Prostatı Etkileyen Faktörler

Prostatı Etkileyen Faktörler

Erkeklerde sıklıkla görülen ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen hastalıklardan birisi prostat ve prostat büyümesidir. Genellikle erişkin yaştaki insanlarda görülen prostat rahatsızlığı yaşlılarda daha sık görülmektedir. Prostatın ortaya çıkmasında birçok faktör vardır. Bu faktörlerin başında soğuk havalar yer almaktadır. Elbette birçok faktör prostat rahatsızlığının ortaya çıkmasına neden olur. Fakat soğuk havalardan korunmamak prostatı ortaya çıkaran en belirgin faktör olarak göze çarpmakta ve analizlerde ön plana çıkmaktadır. Prostatı Etkileyen Faktörler tam olarak neler biraz daha genişletelim yazımızı.

Prostat ile ilgili rahatsızlıklardan korunmak için soğuk havalara karşı önlem almak, rahatsızlığın ortaya çıkmasını %70-80 oranında geciktirmektedir. Prostat ile ilgili olarak Prof. Dr. Muammer Kendirci “Soğuktan mümkün olduğunca kaçının. İdrarınızı çok fazla bekletmeyin, uygun ortam varsa çok fazla sıkışmayı beklemeden idrarınızı boşaltın. Çay, kahve gibi kafeinli içecekleri özellikle akşam saatlerinde sınırlayın” ifadelerini kullanmıştır. Uzman doktorun açıklamaları doğrultusunda hangi faktörlerin prostatı etkilediğini görmek mümkündür.

Tavsiye Bağlantı: Varikosel Nedir?

Prostat Büyümesi Rahatsızlığında Ne Yapılmalıdır?

Prostat rahatsızlıklarının türevi olan prostat büyümesi rahatsızlığına yakalanan hastaların yaşam standartlarında belirli bir değişiklik yapması gerekmektedir. Özellikle 35’li yaşlardan sonra daha sık görülen prostat büyümesi hastalığının erkeklerde psikolojik olarak dikkat çekici oranda hasar bıraktığı gözlemlense de rahatsızlıkla baş etmek yine kişinin kendisine bağlıdır. Bu nedenle prostat büyümesi rahatsızlığı ile savaşmanız ve gerekli değişiklikleri yaparak yaşantınıza yön vermelisiniz.

Prostat büyümesi genel olarak idrar alışkanlığının değişmesi ile kendisini belli eder. İdrara sık çıkma, gece idrara kalkma ve idrar yaparken yanma hissiyatını yaşama prostat büyümesinin habercisidir. Ayrıca bir anda idrara sıkışma ve zorlanma durumu da farklı belirtiler olarak teyit edilmiştir. İdrar alışkanlığındaki bu tür değişimleri yaşıyorsanız prostat büyümesi rahatsızlığına yakalanma riskiniz bir hayli fazladır. Prostat büyümesi ile başa çıkmak için çeşitli alışkanlıklar kazanmanız gerekir. Bu alışkanlıklar;

• İhtiyacınızdan fazla su içmemelisiniz. En azından idrar alışkanlığınız normale dönene kadar bu konuda alışkanlık kazanmalısınız.

• Tükettiğiniz suyu belirli periyotlara yayarak içmelisiniz. Düzenli aralıklarla tüketebilirsiniz.

• Fiziksel egzersizler yaparak yaşam kalitenizi arttırın.

• Alkol alışkanlığınız var ise bu tür zararlı alışkanlıklarınıza son verin. Aksi takdirde sadece prostat büyümesini ilerletmekle kalmayıp birçok sağlık sorununu tetikleyebilirsiniz.

• Yatmadan önce kesinlikle su içmeyin. En azından 2 saat öncesine kadar su içmemeniz yeterlidir.

• Günlük yaşantınızda stres yaptıran etmenlerden uzak durun. Kendinize zaman ayırmayı deneyin.

• Soğuk algınlığı ilaçlarını doktorunuzdan habersiz kullanmayın. Fuzuli ilaç kullanımı idrar sırasında yanma hissiyatını güçlendirir.

1 Yorum

  1. Sayenizde prostatın ne kadar önemli bir hastalık olduğunu öğrendim daha önceden bu yazıyı okuyana kadar umrumda değildi yani basit geliyordu gözüme. Yazınızı okuduktan sonra ne kadar önemli bir sorun olduğunu öğrendim bundan sonra kendime ve sağlığıma dikkat edeceğim ve soğuğun ben testislere iyi geldiğini bilirdim meğersem zararlıymış

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here