Ödem Şişme Nedir

Ödem Şişme Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ödem yani vücudun orasının burasının şişmesi, bir tehlike işaretidir ve ilk önce de akla kalp rahatsızlığı gelmelidir. Geceleri uykuda dizlerden aşağısı şişer. Bu şişmeler kan serumunun deri altına sızması sonucunda olur ve parmakla bastırılınca şişen kısımlar yumuşaktır. Bu şişmeler, ağrı ve acı yapmazlar. Zamanında tedavi edilmezse, şişmeler zamanla bacaklara, kalçalar erkeklerde torbalar (husye) ve karına kadar çıkar.

Bazen Ödem dıştan farkedilmez. Vücudun hiçbir yerinde yukarıdaki gibi geçici bir şişme yoktur. Bu durumda ödem olup olmadığı şu şekilde takip edilir: Hasta her zamanki yemeği yeme, çalışma ve yatma hayatına devam ettiği halde kilosu artar. Kan serumu vücudun dış yüzeyine doğru değil, iç organlarda olmaktadır ve hastanın kilosu artmaktadır.

Tavsiye Bağlantı: Hastalıklarla Mücade Etmek İçin İdeal Öneriler

Ödem sadece kalpten olmaz. Şu nedenlerle de olabilir:

• Böbrek rahatsızlıkları,
• Hormon dengesizliği,
• Toplardamar rahatsızlıkları,
• Romatizmalar,
• Zehirlenmeler,
• Sıkı bağ, kuşak ve çamaşır kullanma.

Ödem, önemli bir işarettir ve genellikle kalpten olur. Vakit geçirmeden doktora görünülmelidir. Bu arada şu hususlara da dikkat edilmelidir.

• Uzun süre ayakta kalınmamalıdır. Fırsat buldukça uzanıp ayaklar altına bir yastık koyarak dolaşım kolaylaştırılmalıdır.
• Tuz tamamen kesilmelidir. Tuzlu yiyecekler yenilmemelidir.

Beslenme: Yiyeceklerin çoğunu taze sebzeler teşkil etmelidir. Günde 50-70 gram arası taze göl veya nehir balığı yenilmelidir. Bol soğan yenilmeli ve su, ancak yemek arasında içilmeli.

Bol su, kavun, karpuz ve portakal pek yenilmemelidir. Bu arada taze üzüm, elme ve armut yenebilir.

Akhuş ağacı yaprağı: 1 litre sıcak suya 40 gr. konur, 10 dakika sonra süzülür ve günde 3 su bardağı içilir.

Mısır püskülü: 1 litre sıcak suya 1 avuç püskül konulur 20 dakika sonra süzülür ve günde 3 bardak içilir.

Kiraz çöpü: 1 litre suya 1 avuç çöp konur (çöpler kuru ise 12 saat ıslatılır), 10 dakika kaynatıp 20 dakika demlenir ve süzülür. Günde 3 bardak içilir.

Ödem geçince bu şifalı bitkilerin kullanılması kesilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here