Öksürüğe Neler İyi Gelir

Öksürüğe Neler İyi Gelir?

Hafif öksürüğün yanında halsizlik, genel olarak üst solunum yolu enfeksiyonlarına işaret eder. Eğer ki öksürüğünüz sık sık ve balgamlı oluyorsa, ayrıca buna ateş de eşlik ediyorsa bu, zatürre olduğunuz anlamına gelebilir. Aniden ortaya çıkan öksürük nöbetleri ise ciddi bir hastalık olan astımın habercilerinden biridir. Öksürüğe Neler İyi Gelir? Yazımızı biraz daha detaylandıralım.

Öksürük, genelde kış aylarında daha çok görülür tabi ki sadece kış aylarında değil. Öksürüğün sebebinin birçok çeşidi vardır. Bu çeşitlilik, sonuçları ciddi olabilecek ve yaşanması durumunda mutlaka bir doktora görünmenizi gerektiren bir solunum yolu şikayetidir. Solunum yollarına giren madde ya da yabancı cisim içeride oluşan kan, balgam gibi maddeleri dışarıya atmak için ses tellerinin kasılması ile oluşur.

Öksürük birçok sebepten meydana gelebilir, buna enfeksiyon veya astım neden olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken şey ise öksürüğünüzün hangi hastalığı işaret ettiğini bulmaktır. Genellikle sigara dumanı ve toz da öksürmenize sebep olabilir.

Eğer öksürüğünüz hafifse ve bunun yanında bir de halsizlik, bitkinlik ve yorgunluk var ise üst solunum yolu enfeksiyonlarını çağrıştırır. Eğer öksürdüğünüzde sürekli balgam oluyorsa, bunun yanında birde ateşiniz de yüksekse zatürre olduğunuza işaret eder.

Tavsiye Bağlantı: Grip ve Soğuk Algınlığı Karıştırılmamalıdır

Öksürük Türleri Nelerdir?

Nöbetli öksürük: Derin ve gürültülü nefes almalarla görülen öksürük tipidir. Solunum yoluna giren yabancı bir madde sonucu ya da boğmacayla beraber görülebilir.

Kısık öksürük: Bu öksürük tipi ani olarak gerçekleşir ve hastaya çok fazla rahatsızlık veren bir öksürük tipidir. Gırtlakta tümör olduğunda veya ses tellerine zarar verebilen verem gibi hastalıklarla beraber görülebilir.

Balgamlı Öksürük: Bu öksürük tipinde ağır iltihaplarla birlikte balgam görülebilir. Nane, kekik gibi bitkilerin kaynatılarak merhem yapıp kullanılması iyi gelebilir.

Sigara Öksürüğü: Sigarayı çok fazla içen insanlarda görülmektedir. Bu öksürük tipi ronşit başlangıcına işaret eder. Bir diğer kötü ihtimal ise bronş kanserine işaret etmesidir.

Öksürüğe iyi gelen bitkisel yöntemler;

Eğer öksürüğünüz hafifse evde yaptığınız bitki çayları ile geçirebilirsiniz.

Ihlamur: Kışın ilk sarıldığımız bitki çayıdır ıhlamur faydalarını belki de saymakla bitiremeyiz. Gribe ve nezleye iyi gelmesiyle bilinen ıhlamur öksürüğe neden olan bakteri ve mikropları vücuttan atar ve solunum yollarında öksürükten meydana gelen tahrişleri gidermeye yarar.

Zencefil: Öksürdüğünüz için tahriş olan boğazınızın ağrısını gidermekte bir numaralı bitkidir zencefil. Balgam sökücü özelliğiyle de bilinmektedir. Sabahları toz halinde ki zencefili bal ile karıştırıp yediğinizde öksürük ve balgam şikayetleriniz azalacaktır.

Adaçayı: Eğer kuru öksürük şikayetiniz varsa adaçayı bunun için birebir bitki çayıdır. Soğumuş adaçayınıza birkaç damla limon damlatıp gargara yaparsanız boğaz ağrılarınıza iyi gelir.

Nane: Bitkisel yöntemlerde en etkili olanıdır nane limon çayı. Öksürüğünüzü kısa bir sürede geçirir ve iyileşme süreciniz artar.

Salep: Bronşitler için oldukça faydası vardır. Ayrıca göğsü yumuşatan bir etkiye sahiptir.

Bu çayları tüketirken tatlandırıcı olarak bal kullanabilirsiniz. Ayrıca öksürüğünüz ağır derecedeyse bitkiler yeterli olmayabilir derhal bir doktora görünmenizde fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here