Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir

Obsesif Kompulsif Bozukluk Ne Anlama Gelir?

Bireyin iradesi dışında gerçekleşen takıntı durumu veya saplantılı olma durumuna obsesif kompulsif bozukluk adı verilir. Modern çağ rahatsızlıklarından birisi olarak bilinen obsesif kompulsif bozukluğun tedavisi mümkündür. Obsesif Kompulsif Bozukluk Ne Anlama Gelir? Yazımızı biraz daha detaylandıralım.

Psikolojik rahatsızlıklar kategorisine giren bu durum insanın her türlü şeyi takıntı haline getirmesi ve psikolojisini yıpratmasına neden olmaktadır. Gerekli gereksiz her türlü ayrıntıyı kafasına takan ve bunu takıntı haline getiren insanlar bir süre sonra kendisine psikolojik olarak zarar verir. İnsanların bu yöndeki eğilimleri uzman doktorlar gözetiminde kısa sürede çözümlenebilir. Eğer ileri seviyede obsesif kompulsif bozukluk mevcut ise bu durumda uzman doktor gözetiminde belirli bir süre geçirilmesi gerekecektir.

Obsesif kompulsif bozukluk olarak tanımlanan ve halk dilinde ”takıntılı insan” olarak gösterilen bireyler aslında önemsenmesi gereken sağlık problemi ile karşı karşıyadır. İlk etapta hiçbir zararı olmayan ve kişinin sadece kendisini yıpratmasına neden olan bu rahatsızlık ilerleyen aşamalarda kişinin daha büyük sorunlar yaşamasına neden olabilir. Özellikle saplantı boyutuna varan tehlikeli düşüncelere kapılması muhtemel olan birey ilerleyen süreçte beynin ciddi oranda hasar görmesine neden olabilir. Son derece önemli olan bu hastalığın uzman kontrolünde tedavi edilmesi gerekir. Kişinin kendi başına çözüm araması rahatsızlığı daha da ileriye taşımasına neden olacaktır. Bu konuya önem gösterilmesi gerekir ve uzman hekim gözetiminde tedavi süreci devam ettirilmelidir.


Tavsiye Bağlantı: Olumsuz insanlar Psikolojiyi Etkiliyor

Obsesif Kompulsif Bozukluğun Tedavisi

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir-1

Her ne kadar insanlar psikolojik rahatsızlıkları önemsemese bile bu tür rahatsızlıklar ciddi sorunlar doğurabilir. Özellikle psikoloji dalının büyük bir önem arz ettiğini görmek mümkündür. Obsesif Kompulsif bozukluğu da bu rahatsızlıklardan birisidir. Özelliklere insanlara psikolog önerisinde bulunduktan sonra insanların kalıplaşmış fikir ile ”deli miyim?” mantığını yürütmesi ve bu tür doktorlara ihtiyaç duymadığını beyan etmesi aslında bir başka sorunun habercisidir. Bu nedenle psikolog yardımı alarak hastalıkla mücadele etmek en doğru seçenek olacaktır.

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) ismi verilen rahatsızlık bilindiği üzere psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa yakalanan hastaların kısa süre içerisinde rahatsızlıktan kurtulabilmesi ve normal yaşantısına devam edebilmesi için tıbbi destek alması şarttır. Hastaların bu tür şikayetlerde rahatsızlığı kendi kendisine düzeltmeye çalışması kesinlikle yanlış bir yöntemdir. Çünkü takıntılı olmak sürekli gelişen bir durumdur. Aynı zamanda rahatsızlığın geçmesi için beklemekte yanlış tedavi uygulama seçeneklerinden birisidir.

Obsesif kompulsif bozukluk rahatsızlığına sahip olan kişilerin terapistten yardım alması gerekir. Terapilerin yeterli olmadığı süreçte ise psikiyatr servisine yönlendirilerek bu servis aracılığı ile çeşitli ilaçlar alması sağlanmalıdır Çünkü ilerleyen seviyeler hastaların ilaç kullanması önerilmektedir. Böylece kendisini ve psikolojisini rahatlatacak olan hastalar daha sağlıklı düşünebilmektedir. Tedavinin önemsenmediği ve ilaç tedavisinde ilaçların aksatıldığı süreçte hastalık daha ciddi boyutlara ulaşabilir. Bu gibi durumlarda profesyonel destek alınmalı ve uzman doktorların uyarıları dikkatle takip edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here