Kış Aylarında Direnci Artırma

Kış Aylarında Direnci Arttırmanın Formülleri

En çok rahatsızlandığımız aylar genellikle kış aylarıdır. Sonbahar ve yaz aylarında daha az rahatsızlanır veya hiç rahatsızlık yaşamadan 9 ay boyunca rahat bir şekilde hayatımızı sürdürürüz. Fakat kış aylarında hasta olmamak mümkün değildir. Hem soğuk havalar hem de vücut direncinin azalması, kolay bir şekilde rahatsızlanmamızı sağlamaktadır. Kış mevsiminde sıklıkla yakalandığımız rahatsızlık türü ise soğuk algınlığıdır. Soğuk algınlığı bazen 3-4 gün bazense 1 – 1 buçuk hafta boyunca bizi yatağa hapseden ve psikolojik olarak yıpratan hastalıklardandır.

Soğuk algınlığı ile baş edebilmek için farklı formüller bulunur ayrıca ilaç alarak kısa süre içerisinde hastalığı atlatmak mümkündür. Fakat soğuk algınlığına yakalanmamak ve vücut direncini arttırmak için kış aylarına girmeden önce veya giriş sürecinde bazı uygulamalar yapabiliriz. Bunlar daha az hasta olmamızı veya hastalık süresini en aza indirmeyi sağlar. Ayrıca doğal şifa kaynakları ile her türlü hastalığa karşı dirençli olacağımız gibi kolay bir şekilde yıkılmadan yaşamımızı sürdürebiliriz.

Tavsiye Bağlantı: Dolaşım Organlarındaki Bozuklukların Oluş Nedenleri

Hastalıklardan Korunmak İçin Ne Yapılmalı?

Kış mevsiminde en sık başımıza gelen hastalıklardan soğuk algınlığına yakalanmamak için yapılması gereken bazı uygulamalar mevcuttur. Aynı zamanda soğuk algınlığı geçirirken bu uygulamalar sürdürülebilir ve hastalık sürecini kısa sürede atlatmak mümkün olabilir. Eğer siz de evde hastalıkla nasıl mücadele edebilirim? gibi bir düşünceyi aklınızdan geçiriyorsanız bunun cevabı basi ve oldukça pratiktir.

Hastalanmamak için veya hastalık sürecini kısaltmak için yapılabilecek uygulamalar;

• Sıvı Tüketimi: Eğer hastalıkları kolay bir şekilde atlatmak ve hasta olmamak istiyorsanız sıvı tüketimine dikkat etmelisiniz. Boy ve kilo endeksinize göre günlük su tüketim miktarınızı hesaplayıp bunu uygulamalısınız. Ayrıca suya alternatif olarak doğal meyve suları ve tavuk suyu gibi çeşitli sıvılar tüketilebilir. Kahve gibi kafein içerikli sıvılar tüketilmemelidir.

• Tavuk Suyu Çorbası: Genellikle hastalandığımızda ebeveynlerimiz tarafından pişirilen tavuk suyu çorbalarının faydası bilim adamları tarafından onaylanmıştır. Tavuk suyu çorbası hem antiinflamatuar etkisi göstermekte hem de burun tıkanıklığını açarak bölgesel virüs sayısını sabitlemekte, artmasını engellemektedir.

• Meyve: C vitamininin bulunduğu meyve türleri başta olmak üzere birçok meyve türü hastalıklardan korunmak için doğal ilaç görevini görmekte ve sağlıklı yaşam için tüketilmektedir. Meyve tüketimini ihmal etmemeli ve gerekli vitaminleri almalısınız.

• Kış Çayı: Özellikle son dönemlerde sıklıkla karşınıza çıkan kış çayları içerisinde birçok faydalı bitkiyi bulundurduğundan dolayı hastalıklara karşı doğal ilaç kaynağı olarak bilinmektedir. Bir tutam kış çayını kaynar suyun içerisine atarak 5 dakika bekletin ve günlük 2 bardak tüketerek direncinizi arttırın.

1 Yorum

  1. Pekmez, C vitamini gibi şeyler çok önemli ki ülkemizde pekmezin bu konuda olan faydalarını birçok insan biliyor. Cidden her ülkede olmayan guZel şeylere sahipiz. Neyse konumuz direnci arttırmak aslinda bu bunyeden bünyeye ne kadar değişse de bunun en önemli şeyleri den birisi beslenme ve barınma faktörleridir.ikisine yeteri önemi verdikten sonra Allah kerim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here