Kaygı Bozukluğu

Kaygı Bozukluğu (Anksiyede)

Kaygı Bozukluğu (Anksiyete) Nedir?

Kişinin normal kaygı düzeyinin çok üstünde bir kaygı düzeyinde olmasına kaygı bozukluğu (anksiyete) denir. Kaygı Bozukluğu (Anksiyede) çok detaylı bir şekilde inceleyelim.

Kaygı Bozukluğu (Anksiyete) Nasıl Ortaya Çıkar?

Kaygı bozukluğu (Anksiyete) kişinin beklenmedik trajik bir olay karşısında, hayatındaki önemli bir karar aşamasında ortaya çıkabilir ve olması gerekenden uzun süre devam ederse hastalığa dönüşür.

Kaygı Bozukluğunun (Anksiyetenin) Belirtileri

Kaygı bozukluğuna (Anksiyeteye) sahip kişi başına gelen olaylarda hep en kötü ihtimali düşünür, öldüm bittim havasında yaşar. Kaygı bozukluğu (Anksiyeteye )sahip kişi sürekli bir tedirginlik halindedir, olayları sürekli olarak abartır, tabiri caizse pireyi deve yapar. Kaygı düzeyi normalin çok üzerindedir. Eğer tedavi edilmezse kişide depresyon hastalığının oluşmasına da sebep olur. Kaygı bozukluğu (anksiyete) rahatsızlığı yaşayan hastalar vücutlarında istem dışı bir titreme, vücutlarına aniden bir ateş basması ve kalplerinde çarpıntı hissederler.

Tavsiye Bağlantı: Psikoloji

Kaygı Bozukluğunun Tedavisi

Kaygı bozukluğu tedavisinde diğer tüm psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde olduğu gibi aile desteği çok önemlidir, ailenin hastanın yanında olduğunu hissettirmesi, ona önem verdiklerini göstermesi çok önemlidir. Kaygı bozukluğunun tedavisinde diğer önemli bir husus hastanın profesyonel destek almasıdır. Profesyonel destek sırayla psikolojik danışman , psikolog, psikiyatri uzmanı tarafından verilebilir. Kaygı bozukluğuna sahip kişi kendi kendini teskin ederek, bu sıkıntılı durumun geçeceğini güzel günlerin geleceğini düşünerek kendi kendini rahatlatmalıdır, aynı şekilde çevresi de kişiye telkinlerde bulunup rahatlatmalıdır. Kaygı bozukluğuna sahip kişi zihnini kendini rahatsız eden düşünceden başka bir düşünceye yönlendirip onunla meşgul etmelidir. Kaygı bozukluğu yaşayan kişi derdini öteleme yani o an umursamama yoluyla kendini rahatlatabilir. Bu hastalık hafife alınmamalı önemsenerek tedavi olunmalıdır, yoksa hastada ciddi hasarlara yol açabilir.

Kaygı Bozukluğunun Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Kaygı bozukluğunun tedavisinde hastanın profesyonel destek aldığı psikiyatri doktoru uyguladığı terapiye ek olarak hastaya güvenirliliği test edilerek yan etkileri en aza indirilmiş psikiyatri ilaçları yazabilir. Bunlar fluvoksamin, fluoksetin, paroksetin, sertralin, citalopram en sık kullanılan ilaçlardandır. Bu ilaçlar hastanın durumuna göre dozajları değişir. Hem ilaç hem de grup tedavilerinin birlikte kullanımı durumunda tedavi başarısı %70- 80’lere kadar çıkmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here