Kalpteki İltihaplanmalar

Kalpteki İltihaplanmalar

Kalp dış zarı iltahaplanması (Perikardit – Pericardite)

Kalbin dışındaki zarın iltahaplanmasına “Pericardite” denir. Bunu ivegen ve süregen hali vardır. Ayrıca kuru ve sulu perikardit de vardır.

Kalp dış zarının ihtihaplanması, eklem romantizması, tifo, verem, zatüre, kızıl, firengi, belsoğukluğu ve nefrit gibi hastalıklar sonucunda olur ve bu zarı çeşitli bakteri ve virüsler hastalandırır.

Kalpteki İltihaplanmaların Belirtileri

Hastalığın başlangıcında dışarıdan teşhis zordur. Ateş yükselir ve kalp bölgesinde yoğun bir ağrı duyulur. Ateşin nerden geldiği bilinemez. Ayrıca sırta, omuza ve karına vuran ağrılar olur. Hareket etme ve derin hava alma, ağrıları artırır. Zarın iki yüzeyi arasında su toplanarak kalbi sıkıştırır ve onun hareketini kısıtlar. Bunun sonucunda, hastada solunum darlığı ve öksürük belirir.

Bir süre sonra kalp zarının iltihaplanmış kısımları kalınlaşır ve büzülür böylece kalbin hareketi kısıtlanır. Bunun sonucunda, hastanın karaciğeri şişer, karınında su toplanır ve tüm vücutta ödem (şişme) meydana gelerek solunum zorlaşır.

Tavsiye Bağlantı: Kalp Krizi

Kalpteki İltihaplanmalar İçin Öneriler

– Perikarditi meydana getiren hastalıklar zamanında tedavi edilmelidir.
Şifalı bitkilerle tedavi: Bazı şifalı bitkiler, kuru ve sulu perikarditi meydana getirdiği rahatsızlıkları gidermede veya hafifletmede ve perikarditi yapan bazı hastalıklara karşı etkili olarak, hastalığın geçirilmesinde yardımcı olmaktadırlar. Bunların önemlileri ve etkileri şunlardır:

* Akhuşağacı çayı: 1 litre sıcak suya 40 gram yaprak (kuru veya yaş) konur, 20 dakika sonra süzülür, günde 3-4 su bardağı içilir. Bu çay, ödemi (şişliği) giderir; romatizma ve nefrite etkilidir.

* Kiraz çöpü çayı: Akşamdan 1 litre sıcak suya 1 avuç kiraz çöpü konur sabah 10 dakika kaynatılıp süzülür. Günde 3-4 su bardağı içilir. Ödem, nefrit ve romatizmaya etkilidir.

* Mısır püskülü çayı: 1 litre sıcak suya 1 avuç mısır püskülü konur, 15 dakika sonra süzülür ve günde 3-4 su bardağı içilir. Ödem, romatizma ve nefrite etkilidir.

* Ardıç tohumu: Günde 5-10 adet ardıç tohumu yemeklerde ağızda çiğnenerek et kısmı yutulur. Kan ile bunun esansı tüm vücudu dolaşır ve kan içindeki mikropları temizler. Ödem, romatizma, belsoğukluğu ve nefrite etkilidir.

* Mürver çiçeği: 1 su bardağı sıcak suya 2 tatlı kaşığı konur, 15 dakika sonra süzülür ve günde 3 bardak içilir. Ödem, nefrit, verem ve romatizmada faydalıdır.

Kalp Kaslarının İltihaplanması (Myocardite – Miyokardit)

Kalp kaslarını, kana gelen çeşitli virüs ve bakteriler hastalandırır. Bilhassa romatizma, çiçek, nezle, difteri, tifo ve kızıl gibi hastalıkların miktopları kalp kaslarını da hastalandırırlar.

Hastalığın ivegen (akut) şekli daha çok 6 aylık ile 3 yaş arasındaki çocuklarda ve bir de 40-60 yaş arası kimselerde olur. Şişmanlık, şeker hastalığı ve gut hastalıkları ile aşırı alkol kullanma, hastalığın süregen olmasına neden olur.

