız. Psikolojiyi Etkileyen 5 Durum yazımızı biraz daha genişletip sizlerle şimdi biraz daha detaya inelim.

İnsanların psikolojik etmenlerle savaş halinde olabilmesi için sık sık yaşadığı problemlerden uzak durması gerçeği ise olumsuz etmenleri en aza indirebilmek için etkili yollardan birisidir. Fakat birçok insan gündelik yaşantının vermiş olduğu yorgunluk, halsizlik vb. nedenler ile birlikte en ufak olumsuzlukta yıkılacak kadar zayıf bir iradeye sahiptir. Bu gibi insanların kendisini psikolojik olarak kuvvetli hissetmesi için birçok etkili yol vardır.

Tavsiye Bağlantı: Sonbahar Depresyonu ve Çözüm Önerileri

Psikolojiyi Mahveden 5 Farklı Durum

İnsan psikolojisini etkileyen farklı farklı durumlar mevcuttur. Bunlar bazen kısa sürede atlatılabilir seviyede iken bazen hayatınızı mahvedebilecek kadar etkiye sahip olabilir.

Sosyal Eşitsizlik ve Endişe: Birçok insan kendisini sürekli olarak farklı insan grupları veya bireylerle kıyaslar. Diğer insanların yaşam tarzı, sosyal durumu ve hayattaki kazanımları kişiyi direk olarak etkileyen etmenlerin başında gelir. Psikolojiyi doğrudan etkileyen etmenlerdendir.

Para Kazanma Hırsı: Her zaman kazancınızdan daha fazlasını hedeflersiniz ve bu durum sizi mental olarak yorabilir. Farklı gelir grupları ile kendinizi kıyaslaman risklidir.

Negatif İnsanlar: Çevrenizde sizi üzen veya sizi yıpratan insanlar varsa bunlardan uzak durmalısınız. Aksi takdirde zor bir yaşam sizi bekliyor olabilir. İnsanlar karşısındakini düşünmeden sürekli olarak bencil hareketler sergileyebilir. Bu durumda rahatsız olduğunuz kişilerden uzak durmanız önerilir.

Kilo Endişesi: Birçok insan kiloları nedeniyle rahatsızlık yaşar. Çok zayıf veya çok kilolu olduğunu düşünen insanlar psikolojik olarak yıpranabilir ev bu durumu atlatmak çok uzun süreler alabilmektedir. Kilo probleminiz varsa bunun için doktor yardımı almanız tavsiye edilmektedir. Bir süre sonra sorunu ortadan kaldırmanız mümkündür.

Gelecekle İlgili Kaygı: İnsanlar gelecekte neler olacağını ve ne gibi şeyler ile karşılaşacağını bilemez. Fakat sürekli bir şekilde bulunduğu durumun değişmesini ve gelecekte daha iyi konumda olmayı isteyebilir. Birçok insanın gelecekle ilgili kaygılandığı ve var olan durumdaki yaşantısından memnun olmadığı gözlemlenmiştir. Bu gibi durumlarda her şeyi akışına bırakmak en mantıklısı. Kendinize problem yaratmak yerine var olan problemler ile mücadele etmek sizi psikolojik olarak zinde tutacaktır.

2 YORUMLAR

  1. Bunların tedavisi yine kendisinde bitiriyor işi. İnsan endişeleri, korkuları üzerine gitmez ise o endişe her gün daha çok artar. Özgüven az da olsa olması gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here