Kürtaj Nedir

Kürtaj Nedir?

Halk arasında bebek aldırma olarak adlandırıla kürtaj, vakum yoluyla gebeliğin sonlandırılması işlemine verilen addır. Kürtaj yaptırmak için çeşitli şartların yerine getirilmesi gerekir. Eğer uygun periyotta değilseniz kürtaj işlemini yaptırmanız mümkün değildir. En azından Türkiye’de kurumsal olarak hizmet veren tedavi merkezleri bu konuda sağlıklı yöntemler ile işlem yapar ve sizi riske atmaz. Kürtaj yaptırmak için ideal süre gebeliğin 5 ile 7 haftası arasındaki süreçtir. Kürtaj Nedir? Yazımızı biraz daha detaylandıralım.

Gebeliğinizi sonlandırmak için 7.haftayı aşmamanız gerekir. Eğer 10.haftada veya buna yakın bir sürede gebeliği sonlandırmak isterseniz siz onay verseniz dahi bu işlem gerçekleştirilemez. Aksi takdirde sağlığınız risk altına girecektir. Dikkatli bir şekilde kürtaj için uygun olup olmadığınızı araştırmalısınız. Uzman hekimler tarafından uygulanabilen kürtaj son zamanlarda hastanelerde daha fazla ilgi görebilmektedir. Alternatif kürtaj yapan tedavi merkezlerinin risk unsuru olduğunu unutmamalısınız.

Tavsiye Bağlantı: Bebek Aldırma İşlemi Nasıl Olur?

Kürtaj işlemi yapılırken ağrı yaşamamanız için bölgeye lokal anestezi uygulanır. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra kürtaj işlemine başlanır ve vakum yardımıyla gebelik sonlandırılır. Kürtaj işlemi ortalama 5 dakika sürmektedir. İşlem sırasında herhangi bir ağrı yaşamazsınız. Bu nedenle işlem sırasında veya işlem sonrasında size ağrı kesici, antibiyotik vs. verilmez. Kürtaj işleminin sağlık açısından olumsuz etkileri sadece psikolojik olarak ön plana çıkmaktadır. Kürtaj yaptırmak kişiyi psikolojik olarak yıpratabilir.

Eğer partnerinizle birlikte ebeveyn olmak için uygun olmadığınızı düşünüyorsanız önceden plan yapmalı veya korunmalısınız. Aksi takdirde hamileliğinizi sonlandırmak isteyebilir ve kendinizi psikolojik olarak zor duruma sokmamanızı öneririz. Kürtaj yaptırmak sizi yüksek oranda yıpratacağı gibi her ne kadar uzman hekimlere kendinizi teslim etseniz bile her zaman sağlık açısından bir risk durumu oluşturabilmektedir. Kürtaj yaptırmadan önce neler yapılması gerektiğini detaylı bir şekilde araştırmalısınız.

Kürtaj işleminin ardından ortalama 7 gün boyunca hastanın cinsel ilişkiye girmesi önerilmez. Bu süreçte hem sağlık açısından hem de psikolojik açıdan hastanın kendisini iyi hissetmesi mümkündür. Olayın üzerinden belirli bir süre geçmesi kişinin moral olarak daha iyi olmasını sağlayacaktır. Kürtaj işlemini yaptırmadan önce endişe duyan birçok insan kürtajın ardından endişelenecek herhangi bir durum olmadığını gözlemleyebilmektedir. Kürtaj ağrısız ve sancısız bir yöntem olduğu gibi kısa sürede sonlandırılan bir işlemdir. Bebek aldırma işlemini yaptırmaya karar verirken dikkat edeceğiniz en önemli nokta tedavi merkezini belirlemektir. Bu konuda oldukça seçici ve titiz davranmalısınız. Tedavi merkezinin referanslarına ve çalışmalarına göz atarak bilgi sahibi olabilir ve kürtaj yaptırabilirsiniz.

1 Yorum

  1. kürtaj nedir nasıl yapılır pek umurumda değil açıkçası ama gel gelelim ciddi anlamda kötü bir durum ve bu duruma düşmanımın dahi gelmesini istemem.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here