Mide ve 12 Parmak Ülseri

Mide ve 12 Parmak Ülseri

Zamanımızda, kadın-erkek, genç-yaşlı pek çok kişide ülsere rastlanmaktadır. Ülser, midenin iç yüzeyinde, ufak veya geniş bir kısımda arızalanmalıdır. Bu kısımda mide kendi iç yüzeyini koruyan sümük vari salgıyı yapamaz ve mide içinde hazım için salgılanan asit ve fermentler, bu arızalı kısmı yakar, ağrı yapar ve yavaş yavaş o kısmı eritmeye hatta kansere kadar sürükler.

Kısa bir not: Ülserin baş sebeplerinden birkaç tanesi üzüntü, geçimsizlik, kıskançlıktır. Bunlar tüm sağlığıda harap ederler.

Ülserin Sebepleri

Midenin ülserli kısmının sümük vari salgıyı yapamaz hale gelmesinin çeşitli sebepleri vardır, bunların en önemlileri:

1-) Mide’de uzun süre asit fazlalığının olması. Midede asit her zaman vardır, fakat bu günlük asit normalden fazla olunca, Mide ve 12 parmak bağırsağında, hatta ince barsakta yakma ve ülsere sebep olur.

Bunun için ise aşağıda belirtmiş olduğumuz konu olan Asit Fazlalığı ve Tedavisi adlı yazımızı inceleyiniz vakit geçirilmeden asit fazlalığınızı gideriniz.

Tavsiye Bağlantı: Midede Asit Fazlalığı

2-) Zamanında tedavi yapılmayan Gastrit zamanla ilerler, ülsere yol açar. Bunun içinde yapmanız gereken aşağıdaki vermiş olduğumuz Gastrit Belirtileri ve Tedavisi adlı yazımızı okuyunuz.

Tavsiye Bağlantı: Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

3-) Midenin bir kısmı zayıf düşer ve sümük vari koruyucu maddeyi ve hazım için asidi çıkartamaz olur, midenin diğer kısımlarında meydana gelen asit bu zayıflamış kısmı yakmağa, tahriş etmeye başlar. Bu halde önce ülser, aşağıda vereceğimiz çarelerle tedavi edilmeli, sonra tüm mide kuvvetlendirilmelidir.

4-) Sinir gerginliği, işyeri sıkıntısı, Aile geçimsizlikleri, Korku ve Endişe, Asab bozucu devamlı gürültü gibi sinir sistemini yıpratan olaylar tüm salgı bezelerini ve bu arada Mideyi ve 12 parmak bölgesini de etkiler ve salgı dengesi bozularak Ülsere zemin hazırlar.

Sinir bozucu ve yıpratıcı olaylar ortadan kaldırılmalı, aksi halde tüm vücutta mide rahatsızlıklarından başka diğer pek çok hastalıklarda başgösterir.

5-) Devamlı ve fazla miktarda alkol, sigara, çay, kahve, şeker ve şekerli yiyecekleri yemede ülsere yol açar. Belirtmiş olduğumuz bu maddeler ve ürünler fazla kullanıldığı taktirde Ülserin ilerlemesinden ziyade çok daha kötü sonuçlar doğurabilir.

6-) Aspirin, salisilik asit, iyot, sülfamit, ve diğer bazı ilaçları fazla kullananlarda da ülser çok görülür, bunlar mide iç yüzeyini yakarlar. Bu nevi ilaçlar sık sık ve fazla kullanılmamalı ve hele ülser başlamışsa hemen kesmeli, hiç almamalıdır.

7-) Karaciğer yetersizliği ve safra azlığı, orta ve ileri yaşlardaki kimselerde çok olur ve mide de asit yapılı olan gıda maddeleri yeterli safra olmadığı için bazik hale getirelemez, mide ve 12 parmak kısmını yakarak Ülsere sebep olur.

Karaciğer tenbelliği ve safra yetersizliği varsa, gerekli gıdalar ve şifalı bitkiler alınarak giderilmelidir. Kuşdişi, hindiba yaprağı çayı içilerek safra akışı artırılabilir. Bol havuç ve zeytinyağı yemelidir.

😎 Kalp rahatsızlığı nedeni ile dolaşım yetersizliği olur, bu durum vücutta çeşitli arızalar yanında Mide Ülserine de sebep olabilir. Tüm vücudun sağlıklı kalmasında kalbin önemi büyüktür.

9-) Vücutta Hormon dengesinin bozukluğu’da Ülsere yol açabilir. Mütehassıs bir hekim tarafından bu dengesizlik giderildiğinde, ülserde iyileşir.

