Midede Asit Fazlalığı

Midede Asit Fazlalığı

Normal olarak midede hazmı sağlamak üzere asit çıkartılır, bu asidin miktarı genellikle yenilen gıdalara yetecek kadardır. Bazı sebeplerle bir kimsenin midesinde devamlı ve fazla miktarda asit bulunur, buna Asit fazlalığı denir ve mide ve 12 parmak için bu fazla asit tehlikelidir.

Asit miktarının fazla olması genellikle, sinir sistemindeki bozukluktan olur, bunu gidermek yani sinirleri yatıştırmak, sakinleştirmek, dolayısıyla asit miktarını normale sokmak üzere, sinirleri teskin edici ilaçlar verilir. Bu nevi sinir teskin ettiği için bir parça faydası olabilir ve genellikle de bu geçicidir.

Tavsiye Bağlantı: Midenin Yapısı ve Çalışması

Bazen devamlı acı, fazla baharat, ekşi, fazla et yeme gibi sebeplerle Mide sinirleri uyartılır ve asit verimi dengesi bozulur, pek çok kişideki asit fazlalığının hakiki sebebi budur. Bu halde, önce her nevi yiyecekleri ve uyartıcı baharatları kullanmaktan kaçınmalı, mideye dinlenme fırsatı verilmeli, zamanla midenin asit verimi normale düşer.

Mideden asit çıkartılması daha çok proteinli gıdalar yenilince (Et, yumurta, balık vs.) olur, bu sebeplerle midede asit fazlalığı hissedilince, günlük et miktarı çok azaltılmalı hatta 10-15 gün hiç yememelidir (normal günlük et ihtiyacı 125 – 150 gr. olup, midede asit fazla olunca bunu 50 gr’a indirmeli hatta bazı gün bunu da yememelidir). Böylece et’e perhiz ile bir süre sonra mide asidi miktarı normale döner.

Midenin asidi, yediğimiz yemek tuzu ile yapılır. Günde sağlıklı bir kişi 20 gr. tuz yer. Asit miktarını azaltmak için, günde yenilen tuz miktarı 5 gr’a kadar düşürülebilir (buna gıdaların içinde gelen tuzda dahildir). Tuz veren sebzeler bir süre yenmemelidir.

Midede yanma, asit fazlalığı hissedilince 1 çay bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı bal ve yarım limon sıkılarak yemek üzerine içilir. Bu yanmayı hafifletir ve hazmı kolaylaştırır.

Asit fazlalığını azaltmada ve gidermede en iyi maddelerden biride KİL’dir. 1 çay bardağı ılık suya 1/2 kahve kaşığı döğülmüş kil konur, yemekten 5 dakika önce içilir. Bu kil hem mide yüzeyini sıvayarak asit çıkartılmasını önler ve hemde fazla asidi alıp dışarı götürür. 5-10 gün kil tedavisine devam edildiğinde mide de asit fazlalığı geçer. Günde 2-3 defa yukarki miktarda kil içilebilir. Zamanla 2’ye daha sonra günde 1’e indirilir, bir süre sonra hiç kile ihtiyaç kalmaz.

Not: Kilin kullanıldığı günlerde asla, Sıvı yağ (zeytinyağı, ayçiçeği, mısır, pamuk vs.) yememeli, zira bu yağlarla kil içerde sert bir bileşim yapar, barsakları tıkar. Tansiyonu olanlar kil kullanmamalı.Bazı şifalı bitkiler mide asit verimini azaltmada faydalıdırlar. Bunların en önemlileri:

Kantaron: Bu bitkinin çiçek ve yaprakları kullanılır. 1 çay bardağı sıcak suya 1 kahve kaşığı bitki konur 15 dakika sonra süzülür, az bal konarak, yemeklerden 10 dakika önce içilir. Günde 3-4 çay bardağı içilebilir.

Yulaf ezmesi: Mide yanması, asidinde en faydalı yiyeceklerden biridir. Sabahları 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi su veya süt ile salep şeklinde pişirilerek (az tuz ve limon koyarak) yenir. Şeker katmamalıdırlar. 1 tatlı kaşığı bal konabilir.

Söğüt Yaprağı Çayı: Yemeklerden 10 dakika önce 1 çay bardağı sıcak suya 1 çay kaşığı kurutulup ufalanmış söğüt yaprağı konur, 10 dakika sonra süzülüp içilir. Günde 3-4 bardak içilebilir.

Yabani Krizantem Çayı: Mide rahatsızlıklarını ve asit fazlalığını gidermede faydalıdır. 1 çay bardağı sıcak suya 2 adet Yabani Nergis (kabilse yaş olmalı, taze) ufalanarak konur 15 dakika sonra süzülüp, az bal konarak içilir.

Şerbestçi Otu Çayı: Çok faydalı bir çaydır. 1 çay bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı Şerbetçi otu çiçeği konur 10 dakika sonra süzülüp, 1 kahve kaşığı bal konarak içilir.

Civan Perçemi: Pelin ve Melissa çayı’da mide asidini azaltır. Bunlardan birinden 1 çay bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı konur 10 dakika sonra süzülür, yemeklerden 15 dakika önce içilir. Günde 3-4 çay bardağı Civan Perçemi içilmesi uygundur.

Tüm bu şifalı bitki çayları 2-3 hafta içilerek, midenin normale girmesi sağlanmalıdır. Midede asit fazlalığı görülür görülmez, hemen bunlara başvurmalıdır.

Keten Tohumu: Midede asit fazlalığında ve Gastritte faydalıdır. 1 çay bardağı sıcak suya 1 kahve kaşığı öğütülmüş keten tohumu konur 15 dakika sonra süzülür ve mide boş iken içilir. Duruma göre günde 2-3 bardak içilir. 7-10 gün buna devam etmelidir.

Mide Ekşimesi ve Mide Yanması

Bazen midede ekşime ve yanma olur ve midenin ekşi suyu ağıza kadar çıkar, yemek borusu ağzı yakar.

Midedeki ekşi ve acı suyun normal olarak barsaklara doğru yani aşağı gitmesi lazımdır, ama Mide krampı veya barsaklardaki tıkanıklık yüzünden aşağı doğru gidemez yukarı doğru teper. Bu normal bir şey değildir.

Mide spazmı, krampı varsa, barsaklarda peklik yüzünden tıkanma varsa bunlar giderilmelidir.

Ayrıca sulandırılmış limon suyu, 1 kahve kaşığı kil, ayva kompostosu, elma bu yanmayı ve ekşiliği giderebilir, bunlardan birini almalıdır.

Pelin, Anason, Papatya, Nane, Civanperçemi bitkileri mide ekşimesinde faydalıdırlar. Yemekler üzerine, 1 çay bardağı sıcak suya 1 kahve kaşığı bunların birinden koymalı 5 dakika sonra süzüp az bal veya şeker katarak ılık ılık içmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here