Kansızlık Belirtisi

Kansızlık Belirtisi Nelerdir

Kanın içerisinde önemli vazife gören kısmı alyuvarlardır. Kansızlık Belirtisi Nedenleri yazımızı sizler için biraz daha detaylandıralım. 1 mm. küp kanda alyuvar miktarı normal sayıdan az olmamalı; ayrıca bu alyuvarların şekilleri muntazam ve renkleri de normal olmalıdır. Zira alyuvarların içerisinde bulunan demir miktarı, az olursa renkleri açık kırmızı olur ve bunlar oksijen nakli işini tam yapamazlar. Genellikle kansızlık denilince 1 mm. küp kandaki alyuvar adedi anlaşılır. Ama diğer konular üzerinde de önemle durulmalıdır.

Kansızlık çeken kimselerde, genellikle şu belirtiler görülür:

• Kansızlık çeken bir insanın yüzü daima solgun durur.
• Eğer kansız birisiyseniz elleriniz ve ayaklarınız daima üşür.
• Kansızlığın diğer en büyük sebeplerinden bir tanesi de kulaklarda sık sık çınlama olmasıdır.
• Eğer kansızlığı büyük bir şekilde çekiyorsanız kalp çarpıntısı mutlaka çekilir.
• Kansız olduğunuzu anlayacağınız durumların başında da iştahsızlık, bedeni ve ruhi çalışmada verimsizlik ve çabuk yorulma olur.Kansızlık Nedenleri

• Kanamalar (hemoroid, mide-barsak kanamaları, regl kanamaları gibi)
• Kan yapan organların (dalak, ilikler, karaciğer) yeterli çalışmamasından kaynaklanır.
• Beslenmelerde yaşa göre yeterli demirin alınmaması da kansızlık yapar.

Kansızlık Çekmemek İçin Öneriler

Yukarıda belirtmiş olduğumuz Kansızlık Nedenlerinin en büyük sebeplerinden bir tanesi kanamalardır. Bu nedenle ufak veya büyük kanama demeden mutlaka durdurulmalıdır. Eğer bu tarz kanamaları durduramıyorsanız mutlaka hekiminizden destek alınız, aksi hâlde çekeceğiniz kansızlık çok daha fazla olur.

Tavsiye Bağlantı: Kan Katılaşması

Kansızlığa Şifalı Bitkilerle Tedavisi

• 1 litre kırmızı şaraba 1 yemek kaşığı rezene tohumu öğütülüp katılır. 1 hafta bekletilip süzülerek, yemeklerde bundan 2 tatlı kaşığı olmak üzere, günde 5-6 tatlı kaşığı içilmelidir.
• 1 litre suya 50 gram çilek kökü kıyılarak konur, 10 dakika kaynatıp 30 dakika demlenir ve süzülür, günde bundan 3 su bardağı içilir.

Kansızlığa Karşı En İyi Formül

1 su bardağı kuru siyah üzüm + 8 bardak su + 1 parmak boyda kuru enginar yaprağı + 1 yemek kaşığı ufalanmış Pelin birlikte, orta ateşte 1-1.5 saat kaynatılır sonra indirilir, soğuyunca süzüp sürahiye konur içerisine biraz bal konur. 10 yaştan küçükler günde 1-2 çay bardağı, büyükler ise 3-4 su bardağı içerler, 10-15 gün buna devam edildiğinde kanlanma başlar ve daha sonra iştahınız bayağı açılır.

Kansızlık Çekmemek İçin Beslenme Önerisi

• Enginar, yulaf ezmesi, kayısı, buğday çimi, tere, erik, kuru ve yaş üzüm, maydanoz, havuç, ıspanak, mercimek ve soya bolca yenilmelidir.
• Karaciğer ve yumurta sık sık yenilmelidir bu şekilde kansızlık sorununu fazla yaşamazsınız.

Kansızlık Belirtisi çektiğinizi düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk iş aile hekiminize müracat etmek ve gerekli ilk önlemleri almaktır. Bizim yazdıklarımız Kansızlık çeken insan için çok faydalı bilgiler olduğunu düşünüyoruz, fakat ilk müdahale doktorunuzdan gelirse çok daha faydalı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here