Kontrollü Solunum Uygulaması Nedir

Kontrollü Solunum Uygulaması Nedir?

Günlük yaşantımızda yaşadığımız herhangi bir olay solunum ritminde değişiklik yaşanmasına neden olabilir. Bunlar çeşitli olaylar ve eylemler karşısında değişkenlik gösterebilir. Solunum ritminin değişkenlik göstermesi ise kişi sağlığı açısından farklı sonuçlar doğuran etmenlerin başında gelir. Bu nedenle solunum ritmimizi belirli standartlar ölçüsünde ayarlamak gerekebilir. Düzensiz solunum çoğu zaman farklı şeyleri çağrıştırır. Uzman doktorların bu konuyu geniş anlamda ele aldığı ve insanlarda farklı farklı tepkimelerle karşılaşıldığı vurgulanmıştır. Kontrollü Solunum Uygulaması Nedir? Sorusunu biraz daha genişletip anlatalım.

Solunum düzensizliği genel olarak stresli bir yaşam sürdürdüğümüzü ifade eder. Solunum egzersizi yaparak bu gibi olumsuz etkileri en aza indirebilir ve daha sağlıklı yaşam sürebilirsiniz. Solunum düzensizliğinin olumsuz etkileri bilimsel olarak tespit edilmiş verileri kapsamaktadır. Bu nedenle düzenli egzersiz ile anksiyete, uykusuzluk, post travmatik stres sendromu, dikkat dağınıklığı ve depresyon gibi olumsuzluklara son verebilirsiniz. Sadece nefes alışverişi bu gibi durumlara karşı sizi koruyacak en önemli etmen olabilir.

Tavsiye Bağlantı: Sorumluluklarla Savaşmayı Denemek

Solunum Egzersizi Örnekleri

Solunum egzersizi yapabilmeniz için 3 farklı örnek bulunmaktadır. Bunlar;

Uyumlu Solunum: Bu teknik solunum egzersizlerinin en etkili ve en basit olanıdır. Dakikada 5 solunum yapmanız gereken uyumlu solunum planında dik oturabilir veya sırtüstü uzanarak ellerinizi karın bölgesine koymanız yeterlidir. Yavaş yavaş nefes alarak karnınızı şişirin ve nefesinizi tutun. Ardından 6 saniye içerisinde nefesinizi dışarı verin. Bu egzersizi günde 10 defa yapmanız yeterlidir.

Stres Giderme: Yere dik oturun ve ellerinizi karnınızın üzerine yerleştirin. Nefes alırken ön tarafa doğru eğilip karnınızı genişletin. Nefes verirken öne doğru bükülün ve geriye doğru gidin. Bu işlemi günde 20 kez tekrarlamanız yeterli olacaktır.

Enerji Veren Solunum: Dik duracak pozisyonda oturun veya ayakta durun. Ardından avuç içlerinizi tavana doğru çevirin. Nefes alırken geriye doğru gidin ardından nefesinizi geri verin. Bu işlemi günde 10-25 kez tekrarlamanız yeterli olacaktır.

Yukarıdaki örnekleri sürekli olarak tekrarlayarak solunum egzersizi yapabilir ve kendinizdeki değişimi görebilirsiniz. En azından psikolojik olarak size kendinizi iyi hissettirecek olan bu egzersizler ile yüksek oranda yol kat edebilirsiniz. Egzersizlerin faydaları oldukça fazladır. En azından kendinizi daha dinç ve daha yüksek yaşam kalitesi içerisinde bulabilirsiniz. Nefes egzersizleri basite alınmayacak türden sonuçlar vermektedir. Bunlar bilimsel olarak kanıtlanmış ve birçok insanın bu yöntemler ile istediği sonuçları aldığı gözlemlenmiştir. Egzersiz türlerini araştırarak birbirinden farklı solunum egzersizlerini bulabilir ve uygulayabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Kontrollü solunum uygulaması yaşamında stresle karşılaşıp huzurunu kaybeden nefes alışı bile düzensizleşen insanları rahatlatmak için çok iyi bir uygulama . Stres yüzünden hayatınız karmaşıklaştıysa ve bıkkınlık hissediyorsanız kontrollü nefes uygulaması tekniğiyle kendinize vakit ayırıp rahatlayabilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here