Kilo Almak İçin Neler Yapılmalı

Kilo Almak İçin Neler Yapılmalı

Kilo kaybı yaşayan veya aşırı derecede zayıf olduğunu düşünen birçok insan vardır. İdeal kilo ölçüsünün altında olan insanların kilo almak için farklı yolları denediği gözlemlenmiştir. Fakat bu yolların birçoğu yetersiz ve vücutta bulunan birçok organda hasat meydana getirebilecek derecede tehlikelidir. Şimdi sizlerle kilo almak için neler yapılmalı onlara göz atacağız. Günlük enerji alımını arttırmak için bilinmeyen yollara başvurmamak gerekir. Kilo almak için sağlıklı besinler kullanarak düzenli bir şekilde kalori alıp istenilen seviyeye gelebilirsiniz. Uzman doktor ve diyetisyenlerin bu konudaki görüşleri doğrultusunda sizlere kilo alımında yardımcı olabilecek bazı önerileri sunacağız.

Kilo alımında yardımcı olan gıda ürünleri;

• Sabah, öğle ve akşam öğünlerinde et, süt, tahıl, sebze veya meyve grubu muhakkak bulundurulmalı ve tüketilmelidir. Temel gıda maddeleri kilo almak açısından çok önemlidir.

• 3 ana öğün yemeğin yanı sıra ufak tefek dengeli öğünler alabilirsiniz. Fakat kendinizi zorlamayacak cinsten gıdalar tercih etmelisiniz. Bunlar meyve grubu olabilir.

• Çok fazla yağlı yemek yemek doğru değildir. Yağlı yemekler size doygunluk hissi yaşatır ve daha fazla gıda ürünü yiyemezsiniz, ayrıca kızartma yağları zararlıdır. Bunların yerine az yağlı besinler ve yağsız etli yemekler tercih edilebilir.

• Ara öğünlerde süt ve süt ürünleri, meyve grupları, sütlü tatlılar ve tost gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.
• Kızartmaları tercih etmektense aynı ürünü fırında pişirip porsiyon miktarını arttırmak daha çok fayda sağlayacaktır. (Örn; Patates, ızgara tavuk, balık vb.)
• Kuru meyveler ve kuru yemişler akşam yemeğinden sonra tercih edilebilecek ideal seçeneklerdendir.
• Çay, kahve, soda gibi içecekler yerine süt, ayran veya meyve suyu gibi içecekler tercih edilmelidir.
• Uzman doktorlara danışarak vitamin-mineral suplementi kullanılabilir.
• Protein ihtiyacınızı tam olarak karşılamanız gerekir. Bunun için süt tüketirken bile sütün içerisine çeyrek tatlı kaşığı süt tozu ilave etmek faydalı olacaktır. Hem protein ihtiyacınızı karşılayabilir hem de kilo alımında faydalı olacak bir karışım elde etmiş olursunuz.
• Stres ve gerginlik kilo vermenize vesile olduğu için bu gibi etmenlerden uzak durmanız gerekmektedir.

Not: Zayıflama, sıkılaşma ve diğer Diyet programlar için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz;
Diyet Listesi

Kilo almak için yukarıdaki seçenekleri tam olarak uygulamanız gerekebilir. Alışkanlıklarınızı ve beslenme şeklinizi değiştirerek kısa süre içerisinde ideal kilo ölçülerinize ulaşabilirsiniz. Kilo alımı sırasında ana öğünler ile yeterli derecede beslenmek yerine sık sık ve aralıklarla beslenmek sizin için daha ideal olacaktır. Yeni bir sayfa açmadan önce neler yapmanız gerektiği konusunda uzman kişilerden destek almanız daha uygun bir seçenek olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here