Ms Multiple Skleroz Hastalığı Nedir

MS Multiple Skleroz Hastalığı Nedir?

Bağışıklık sitemindeki bozukluk sonucu ortaya çıkan sağlığı ciddi anlamda tehdit eden omurilik ve beyinde plakların oluşmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır MS.

MS diğer adıyla multilp skleroz beyin ve omurilikteki sinirleri etkilediği için vücudumuzdaki mesajların iletimini tam olarak gerçekleştiremez. Mesaj iletimini sağlayan ve kolaylaştıran ‘miyelin‘ adı verilen bir örtü ile kaplı olan sinirler aksaklığa uğrar.

MS hasatlığında bağışıklık sistemi iletileri yanlış alır ve bu miyelin tabakasına saldırır. Bu nedenle miyelin tabakası bozulur mesaj iletimi yavaşlar ve zamanla bozulur. Merkezi sinir sistemi vücut aktivitelerini yerine getirir fakat MS’li hastada farklı semptomlar görülür. Beyin ve omuriliğin hangi kısmının ne kadar zarar gördüğü de sinirin ne iş yaptığına bağlıdır. Örneğin gözlerdeki sinirler etkilendi ise görme kaybı yaşanır aynı şekilde bacaklarda sinir kaybı yaşandı ise yürüyemez hale gelinir. Peki MS Multiple Skleroz Hastalığı Nedir?

MS Multiple Skleroz hastalığının belirtileri

Hastalığın belirtileri kişiye göre değişir. Aynı bulgular ve şikayetler ile seyreden iki hasta bulmak zordur. Hastalığın hastalar arasında farklı seyrediyor olması hastalığın fark edilmesi sağlık açısından, zamanı, ilerleme durumu, sinirlere verdiği zarar ve beyinde tutmuş olduğu yere göre değişiklik gösterir.

MS hastalığını belirtileri her hastaya göre farklılık gösterir fakat belli başlı bazı belirtiler geneldir. Bunlar; uyuşukluk karıncalanma, görme kaybı, idrar kaçırma, konuşma bozukluğu, denge kaybı, kısa süreli hafıza problemleri, yutma zorluğu, depresyon, yorgunluk, spazm, kas sertliği, kramp, ağrı gibi belirtiler belli başlı genel olarak sınıflandıracağımız belirtilerdir. Yaşa ve sinirlerin etkilendiği yere göre değişiklik gösteren bu hastalık erken teşhis ile sinirlerin vücutta ağır hasar almadan önlenmesine için önemlidir. MS hastalığının ilerlemesi demek sakat kalınması demektir. Bu hastalığa multi-displiner açıdan yaklaşılmalı ve özelliklede genç nüfus bilgilendirilmelidir. MS hastalığının ilerlemesi demek sakat kalınması demektir.

Atak ve kortizon tedavi yöntemleri ile hastalığın seyri değiştirilebilir ve hızı yavaşlatılabilir. Tamamen hastalığı ortadan kaldırabilecek bir tedavi yöntemi henüz bulunmamıştır. MS hastalığı yaşayan hastalarımıza öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi sunarken, bu konuda tecrübesi olan hastalarımızı da dinlemek isteriz.

4 YORUMLAR

  1. Bu hastalığı anlattığınız ve bizlere söz hakkı verdiğiniz için öncelikle teşekkür ederim. Ben Ms ile 6 yıl önce tanıştım kısmı felç ile Tabi bu hastalık çok duyulmadigi için panikliyor ve depresyona giriyorsun. Öncelikle bu hastalık ile yeni tanisanlara şunu söylemeliyim kimseyi dinlemeyin herkesin ms si farklı seyrediyor denilen gibi illa özürlü kalacaksınız diye bir kural yok. Tip bu konuda epeyi gelişti her yıl yeni koruyucu ilaçlar çıkıyor, Bu koruyucu ilaçlar atak seyrini yavaslatiyor, kortizon ise sadece atak döneminde sekel kalmasını büyük oranla engelliyor. Bilmelisiniz ki bir ms hastası kendi kendinin doktoru olmak zorunda çünkü sabah nasıl uyanacaginiz hiç belli olmuyor, kismı felç ya da görme kaybı ile uyanabilirsiniz panikleme den tedaviye baslanip sekel kalmasına engel olmalısınız. Yazılan bir çok şey doğru ama hastalığın ilerlemesi sekel kalması anlamına gelmez. Ben 7 kez kısmı felç 2 kez görme kaybı ve sayamiycagim kadar ağrılı atak geçirdim ve hiç sekel kalmadı. Karamsarlığa düşmeyin her zaman morelinizj yüksek tutun sağlıklı beslenin spor yapın kaslari güçlendirin. Unutmayın önce Siz.

    • Zeynep hanım, öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Size gönülden gelerek geçmiş olsun diliyoruz, umut ediyoruz ki bu hastalığı başarılı bir şekilde atlatırsınız ve tıp bir çözümünü bulur.

  2. Rabbim tüm hastalarımıza şafi ismiyle şifalar nasip etsin inşallah. Bu hastalık hakkında bilgi edinmemize vesile olduğunuz için çok teşekkür ederim.

    • Muhammet bey merhabalar, rica ederiz elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz her zaman. Eğer sizlere gerekli bilgiyi verebiliyorsak ne mutlu bizlere, aynı zaman da yazı içerisinde olmayan yerleri ve bu MS hastalığını yaşayan Zeynep hanım yorumuyla her şeyi dile getirmiş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here