Kızlık Zarı Hymen Nedir

Kızlık Zarı Nedir

Latince adı ”Hymen” olarak bilinen kızlık zarı, bekaret durumunu temsil eden kızlık perdesi olarak tanımlanmaktadır. Kızlık zarı birçok toplumda namus ve bekaretin simgesi olarak bilinir ve kızlık zarı bozulmamış olan kişinin daha önce cinsel ilişkiye girmediği ifade edilmektedir. Özellikle tecavüz veya cinsel istismar durumlarda kızlık zarı muayenesi ile Adli Tıp Kurumu’na gerekli bilgiler verilmekte ve kızlık zarının bozulup bozulmaması durumu bu noktada büyük bir önem taşımaktadır. Kızlık Zarı Nedir? Yazımızı biraz daha detaylandıralım.

Kızlık zarı bebek anne karnında 7-12 haftalık iken olgunlaşmaya başlar. Kızlık zarı bir organ olmadığı için işlevi bulunmaz fakat 11 yaşına kadar genital bölgeyi koruyarak herhangi bir mikrop vb. tehlike unsurunun vajina içerisine girmesini engeller. Özellikle küçük kız çocuklarının genital bölgesine sokacağı her türlü yabancı cismin vajina içerisine zarar vermemesi amacıyla kızlık zarı burada koruma kalkanı görevini üstlenir. Küçük kız çocuklarının bilinçsiz bir şekilde üreme organına zarar vermesi bu şekilde engellenir.

Tavsiye Bağlantı: Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarının ilerleyen dönemlerde çeşitli nedenlerle bozulduğu veya yırtıldığı bilinmektedir. Bunun çeşitli sebepleri vardır. En yaygın olanı ise kızlık zarının cinsel ilişki nedeniyle yırtılmasıdır. Bu duruma alternatif olarak aşırı derecede spor yapmak, sert bir objenin üzerine düşmek, genital bölge ile ilgili operasyonlar geçirmek, mastürbasyon yapmak, vajinal yolla ilaç kullanmak veya tampon yapmak ve bölgeyi aşırı derece kaşımak, tahriş etmek kızlık zarının bozulmasına neden olabilir.

Kızlık zarının bozulduğunu ancak uzman hekimler anlayabilir. Gözle görülen veya algılanan bir durum olmadığından ötürü çeşitli testler uygulanır. Kızlık zarının bozulup bozulmadığı bu testlerin sonucunda ortaya çıkar. Aynı zamanda kızlık zarının bozulması ile birlikte kişinin kaç kez cinsel ilişkiye girdiği veya kızlık zarını nasıl bozduğunu anlamak mümkün değildir.Kızlık zarı bozulduktan sonraki 7 gün içerisinde yırtılan zarın etrafı normale döner ve kenar bölgeler tamamen iyileşir.

Kızlık zarı dışarıdan çıplak gözle görülebilen bir şey değildir. Genellikle vajinanın 1-2 cm içerisinde bulunur. Özellikle kilolu insanlarda bu durum değişkenlik gösterebilir. Kilolu insanlarda vajinanın 4-5 cm gerisine kadar itildiği gözlemlenebilir. Kızlık zarı doğum kontrol uzmanları tarafından tespit edilebilir. Vajina duvarlarının aralanması yoluyla kızlık zarının bulunduğu noktayı tespit etmek mümkündür. Fakat tedavi süreci için farklı yöntemlerin kullanılması gerekir. Kızlık zarı ile ilgili yaşanan sağlık problemlerinde uzman hekimlere görünmek her zaman mantıklı olan seçenektir. Bu şekilde sağlık açısından kendinizi riske atmış olmaz ve uygun tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here