Özofagus Varisi Nedir

Özofagus Varisi Nedir Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Son dönemlerde sıklıkla karşılaşılan rahatlıklardan birisi olan özofagus varisi yemek borusunda bulunan kan damarlarının genişlemesi ile ortaya çıkan rahatsızlık türüdür. Özofagus varisinin ilerleyen aşamalarda büyük bir sorun haline geldiği ve rahatsızlıkta erken tanının çok önemli olduğu vurgulanmaktadır. Ağız ile mide arasında iletken boru görevini yerine getiren yemek borusu ile ilgili olan bu rahatsızlık türünün ilk aşamalarında kan damarlarının basıncı ile rahatsızlık hissi meydana gelir. Buradaki deformasyon özofagus varisinin habercisidir. Fakat normal bir insanın ilk evrede tanı koyabilmesi çok zordur. Özofagus Varisi Nedir Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri nelerdir sizler için biraz daha detaylandıralım.

Özofagus varisi ile ilgili rahatsızlıklarda herhangi bir şekilde erteleme söz konusu olamaz. Yaşam fonksiyonlarımızın temel organlarından birisi olan yemek borusu ile ilgili rahatsızlıklarda tedavi süreci aksatılmamalıdır. Özellikle kirli kan taşıyan damarların yapmış olduğu basınç ile meydana gelen tahribatın yemek borusunda daha büyük zaiyat verilmesine izin verilmemelidir. Çeşitli belirtiler ile ön plana çıkan bu rahatsızlık yaşam kalitenizi düşürecek kadar etki edebilecek potansiyele sahiptir. Bu nedene kısa süre içerisinde önlem alınmalıdır.


Tavsiye Bağlantı: Sıtma Rahatsızlığı Nedir?

Özofagus Varisi Belirtileri ve Tedavi Süreci

Özofagus varisi karaciğerde meydana gelen rahatsızlıklar ile ilişkilidir. Bu nedenle kötü alışkanlıkların sonlandırılması ve karaciğeri doğrudan etkileyen alkol gibi maddelerin tüketilmemesi gerekir. Bunun dışında tıbbi nedenlerle ortaya çıkan özofagus varisi temelde karaciğere bağlı bir rahatsızlık türüdür. Çok fazla belirtisi olmamakla birlikte bu varis türü ile mücadele edebilmek için erken vakitte doktora gidilmeli ve uygun testler yapılmalıdır.

Özofagus varisinde tedavi süreci doktorun uygulamış olduğu testlerin ardından başlatılır. Bu testler endoskopi yöntemi ve baryumlu grafi yöntemidir. Rahatsızlığın aşamasına göre belirlenen test hastaya uygulanır ve alınan sonuçlar doğrultusunda hareket edilir. Endsokopi yönteminde ucunda ışık kaynağı bulunan kameralı cihaz yemek borusuna sokulur ve bölgede detaylı inceleme yapılır. Burada meydana gelen tahribat ve çeşitli deformasyonlar detaylı bir şekilde incelenir ve ne yapılması gerektiğine karar verilir. Eğer bölgede kanama varsa acil olarak müdahale edilebilmektedir.

Özofagus varisi ile ilgili tanı koyulduktan sonra tedavi süreci başlatılır. Bu süreçte doktorun talimatlarına %100 oranla uyulması gerekir. Özofagus varisinde uygulanabilecek tedavi yöntemleri şu şekildedir;

• İlaç takviyesi yapılabilir. Bu her ne kadar geçici çözüm olsa bile gastrokopik girişimde bulunan ilaçlar vasıtasıyla bölgedeki kanama durdurulabilir. Aynı zamanda ağrı hissiyatı en aza indirilir.

• Kanama yaşanan bölgeye enjeksiyon ile müdahale yapılabilir. Enjeksiyon müdahalesi ile damar dondurulur ve kanama durur.

• Varislerin bantlanması ile farklı bir tedavi yöntemi uygulanabilir. Varisler sıkı bir şekilde bantlanmalıdır.

• Hastaya ağız yoluyla K vitamini ve nitrat grubu ilaçlar verilir. Bu ilaçlar özofagus varisinin ağrılı etkilerini keser ve hastalığın gelişimini sona erdirerek iyi bir takviye sağlar.

Bu yöntemleri uygularken doktor gözetiminde olmayı unutmamalı ve düzenli olarak muayene olmalısınız.

2 YORUMLAR

  1. Özofagus varisi gibi bir hastalığa yakalanan akrabam vardı iyi hatırlıyorum bayağı ağrısı olduğunu söylüyordu. şimdi çok şükür tıp bayağı ilerledi Allah’a şükür tedavisi de var tedavi yöntemleri de Rabbim şifa versin bu hastalığa yakalanan herkese

  2. bende özofagus varisi mevcut fakat alıştım sayılır sanırım, garip bir duygu. anlatımınıza katılıyorum kesinlikle çok güzel yazmışınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here