Prezervatif Nasıl Kullanılır

Prezervatif Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok çift cinsel ilişki sırasında ne yapması gerektiğini bilmediği için bu konularda dikkatli davranmıyor. Özellikle erkeklerin cinsel sağlık konusunda yetersiz bilgiye sahip olması birçok sağlık sorununu ve önüne geçilmesi mümkün olmayan problemleri beraberinde getiriyor. Özellikle cinsel ilişki sırasında çocuk sahibi olmaya hazır olmayan çiftlerin aldığı önlemlerden birisi olarak bilinen prezervatif kullanımı doğru şekilde uygulanmıyor. Erkeklerin bu konudaki bilgi eksikliğinin yanı sıra kadınlarında konuya önem göstermemesi durumunda ciddi sorunlar oluşabiliyor. Cinsel sorunların oluşmaması adına alınabilecek en büyük önlem bu gibi konularda bilinçli olmak ve cinsel ilişki sırasında doğru uygulamaları yapmaktır. Özellikle uzmanlar bu konu üzerinde durarak dikkat çekmeye çalışmaktadır.

Cinsel yaşamın sorunsuz bir şekilde işleyişini sürdürmesi ve cinsel sağlık konusunda çiftlerin bilinçli bireyler olmasını sağlamak isteyen uzmanlar cinsel ilişki sırasında dikkat edilmesi gereken konular hakkında sürekli olarak uyarıda bulunmaktadır. Özellikle ilişki sırasında yapılan yanlışlara odaklanan uzman hekimler konu hakkında detaylı bilgi vererek yanlışların düzeltilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Prezervatif kullanan erkeklerde birçok kuralı atlayarak yanlış prezervatif kullanımı yapmaktadır. Bu durumda ortaya istenmeyen sonuçlar çıktığı gibi çiftlerin cinsel sağlığı da risk altına girmektedir. Aynı zamanda olumsuz sonuçlar nedeniyle aile planlaması gibi önemli konular atlanabilmektedir.


Tavsiye Bağlantı: Cinsel İlişkiden Önce Yapılmaması Gerekenler

Prezervatif Kullanımı İle İlgili Öneriler

Prezervatif Nasıl Kullanılır-1

Uzmanların dikkat çektiği konulardan birisi cinsel ilişki sırasında prezervatifin geç takılmasıdır. Prezervatif ön sevişme sırasında takılmadığı için oluşan penetrasyon durumunda birçok risk açığa çıkmaktadır. Bu gibi risklerden korunmak için erkeğin ilişki öncesinde kendisini hazırlaması gerekir. Ayrıca çiftlerin bu konuda birbirini uyarması ve konunu üzerinde durması gerekir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir ve prezervatif kullanmak isteyen çift istekleri doğrultusunda tam olarak korunamayabilir. Uygun şartlar sağlanarak korunma işleminin tam sağlanması gerekir.

Prezervatif kullanımı ile ilgili üzerinde durulan bir diğer konu ise prezervatifin sertleşmeden önce takılmasıdır. Sertleşmeden önce takılması büyük bir risktir. Çünkü bu durumda prezervatif tam olarak oturmayacaktır ve kaymalar meydana gelebilir. Ayrıca prezervatif tam olarak yerleştirilmesi gereken önemli bir koruyucudur. Bu nedenle prezervatifi takmadan önce sertleşmenin beklenmesi gerekir. En azından sertleşmeye meyilli olduğu süreçte prezervatif kullanımına başlanılmalı ve prezervatif tam olarak penisi saracak şekilde uygulanmalıdır.

Prezervatif kullanımında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise son kullanma tarihi geçmemiş olması gerektiğidir. Bilindiği üzere nasıl meyve sebze veya herhangi bir besin maddesi alırken son kullanma tarihine bakıyorsak prezervatif alırken de bu kurala dikkat etmeliyiz. Aksi takdirde önemli sağlık sorunları ile boğuşmak bile muhtemel olabilir. Ayrıca prezervatifi uygulamadan önce sağlam olduğundan emin olmak gerekir. Prezervatifte meydana gelmiş olan en ufak bir hasar veya tahriş yeterli düzeyde korunmanızı sağlamaz ve istemediğiniz sonuçların ortaya çıkmasını tetikler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here