Lens Kullanmak Zararlı Mı

Lens Kullanmak Zararlı Mı?

Uzun süredir gözlük kullanıyorsanız ve artık vücudunuzun bir parçası haline gelen bu gözlüklerden kurtulmak istiyorsanız ameliyattan başka bir çözüm olarak lens kullanabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken ise bir doktora muayene olmadan lens kullanmaya başlamak göz sağlığı için çok zararlı ve tehlikelidir. Lens Kullanmak Zararlı Mı? Yazımızı sizler için biraz daha detaylandırıp inceleyelim.

Lens kullanmaya başlamadan önce ilk olarak bir göz doktoru ile görüşüp lensin gözünüzü rahatsız edip etmeyeceği hakkında lens muayenesi yaptırarak detaylı bilgi almalısınız. Yapılan muayenede göz sağlığınızın ne durumda olduğu kontrol edilmektedir. Miyop, astigmat, hipermetrop veya farklı bir göz rahatsızlığınızın olup olmadığına karar verilmelidir.

Bu tetkikin ardından keratometri tetkiki yapılmalıdır. Göz hekimine gidenlerin öğreneceği üzere bu tetkik bir aygıt ile yapılmaktadır. Çeneniz ve alnınız statik kalacak biçimde dürbüne eş bir alandan size gösterilen ekrana bakmanız ve ekrandaki biçimi takip faktörüz istenmektedir. Bu çoğu zaman havada süzülen bir balondur. Aygıt zaman zaman gözünüze hava üfler ve testin doğru çıkması için en ehemmiyetli etken başınızı statik yakalamanız ve gözünüzü kırpmamanızdır.

Bu değerlendirmelerin arkasında çıkacak neticeye göre hekiminiz gözünüzün lens kullanmaya uygun olup olmadığı kararına varır. Lens kullanmaya uygun ise bir sonraki safha ne cins bir lens kullanacağınızı tanımlamaktır ve bu karar da hekiminiz tarafından verilmelidir.

Tavsiye Bağlantı: Burunda Sivilce Tedavisi

Lens Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada değişik ad ve cinste lensler görüyor olsak da lensler esasta iki çeşittir. Bunlar gaz iletken yapıya sahip sert lensler ve yumuşak lenslerdir. Gaz geçirgen sert yapılı lensler yumuşak lenslere göre daha az kullanılmaktadır. Yumuşak lenslerin kullanımı daha yaygındır.

Gaz geçirgen sert kontak lensler genellikle astigmatı yüksek olan kişilerde ve renk körlüğü gibi sorunlarda kullanılır. Bazı göz ameliyatlarından sonra gözü korumak amaçlı bandaj olarakta kullanılır.

Bifokal kontak lensler yumuşak ve katı gaz geçirgen içeren malzemelerden oluşmaktadır. Bu lens çeşidi her mesafeden net bir şekilde görme sağlamak için tasarlanmıştır.

Multifokal lensler odaklanma problemi yaşayan bireylerde kullanılmaktadır. Genellikle 40 yaşından sonra yaygın görülen bir problem olan odaklanma probleminde seçilmektedir.

Torik lensler astigmat problemi yaşayan şahısların kullanımı için üretilmiştir. Bu lensler geçmiş yıllarda sert olarak kullanılıyormuş, markasına göre bazıları kalın, bazıları incedir. Fakat hangi marka olursa olsun astigmatı sadece belli bir dereceye kadar düzeltebilmektedir.

Lens kullanırken dikkat etmemiz gerekenler;

• Lenslerinizi takmadan ve çıkarmadan önce ellerinizi bol bol sabunla yıkamayı ihmal etmeyin. Ellerinizi kurularken sürekli kullandığınız havlu yerine kağıt havlu ile kurulayın. Elinizi yıkadığınızda parfümlü veya kremli sabunlar kullanmamaya dikkat edin.

• Lensleri kesinlikle lens kabı içerisinde kapakları kapalı olarak muhafaza edin.

• Kabın içerisinde bulunan solüsyonu her kullanımınızda değiştirmeyi unutmayın.

• Lenslerinizi taktıktan sonra gözünüzü ellememeye, özen gösterin aksi takdirde mikrop kapabilir.

• Gece yatmadan önce lenslerinizi çıkarmayı unutmayın, lenslerinizle denize ve duşa girmeyin.

• Lenslerinizin kullanım süresi dolduktan sonra kullanmaya devam etmeyin yeni bir lens alın.

• İki gözünüzünde numarası farklıysa lenslerinizi karıştırmamaya dikkat edin.

• Lensleriniz eğer hasar gördüyse sakın kullanmayın.

2 YORUMLAR

  1. Lens kullanmak zararlı mı bunu en iyi kendi gittiğiniz göz doktorunuz bilebilir . Lens seçimi yaparken mutlaka doktorunuzun önerdiğini alın ve aldığınız yere dikkat edin. Lens kullanırken yapılması gereken bakımları da atlamaz kontrollerinizi düzgün yaptırırsanız pek bir sorun çıkmayabilir

  2. Lens takmak sorumluluk isteyen birsey dikkatli olmak lazım daha öncelerden birşey duymuştum ateşe yaklaştığında lens gözünün içinde erimiş mi ne olmuş galiba sonra kör olmuştu galiba tam emin değilim eğer yanlış ise kusuruma bakmayın aklımda böyle kalmış sadece sizlerle de paylaşmak istedim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here