Morarma Hastalığı Acrocyanosis

Morarma Hastalığı Acrocyanosis

Eller ve bacakların alt kısmında, deri, kırmızı-mavi bir renk alır. Ayaklarda pek morarma olmaz. Moraran kısımlarda kas ve deri oksijensiz kalmış ve boğulma meydana gelmiştir. Morarma Hastalığı Acrocyanosis, burun ve kulaklarda, elmacık kemikleri üzerinde, dirseklerde ve baldırlarda görülebilir. Hasta genellikle üşür, moraran kısımların sıcaklığı düşüktür.

Morarma Hastalığı Acrocyanosis diğer belirtileri, devamlı terleme, hasta kısımların deforme olması ve yer yer düğümlenme meydana gelmesidir. Bilhassa bacakların alt tarafında bu çoktur.

Morarma Hastalığı Acrocyanosis genellikle genç kızların bluğ çağına girdiklerinde görülür. Soğuk mevsimlerde morarma fazlalaşır.Bu dolaşım bozukluğu, yumurtalıkların yeterli çalışmamasından ileri gelir. Bu nedenle bozukluk, bluğ çağına girince görülür. Nadiren menopoz dönemindeki kadınlarda da görülebilir. Bazen yumurtalıkları hastalık nedeni ile genç yaşta alınmış kadınlarda da bu arıza görülebilir.
Hasta kısımlarda dolaşım normal olmaz ve o kısımlar oksijensiz kalarak boğulup morarırlar.

Tavsiye Bağlantı: Raynaud Hastalığı

Morarma Hastalığı Acrocyanosis Tedavisi

• Sık sık derin hava alıp kanın oksijen miktarı artırılmalıdır.
• Hasta kısımların üşümesi önlenmelidir.
• Hasta el, bacak ve kulağa sık sık hafif hafif masaj yapılarak kan dolaşımı sağlanmalıdır.
• Sıcak su ve tuzlu banyolar önerilir.

Morarma Hastalığı Acrocyanosis Şifalı Bitkiler Tedavisi

Servi tohumu, at kestanesi kullanılarak toplardamarların yumuşak kalması sağlanmalıdır. Her iki bitkinin kullanışı şöyledir: 0.5 litre beyaz şaraba bir yemek kaşığı öğütülmüş bitki konur. 1 hafta bekletildikten sonra süzülür. Her gün bir çay bardağı ılık suya bu şaraptan 1-2 tatlı kaşığı konur ve içilir.
• Regli ağrılı ve yetersiz olan genç kızlar adaçayı, papatya ve safran kullanarak reglilerini düzene koymalıdırlar.

Özel bir not eklemek isteriz ki, bu tarz bir hastalığınızın gözleminde ilk yapmanız gereken şeyler arasında doktorunuza danışmak ve gerekli önlemlerin alınmasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here