10-) Yeterli ve dengeli proteinli gıda alamayanlarda da Ülser çok görülür.

11-) Sık sık çok sıcak yemek yiyen veya çok sıcak şeyleri içenlerde, dil yandığı gibi midede yanmalar olur ve bu yanmalar sık sık tekrarlandığında günün birinde ülsere çevirir. Tüm yiyecek ve içecekler ılık olmalıdır.

12-) Bazı kimselerde, bazı vitaminlerin devamlı alınamaması (kuru ve konserve yiyeceklerin fazla alınması gibi), egzamalara ve mide de ülsere yol açabilir. Yaz, kış basit yollarla vitamin ihtiyaçları karşılanmaya çalışılmalıdır.

12 Parmak Ülserinin olmasında yukarki etkenlerden başka, şu etkenlerde önemli rol oynayabilir:

13-) Mide de hazım asit bir ortamda oluşur ve 2-3 saat sürer, hazım sonunda gıdaların asitliği giderilerek 12 parmak barsağına itilir. İşte mide de daha hazım bitmeden, öğün harici yenilecek birşeyler veya,

14-) Çalışma yerinin, muhitin aşırı ve devamlı sıcak olması veya et, hamur işi gibi fazla susuzluk veren şeyleri devamlı ve fazla yeme, acı baharatları fazla kullanma gibi sebeplerle aşırı susuzluk hissetme ve daha mide de hazım bitmeden sık sık çok su içme sonucu mide de henüz işi bitmemiş ve asit yapılı gıdaların 12 parmak barsağına sürüklenmesine yol açar ve orada sık sık yakma, dolayısıyla ülsere sebep olur. Ülserin sıcak muhitlerde en baş sebebi budur.

Su ihtiyacı iki yemek arası saatlerde giderilmeli, mide dolu iken ve hazım bitmeden ne yeniden birşeyler yemeli ve ne de çok su veya bira vs. içmemelidir.

15-) 12 Parmak barsağına kâfi safra akıtılamazsa veya Pankreas bezesi salgıları yeterli olmazsa, bu’da ülsere yol açar. Varsa Karaciğer ve Pankreas tembelliği giderilmelidir.Mide ve 12 Parmak Ülseri Belirtileri

Mide de Ülser ve diğer arızalanmalar kolay kolay olmaz, mide uzun süre kendisini korumağa ve hataları gidermeye çalışır. Fakat yukarda saydığımız ülser yapıcı hareketlere bilerek veya bilmeyerek inatla uzun süre devam edildiğinde, bir süre sonra midenin direnci kalmaz, ufak veya büyük bir kısmı Ülser olur ve bir gün mide bu rahatsızlığını açığa vurur. Genellikle Ülser tek bir sebepten olmaz, yukarda saydığımız sebeplerin biri veya bir kaçı bir arada olur. Buna göre de hastalık hafif veya ağır şekilde ortaya çıkar.

Ülser önceleri şu belirtilerle kendini belli eder:

• Mide de ekşime ve sık sık ağıza kadar ekşi suyun gelmesi.
• Mide de ağırlık, hazımsızlık ve yanma olur. Bu hazımsızlığın asıl nedenini anlamadan, bu devrede Pepsin fermentine havi (Midenin salgıladığı ferment) hazım ilaçları almak çok hatalı olur ve ülserin daha çabuk ilerlemesine yol açılmış olur.
• Ağzın pek tadı yoktur ve sabahları dilin üzeri paslanır.
• Hastanın rengi soluk – sarıdır.
• Midenin üst hizasında karına bastırılınca acıma hissedilir. Bu ilk belirtilere aldırış edilmezse, bir gün çok kötü sonuçlar doğurabilir.
• Yemeklerden 2-3 saat sonra veya gece, dayanılmaz bir mide ağrısı başlar, midenin son kısmına doğru (safra kesesi hizasında) olan kısımda başlıyan sancı sırta doğru yayılır. Bu sırada kusma olabilir ve çıkartılan maddelerle birlikte kırmızı temiz kanda kusulur. Bazen kan gaita ile çıkar ve pislik üzerinde katran gibi olur.

Hastada baş dönmesi ve terleme olur. Kanama ve sancı ile, ülserin ileri devreye geldiği anlaşılır.

• İlkbahar ve sonbaharda Ülser azgınlaşır, ağrı ve kanamalar yapar.
• 12 parmak ülserinde, yemeklerden 4-5 saat sonra, göğüs boşluğu hizasında ağrı hissedilir ve Safra kesesi iltihabı sanılır, ayrıca sabahları yine bu bölgede ağrı olur, bazen kusma yapar, kusma ile saf temiz su çıkartılır.

