Narın Faydaları

Narın Faydaları

Narın sağlığa olan faydaları sayısızdır ve onları bu kadar sevilen bir meyve yapan şey, sağlıklı olmanın yanı sıra, narların çok da lezzetli olmasıdır. Narların anti-oksidan ve tümör özellikleri vardır ve özellikle vitamin A, vitamin C gibi birçok vitamine sahiptir. Bu şaşırtıcı meyve, şarap veya yeşil çaydan üç kat fazla antioksidan içerir. Narın faydaları saymakla bitmez denecek kadar çok.

Etkili ve sağlıklı bir kan dolaşımı için çok faydalı oldukları bilinir. Nar cildi temizlemekte ve iltihaplanmayı azaltmakta kullanılmaktadır. Nar ayrıca boğaz ağrısı tedavisinde de yararlı olabilir. Diğer sağlık faydaları; kalp hastalıkları, kanser, diş hastalıkları, mide rahatsızlıkları, anemi ve diyabet tedavisi.

Mide rahatsızlıkları

Nar kabuğu, midenin rahatsızlıklarını veya her türlü sindirim tedavisinde yararlıdır. Bu meyve yapraklarından yapılan çay da sindirim sorunlarının tedavisinde yardımcı olur. Nar suyu, dizanteri ve kolera gibi problemleri çözmek için de kullanılır.

Kalp sorunları

Nar suyu düzenli olarak almanız vücudun kan akışını düzenler. Narın bu özelliği aslında, oluşabilecek kalp krizlerini ve inme risklerini azaltmasıdır. Bu meyvenin içerdiği antioksidan bileşenleri, kötü kolesterolün önüne geçer ve böylece arterleri pıhtılardan temiz tutar. Narlar kan inceltme yeteneğine sahiptir.

Tavsiye Bağlantı: Maden Suyunun Faydaları

Kanser

Narlar, flavonoidler olarak adlandırılan yüksek antioksidanlar sahiptir. Bu flavonoidlerin çeşitli kanser radikallerine karşı savaşmaktadır. Prostat ve meme kanseri riski ile karşı karşıya olan insanların, narın suyunu içmeye başlaması önerilmektedir. Çünkü kanser gelişimini azaltmalarına yardımcı olacaktır. Nar düzenli bir şekilde vücuda alınırsa, vücuttaki PSA düzeylerini düşürmede yararlı olabilir ve vücuttaki mevcut kanser hücreleriyle mücadelede yardımcı olabilir.

Diş bakımı

Narın en iyi faydalarından biri, suyunun, antibakteriyel ve antiviral özellikleri yanında, diş plaklarının azalmasında yardımcı olması ve çeşitli ağız hastalıklarına karşı korunmasıdır.

Anemi

Bu meyveyi yiyerek ya da suyunu içerek vücutta sağlıklı kan akışı sağlanabilir. Nar, demiri alır, böylelikle yorgunluk hissi, baş dönmesi, zayıflık ve işitme kaybı gibi çeşitli anemi belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

Diyabet

Diyabetli hastalar için, nar suyunun içilmesi çeşitli koroner hastalık riski oranını düşürebilir. Ayrıca, farklı kalp hastalıklarının gelişmesini engelleyebilir.

1 Yorum

  1. Nar gerek lezzet gerek sağlık açısından gerçekten çok büyük bir nimettir. Insan vücuduna sağladığı yararlar saymakla bitmez. Pazardan 1 alırsınız eve gelince 1000 tane olur öyle bereketli bir nimettir. Özellikle kış aylarının olmazsa olmazlarıdır. Yüksek C vitamini sayesinde bizleri kış günlerinde hastalıklardan korur. Hazımsızlığı giderir. Kanserli hücrelerin gelişmesini durdurur. Metabolizmayı hızlandırı gibi birçok faydaları vardır. Zarından kabuğuna, kabuğundan içine, içinden yaprağına kadar her bölümü faydalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here