Kürtaj Merkezi Türkiye Geneli

Kürtaj Merkezi (Türkiye Geneli)

Bebek aldırma işlemi yaptırmak isteyen kadınların ortak sıkıntılarından birisi hamileliği sonlandırmak için uygun yer bulamamasıdır. Bunun için birçok defa araştırma yapılsa bile genellikle olumsuz yanıt aldıklarını görmek mümkündür. Çünkü kürtaj işlemi kişi açısından daha büyük sağlık sorunları yaratabilir. Özellikle psikolojik olarak kişiyi yıpratan bu durum kadının kendisini iyi hissetmemesine neden olmaktadır. Aynı zamanda psikolojik etkilerinin yanında farklı sorunların yaşanma riski her zaman mevcuttur.

Kürtaj yaptırmak için devlet hastaneleri, özel hastaneler ve özel klinikler tercih edilebilir. Türkiye’de sağlık kuruluşları bu konuda yeterli düzeyde destek vermektedir. Fakat hastanelerin geneli için bu söylenemez. Türkiye’deki hastane sayısı baz alındığında ortalama %75 oranında hastanelerin kürtaj yaptırmadığı dikkat çekmektedir. Kürtaj yaptırma konusunda destek alamayan kadınlar genellikler özel poliklinikleri tercih etmektedir. Fakat bu konuda detaylı ve dikkatli bir şekilde araştırma yapılması gerekir. Birçok klinik sağlık koşulu standartlarının üstünde olsa bile uygun koşullarda kürtaj işlemi yapılıp yapılmadığı kafalarda soru işareti yaratmaktadır.

Tavsiye Bağlantı: Kürtaj Fiyatları Ne Kadar?

Kürtaj Nerede Yapılabilir?

Yapılan araştırmalar doğrultusunda 2016 yılının verileri kapsamında 431 hastanenin sadece 34’ü kürtaj hizmeti vermektedir. Devlet hastanelerindeki bu rakam kadınların kürtaj yaptırma şansı bakımından oldukça düşüktür. Türkiye genelinde devlet hastanelerinin vermiş olduğu hizmetler arasında yer almayan kürtaj, birçok hastanın alternatif tedavi merkezleri seçmesine vesile olmaktadır. Bunların başında özel hastaneler ve poliklinikler yer almaktadır.

Türkiye’deki 81 ilden 53’ünde kürtaj hizmeti veren devlet hastanesi bulunmuyor. Aslında yasal olan kürtaj hizmetinin ulaşılabilir olmadığı dikkatlerden kaçmıyor. Bu iller; Bu iller; Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Artvin, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Edirne, Elazığ, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Isparta, İçel (Mersin), Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Nevşehir, Ordu, Rize, Sakarya, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Kırıkkale, Batman, Yalova, Kilis ve Osmaniye olarak sıralanıyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda devlet hastanelerinin kürtaj ile ilgili hizmet vermemesinin yanı sıra bu konu hakkında bilgi vermemesi de dikkat çekiyor. Hizmetler konusunda yeterli bilgi vermeyen devlet hastaneleri, hastaları özel hastanelere yönlendiriyor. Yüksek bütçeler ile özel hastanelerde kürtaj hizmeti almak istemeyen hastaların özel klinik seçerken daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Klinik seçimlerinde, uzman hekimin referansları ve çalışmaları göz önünde bulundurularak hizmet alınabiliyor. Fakat sağlıksız koşullar ve ilkel yöntemler bu tip kliniklerde kullanılabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here