Postpartum Depresyonu Lohusalık Depresyonu

POSTPARTUM DEPRESYONU (LOHUSALIK DEPRESYONU)

Kollarınızın arasında tuttuğunuz, evin yeni bireyine kalbinizin kapılarını sonsuza dek araladınız. Ama bir bakıyorsunuz ki kusmuklu pijamalarınız, yağlı saçlarınız, birikmiş ev işleri ve her kafadan çıkan annelikle ilgili çokbilmiş sözler. Doğum yapmak tamamen duyguların savaşıdır. Acı, sevinç, gözyaşı, korku ve bu duygu harmanının hepsi kucağınızdaki minik mucizenizin eseri.

LOHUSALIK BUNALIMI SEBEBLERİ NELERDİR?

İş ve ev düzeninde değişikliklerin yol açtığı stres. Duygusal ve sosyal destek yetersizliği. Gebelik sonrası fiziksel değişim. İşle ilgili mali sorunlar. Ebeveynlikle ilgili gerçekçi olmayan beklentiler. İyi bir ebeveyn olabilme yeteneğiniz ile ilgili düşünceler. Kimliğinizde ve ilişkilerinizde oluşan değişiklikler. Doğum yapmanın heyecanından sonra yaşanan hayal kırıklığı. Zor yada özel ihtiyaçları olan bir bebeğe sahip olmak.Sevilen birinin vefatı gibi strese neden olan önemli bir olay yaşamak. Bazı erkekler de bebekleri doğduktan sonra bunalıma girerler. Eşleri lohusalık bunalımına giren erkeklerde bunalıma girme oranı daha yüksektir.

Tavsiye Bağlantı: Bebek Bakımı Nasıl Olur?

LOHUSALIK BUNALIMI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sürekli üzüntü, depresyon hali, şiddetli asabiyet, yetersizlik hissi, bebekle ilgili aşırı evham, bebekle bağ kurmada güçlük, baş ve göğüs ağrıları, aile ve arkadaşlardan uzaklaşma, bunaltan yorgunluk hisleri. Hayattan zevk alamama, odaklanma ve hatırlama sorunları, umutsuzluk, utanç, suçluluk, kendine ve bebeğe zarar verme düşüncesi. Yeni anne olanların %10 ile %20 kadarı daha ciddi ve uzun süreli olan postpartum depresyonu geçirirler. Annelik hüznüyle çok fazla karıştırılan sendromdur.

PEKİ, ANNELİK HÜZNÜ VE POSTPARTUM SENDORUMUNU AYIRAN ÖZELLİK NE?

Annelik hüznünün ruh hali dalgalanmaları, kaygı hali bir veya iki hafta sürer. Lohusalık depresyonu ise daha şiddetlidir. Belirtiler, bebeğin ilk yılının herhangi bir bölümünde başlar ve giderek kötüleşir. Zamanla bebeğinize bakmanızı ve bu durumdan keyif almanızı engeller. Doğumdan sonra östrojen Ve progestron seviyesinde ani düşmeye ilaveten uykusuzluk, lohusalık depresyonunu tetikleyebilir.

PEKİ, BU SENDROM KARŞISINDA NELER YAPABİLİRİZ?

Öncelikle yalnız olmadığınızı bilin, sizinle aynı duyguyu paylaşan milyonlarca kadın var. Gücünüzün farkına varın siz bu evrene bir birey kazandırdınız. Siz ne kadar mutlu ve huzurluysanız bebeğiniz de sizin kadar mutlu bir bebek olacaktır. Bol bol su için, eşinizle sıkıntılarınızı paylaşın, sağlıklı beslenin, egzersiz yapın ve unutmayın küçük bebeğinizin bu anları çok çabuk geçecek istediğiniz kadar sarılın koklayın. Onun bu eşsiz kokusu iyileştirici en büyük güç. İyi bir annesin, bebeğine yetebiliyorsun ve eğer kendini hala kötü hissediyorsan, yardım almaktan utanma. Unutma sen ne kadar güçlü olursan, minik meleğin senin kanatların altında o kadar huzur bulur.

BÜŞRA BİÇER

2 YORUMLAR

    • Züleyha hanım merhabalar, Postpartum Depresyonu Türkçe anlamı olan Lohusalık Depresyonu yazımız Büşra hanım tarafından en detaylı bir biçimde anlatılmıştır. Kendisi sitemizin değerli yazarlarındandır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here