Mide ve 12 Parmak Ülserinin hakiki teşhisi hastanelerde ve Mütehassıs Doktorlarca yapılır ve Ülserin durumuna göre bazen ameliyata gidilebilir. Ameliyattan sonra yine ülser yenileyebilir, ülser yapan sebepler ortadan kaldırılmalı ve sağlıklı beslenme kaidelerine riayet etmelidir.

Mide ve 12 Parmak Ülseri Tedavisi

a-) Önce Ülseri yapan, yukarda saydığımız sebepler tesbit edilip, onlar ortadan kaldırılmalı. Aksi halde aşağıdaki öneriler pek fayda vermez.

b-) Hastanın Ülseri ilerlemiş durumda ve kanama yapmaya başlamışsa, hasta hemen yatağa yatırılmalı. Kanama varsa hastaya buz yutturmalı, midesi üzerine soğuk su torbası konmalıdır. Bir taraftan da Doktora haber verilmelidir.

c-) Ülserli Midenin kendi kendini tamir etmesi ve Ülser yarasının çeşitli mikroplarla azdırılmaması için, Mideye yardımcı olmak gerekir. Aşağıdaki çareler bu yardım için verilmiştir.

1-) Dezenfekte etme: Her gün şu içeceklerden birinden, mide boş iken 1-2 çay bardağı içerek, Midenin Ülserli kısmını dezenfekte etmeli, orada mikropların zarar yapmasına mani olmalıdır.

Papatya Çayı: 1 çay bardağı sıcak suya 2-3 adet papatya ezilip atılır. Fazla koymamalı 5 dakika sonra süzmeli ve 1 tatlı kaşığı süzme bal karıştırarak içmelidir. Bu çay hem midenin yaralı kısmında mikrop yaşatmaz ve hem de varsa mide ağrısını hafifletir.

Kekik Çayı: Papatya yerine 1/3 kahve kaşığı ufalanmış kekik konur 5 dakika sonra süzülür ve 1 tatlı kaşığı bal konarak içilir.

Limonlu Su: 1 çay bardağı sıcak suya 1/4 limon sıkılır ve 1 tatlı kaşığı bal konup içilir.

Sarımsak: Yemekler sırasında 1 su bardağı ayrana 1-2 diş sarımsak iyice ezilerek konur ve yemeklerle birlikte içilir. Bu’da ülserli kısmı dezenfekte edere, yaranın iyileşmesini çabuklaştırır.

Her gün bu 4 çaydan birinden, günde duruma göre, her yemekten takriben 3 saat sonra (mide boşalınca) 1 çay bardağı içerek, yemeklerle gelen mikropların ülser yarası üzerinde zarar yapması önlenir. Bu çaylar ilk günler mideyi biraz yakarsa da, bu iyiye işarettir, yarayı tentürdiyot gibi önce yaktığı sonra dezenfekte ettiğini gösterir.

2-) Yaranın iyileşmesi için, yara iyi edici aşağıdaki maddelerin kullanılması gerekir.

• Havuç + Lahana + Bal KarışımıÖğle yemeğinden 1 saat önce ve birde yatarken günde 2 defa 1 su bardağına: 1 fincan taze çıkarılmış havuç suyu + 1 tatlı kaşığı Lahana suyu (el kadar kırmızı veya veyaz lahana ince kıyılır ve bezde sıkılarak suyu çıkartılır) + 1 tatlı kaşığıda bal konur üzeri su doldurulur. Eğer mide’de asit fazlalığı varsa (Ekseri Ülserlilerde vardır) o zaman bardağa konan su sıcak olmalıdır ve sıcak sıca içmelidir. Eğer mide de asit azlığı varsa o zaman konan su soğuk olmalıdır. Bu mide asidini artırır. 1-2 aylık tedaviden sonra çok büyük iyilik hissedilir. Tedavi bittikten sonra haftada 1-2 gün bu tedaviye devam etmek çok fayda verir, ülserin yenilemesi önlenir. Bu tedavi Mide ve 12 parmak ülserine etkilidir.

Patates + Lahana + Bal Karışımı

1 su bardağına 1/2 fincan taze çıkartılmış çiğ patates suyu + 1 tatlı kaşığı Lahana suyu + 1 tatlı kaşığı Bal ve üzerine de yukardaki gibi sıcak veya soğuk su doldurulur ve 1 bardağı yatarken olmak üzere günde midenin boş olduğu saatlerde 3-4 bardak içilir. 1-2 aylık tedaviden sonra çok fayda görülür. Mide ve 12 parmak ülserine iyi gelir.

