Kürtaj Sonrası Yapılması Gerekenler

Kürtaj Sonrası Yapılması Gerekenler

Bebek aldırma işlemi olarak tanımlanan kürtaj hem uygulama öncesinde hem de uygulama sonrasında dikkat edilmesi gereken birçok noktaya sahiptir. Kürtaj için gerekli şartları sağladığınıza emin olduktan sonra bebeğinizi aldırmak için uygun tedavi merkezine başvurabilirsiniz. Son dönemlerde genellikle hastanelerde yapılan bu tedavi yöntemi daha sağlıklı sonuçlar vermektedir. Siz de iyi referansları olan hastaneleri tercih ederek kürtaj yaptırabilir, bebek aldırma işleminin başarılı bir şekilde sonuçlandırılmasını sağlayabilirsiniz. Kürtaj Sonrası Yapılması Gerekenler yazımızı biraz daha detaylandıralım.

Kürtaj yaptırmadan önce bebeğin kaç haftalık olduğunu bilmeniz gerekiyor. Minimum 5 maksimum 7 haftalık gebelik sürecindeyseniz kürtaj yaptırmak için başvurabilirsiniz. Bu süre daha fazla uzarsa kürtaj yaptıramazsanız. Onay verseniz dahi sağlığınız açısından kürtaj işlemi uygulanmaz. Bebek aldırma işlemini uygularken lokal anestezi yapılır ve ağrı çekmemeniz sağlanır. Böylece ortalama 5 dakika süren bebek aldırma işlemi sırasında ağrı çekmeden işlemi sonuçlandırabilirsiniz.

Tavsiye Bağlantı: Kürtaj Nedir?

Kürtaj Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Kürtaj operasyonu tamamlandıktan sonraki ilk 7 gün içerisinde damlama şeklinde kanama olabilir, normaldir. Kürtaj operasyonundan 15 gün sonra tekrar yumurtlama meydana gelir. Kürtajdan sonra cinsel ilişki yaşadığınızda hamile kalma olasılığınız bulunmaktadır. Bu nedenle korunmanız gerekir. Ayrıca kürtaj yaptırdıktan 45 gün sonra adet kanaması olmuyorsa en yakın tedavi merkezinden destek alınmalı veya uzman hekime başvurulmalıdır. Aksi takdirde farklı sağlık sorunları ile karşılaşmanız muhtemeldir.

Kürtajdan hemen sonra ortalama 5 ped kadar pıhtılaşmış kanama meydana gelirse bu parça kaldığı anlamına gelir. Hemen uzman hekime başvurulmalı ve hekim tarafından durum incelenmelidir. Hatta bu durumda ultrasona girilmeli ve bölgesel olarak inceleme yapılmalıdır. Genellikle 8 haftalık gebeliklerde bu durum görüldüğü için kürtaj işlemleri öncesinde 5-7 hafta arasında olması önemle vurgulanır. Aksi takdirde daha büyük sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmanız muhtemeldir.

Kürtaj sonrasında adet gecikmesi durumunun sıkı bir şekilde takip edilmesi gerekir. 6 haftaya kadar adet gecikmesi yaşanabilir. Bu normaldir. Fakat adet gecikmesi 45 günü aşıyorsa bu durum anormaldir. Kürtaj sonrasında böyle bir durum yaşıyorsanız yine size en yakın uzman hekime giderek yardım almalısınız. Adet gecikmesi önemli bir konu olduğu gibi farklı sağlık sorunlarının cereyan etmesine neden olabilir.

Kürtaj yaptırdıktan sonraki 10 gün içerisinde kesinlikle cinsel ilişki yaşanmaması gerekir. Korunma yolu dahil herhangi bir yol ile cinsel ilişkiye girilmesi durumunda yüksek oranda kendinizi risk altına atarsınız ve sağlığınızı tehlikeye atarsınız. 15.günden itibaren korunma yoluyla cinsel ilişkiye girilebilir. Fakat dikkatli olunmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here