Kan Hastalığı

Kan Hastalıkları ve Kanın Yapısı

Kanın asıl görev yapan kısımlara göre bir yapısı vardır. Kan Hastalıkları ve Kanın Yapısı hakkında daha fazla bilgiyi sağlayalım şimdi. Kanda görev yapan bu kısımlar şunlardır:

• Plazma.
• Alyuvar.
• Akyuvar.
• Trombositler

Bu dört maddenin sağlıklı bir kişinin kanındaki oranları belirgindir. Herhangi bir hastalıkta kanın muayenesi yapılarak, yapısının normal olup olmadığı incelenebilir. Kanın içindeki alyuvar ve akyuvar miktarı 1 mm. küp kan içindeki sayılara göre bildirilir.

Aşağıda sağlıklı kişilerle bu miktarlar gösterilmiştir:

1 mm. küp kanda Olgun kişi de Alyuvar sayısı 5.000.000, Lökosit (ak) sayısı 8.000’dir. Bu duruma göre ise 0-3 yaş aralığındaki çocuklarda Alyuvar sayısı 6.000.000 ve Lökosit (ak) sayısı 20.000’dir. 4-12 yaş arasındaki çocuklarda ise Alyuvar sayısı 1.500.000 iken, Lökosit (ak) sayısı 10.000 kadardır.

Tavsiye Bağlantı: Hemoroid Nedir ve Hemoroid Tedavisi

– Muayenede alyuvar adedinin artması (5.5 milyon üzerinde), kalp ve akciğerlerde bazı bozuklukları, zehirlenmeleri ve dalağın hastalandığını gösterir.

– Alyuvar adedinin azalması, çeşitli derece kansızlığı gösterir. Şöyleki; (olgun kişilerde)

4 milyona düşmesinde, hafif kansızlık,
3 milyona düşmesinde, orta kansızlık,
2 milyona düşmesinde, ağır kansızlık,
1 milyona düşmesinde, çok ağır kansızlık var demektir.Kanın İçindeki Maddeler

Kan Hastalığı2

Yediğimiz gıdalar ile vücudumuzda meydana gelen artık maddelerin tümü kanda toplanır ve kan, bunları ait oldukları yerlere taşır. Kandaki tüm yararlı ve zararlı maddelerin belirli miktarda olması lazımdır. Bunları da çeşiti salgı bezleri ayarlar. Kanın kimyasal muayenesi ile çeşitli ayarlama bezlerinin normal çalışıp çalışmadığı ve vücut sağlığının normal olup olmadığı takip olunabilir. Kimyevi tahliller sonucu 100 gram kanın içinde bulunan miktarlar şöyledir: Sağlıklı bir kişinin 100 gram kanında Üre 15-50 mg, Asit Ürik 2-6 mg, Kolesterol 140-250 mg, Şeker 80-140 mg, Total lipit (yağ) 530-850 mg’dir. PH ise 7,3-7,4’tür.

PH-7’nin altına veya 7,9’un üzerine çıkmamalıdır. 7’nin altına düşmesi; Şeker, gut, üremi gibi rahatsızlıkların işaretidir. Ayrıca iyot, arsenik, fosfor zehirlenmesinde de PH 7’nin altına düşer. Üre-Hat böbrek iltihabında üre çok yükselir.

Asit ürik: Gut, kronik nefrit, böbrek taşı ve karaciğer yetersizliğinde asit ürik çok yükselir.

Şeker: Cilt hastalıklarında, şeker hastalığında 150 mg’ın üzerine çıkar.

Uzun perhizlerde karaciğer yetersizliğinde, Hipofiz ve böbrek üstü bezesi fazla çalışmasından şeker 75 mg’ın altına düşer.

Total Yağ: Troid bezesi fazla çalışmasından yağ düşer. Hamilelikte, mikrobik hastalıklarda, şeker hastalığında, damar iltihaplanmalarında, ödemlerde total yağ yükselir.

Kanın Sedimantasyonu

Çeşitli hastalıkların takibinde, kanın çökme hızından da yararlanılır. Hastanelerde alınan kan, özel muameleye tabi tutulduktan sonra çökme tüpüne konur; biraz sonra kanın renkli kısmı çökmeye başlar ve üstte renksiz su gibi plazma birikir. Buna sedimentasyon denir.

Çeşitli hastalıklarda kanın sedimantasyonu (çökümü) artar; bu artışa göre hastalığın takibi yapılır.

Belirli miktarlarda alınan kan tüpe konulduktan 1,2,3 ve 24 saat sonra, üstte meydana gelen renksiz plazmanın boyu sağlıklı kişilerde sedimentasyon kadınlarda 5-9 ve 55-90 arasında değişmektedir. Erkeklerde ise bu durum 3-7 ve 50-70 arasındadır.

1 saat sonrasındaki rakam çocuklarda 7 mm’dir. Verem hastalıklarında 10 mm’yi bulur. Hamilelikte, regl günleri ve kanser hastalarında bu miktar 100 mm’yi bulur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here