Kalp Kaslarının İltihaplanma Belirtileri

Hastalık nedeni ile kalp ve kalbin iç bölümleri büyür ve normal kalp 300 gram iken hasta kalp 1 kilogramı bulabilir. Bunun sonucunda, dolaşım yetersizliği ve kalp atışında düzensizlik doğar.

Kalp Kaslarının İltihaplanma Tedavisi

– Hakiki teşhis ve tedavisi doktorlarca yapılır. Yukarıda adı geçen hastalıklardan sonra kalp atışlarında artış ve eksilme varsa önemle üzerinde durulmalı ve hemen doktora gidilmelidir.
– Kalp yetersizliği ve dolaşım yetersizliği giderilmeye çalışılmalıdır.
Şifalı Bitkilerle Tedavi: Kalp kaslarına kan ile ulaşarak oralardaki rahatsızlığı geçirmede ve hafifletmede şu bitkilerden faydalanılır:

* Yüksük otu (Digitalin): Eczanelerde hazır ilaçları vardır ve doktorlarca verilir. Kalp kas yetmezliğine, dolayısıyla dolaşım yetersizliğini giderir. Ayrıca kalp atışlarını düzene sokar. Vücutta toplanan suyu (ödem) boşaltır.

* Kanavcı otu (Adonis vernalis): Zehirli bir bitkidir. 1 su bardağı sıcak suya 2 kahve kaşığı konur (çiçeği), 5 dakika sonra süzülür ve günde 2-3 su bardağı içilir. Etkisi yukarıdaki gibidir.

* Zakkum: Yaprak ve çiçekleri kullanılır, zehirlidir. Eczanelerdeki zakkumlu ilaçlar doktorlarca verilir. Bilhassa ihtiyarlardaki miyokarditte çok faydalıdır. Kalp atışını normale sokar ve vücutta toplanan suyu boşaltır.

– Hasta bol bol dinlenmelidir.

Kalp Kaslarının İltihaplanmasında Beslenme

Kalp kaslarını kuvvetlendiren nar suyu, siyah üzüm ve havuç suyu içilmelidir. Soğan, enginar ve kereviz bolca yenilmelidir. Öğle ve akşam yemeklerinde 2-3 diş sarmısak iyi ezilerek çiğ yenilmelidir. Sarmısağın esansı kan ile bütün vücudu dolaşarak çeşitli yerlerdeki mikropları öldürür. Bilhassa limonlu sarmısak kalp kaslarındaki ihtihapları giderir, kalbin damarlarını temizler ve böylece kasları kuvvetlendirir. (Limonlu sarmısağın hazırlanışı kolesterol bahsinde verilmiştir.)

Kalp İç Yüzeyinin İltihaplanması (Endokardit – Endocardite)

Kan, kalbin iç kısmında çeşitli bölmeleri her gün defalarca dolaşır. Bu nedenle kanda bulunan mikroplardan bazıları, kalbin iç yüzeyindeki bazı kısımları ve bilhassa bazı kapakçıkları hastalandırır. Hastalanan kısımlarda yarar kendiliğinden tamir edilir. Fakat tamir edilen kısımlarda sertleşme ve kalınlaşma olur. Bunun sonucunda kan dolaşımı yeterli olmamaya başlar.

Hastalığın sebebi:

Romatizmalar, çürük diş, bademcik ve zatürre ile vücudun diğer yerlerinde mikrop kapmış yaralardan kana geçen mikroplar, kalbe ulaşır ve oraları hastalandırırlar.

Belirtileri:

Hastada hafif ateş ve genel bitkinlik vardır. Rengi soluktur ve dalağı şiştir. Doktorlar kalbi dinleyerek kapakçıkların iyi çalışıp çalışmadığını anlarlar.

Tedavisi:

– Teşhis ve tedavisi doktorlarca yapılır. Bugünki ilaçlarla etkili tedaviler yapılabilmektedir. Gerekirse, ameliyatla bozulmuş olan kapakçıklar düzeltilebilir.
– Romatizma, bademcik ve çürük diş gibi mikrop yatakları vakit geçirmeden yok edilmelidir.
Şifalı bitkilerle tedavi: Günlük yiyecekler arasında; Tarçın, karanfil, karabiber, kekik ve sarmısak gibi esansları kana geçerek zararlı mikropları öldüren baharatlar sofradan eksik edilmemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here