Yabani Krizantem

Mide ve 12 Parmak Ülserini tedavide ve Mide Kanserini önlemede varsa ilerlemesini durdurmada çok faydalıdır. Bu çiçek ülkemizin her tarafında, bahçelerde 9-10 ay bulunabilir ve istifade edilebilir. 1 su bardağı sıcak suya 2-3 adet çiçek ufalanarak (tercihen yaş çiçek) suya atılır 15 dakika sonra süzülür, ılık ılık mide boşken içilir. Günde 3-4 barda (sonuncusu yatarken) içmelidir. Buna da 1-2 ay devam etmelidir. Menopoz dönemine girmemiş genç bayanlar regle 1 hafta kala bunu kullanmamalı, regleden sonra devam edebilirler. Bu çay ülser ağrısını da hafifletir.

Meyan Kökü

1 litre suya 50 gram döğülmüş meyan kökü konur 10 dakika kanatıp 12 saat demlenir ve süzülür. Midenin boş olduğu zamanlarda olmak üzere günde 3-4 bardak içilir. Sonuncu bardak yatarken içilir. Mide ve 12 parmak ülserine iyi gelir. 2 ay kadar devam edilmesi gerekir.

Ayrık Kökü Çayı

Mide ve 12 parmak ülseri için çok faydalıdır. 2 litre suya 150 gr. yıkanmış ve ince kıyılmış Ayrık Kökü konur, 1 litre kalana kadar orta ateşte kaynatılır, sonra süzülür ve buna 100 gr. süzme bal konur ve 10 dakika kaynatıp indirilir, midenin boş olduğu saatlerde ve birde yatarken olmak üzere 4-5 defa içilir. Her seferinde 1 su bardağına ayrık çayından 1 fincan konur ve üzerine su doldurarak içilir. 1-2 ay devam edilir.

En iyisi ve imkân varsa yukarıdaki 5 tedavi olanağından, 3 gün birisi, 3 gün öbürüsü… olacak şekilde değişik kullanmak çok faydalı olur.

3-) Ülser Kanamasını Durdurmak İçin Yapılması Gerekenler

Hasta istirahat ettirilmeli, Doktora haber verilmeli, hastaya buz yutturulmalı ve mide üzerine soğuk su torbası konulmalıdır. Kanama geçtikten sonra tekrar kanama olmaması için veya ülsere tutulduktan sonra kanamayı önlemek üzere Deve kulağı otu (Sanicula europaea) çayı kullanmalıdır. 1 su bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı bu bitkiden konur 15 dakika sonra süzülür ve soğutularak içilir. Mide boş iken olmak üzere günde 2-4 bardak içilebilir.

4-) Ülser Ağrısına Karşı Alınacak Tedbirler

Şerbetçi Otu Çayı

Mide ağrısını azaltır ve mide de asit fazlalığı varsa onu da giderir. 1 litre kaynar suya 20 gr. Şerbetçi otu çiçeği konur, 15 dakika demleyip süzülür, günde 3-4 bardak içilir.

Papatya Çayı

Mide ağrısına karşı tanınmış bir ottur. 1 su bardağı sıcak suya 2-4 adet papatya ufalanarak konur (kuru veya yaş) 10 dakika demlenip süzülür. Günde 3-4 bardak içilir.

Nane Çayı

Mide ve bağırsak ağrılarını hafifletir, kusmayı önler. 1 su bardağı sıcak suya 1/2 kahve kaşığı (fazlası kusturur) Nane (kuru veya yaş farketmez) konur ve 5 dakika sonra süzülür. Günde 3-4 bardak içilir.

Pelin Otu

Bu da iyi ağrı keser. Papatya gibi kullanılır, 1 su bardağı sıcak suya 1 kahve kaşığı konur.

Birleşik kullanmalara örnekler:

a-) 1 su bardağı sıcak suya 2 adet Yabani Nergis çiçeği (yara tedavi edici), 1/2 kahve kaşığı kuru Nane (ağrı kesici) veya

b-) 1 su bardağına 1 fincan havuç suyu + 1 tatlı kaşığı bal + 1 tatlı kaşığı Lahana suyu + 1 fincan sıcak suda 4 adet papatya ezilir konur 10 dakika sonra süzülür. Bu da su bardağına aktarılır üzerine su ilave ederek içilir. Veya

c-) Ayrık veya Meyan Çayına nane veya papatya veya şerbetçi otu çayı karıştırılıp içilebilir. Böylece komple bitki çayı kullanılmış olunur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here