Kalp Spazmı

Kalp Spazmı

Kalp Spazmı diğer isimleri ile Angina pectoris veya Angine de poitrine olarak adlandırılır. Kalp damarları sağlıklı olmayan kişilerde, yemeklerden sonra veya süratli yürüme, merdiven çıkma, yük taşıma, soğuk hava teneffüs etme sırasında zaman zaman göğüste (sol) bir ağrı hissedilebilir. Bu sol göğüsteki ağrı, boyuna, sol omuza ve sol kola kadar yayılır. Bu ağrı çok keskin değildir, ama hastaya nefes aldırmaz. Bu rahatsızlığın sebebi kalbi besleyen atardamarların kolesterol ve kireçlenme sonucunda daralması, çaplarının küçülmesi ve böylece daha az kan geçmesidir. Soğukta veya midenin tazyiki ile damarlar spazm yapar, kalp damarları sıkışır (gaz itmesi) veya acele koşma sonrasında, çapları küçülmüş kalp damarlarından yeterince kan geçemez. Böylece kalp, yeterli beslenemez ve ağrı yapar.

Hasta, bir yere oturup dinlenince, midesindeki gazı dışarı atınca veya havası ılık bir oda da oturup üşümesi geçince, kalbindeki ağrı, genellikle geçer.

Angine de poitrine krizi genellikle 5-10 dakika, nadiren 15-30 dakika sürer. Kriz bazen gece uykuda iken ve bilhassa korkulu rüya sırasında veya fazla yiyip yattıktan sonra gelebilir. Hasta bol ter ve idrar söker; sonra kriz geçer ve açılır. Krizin yeniden ne zaman geleceği belli olmaz. Kalp spazmının en önemli yanı, enfarktüse yol açmasıdır.

Angine de poitrine genellikle 50-60 yaş arası, nadiren 40-50 arası görülür. Hastalık 30 yaşından önce pek az görülür. Aynı şekilde, 60’ndan sonra da çok az görülür. Angine de poitrine, daha çok erkeklerde görülür, kadınlarda az rastlanır.

Tavsiye Bağlantı: Kalp Atışındaki Düzensizlikler

Kalp Spazmı için Öneriler

– Doktora görünülmelidir. Bu arada:
– Aşırı yorgunluk, hızlı yaşam, korku, heyecan verici şeylerden kaçınılmalıdır.
– Yeterince gece ve gündüz dinlenilmelidir.
– Şişmanlık varsa, (sonradan alınmış kilolar) mutlaka giderilmeli ve kalbin yükü hafifletilmelidir.
– Kalbin daralmış olan damarlarının daha fazla daralmasını önlemek üzere kan durultulmalı, kolesterol varsa düşürülmelidir.
Şifalı Bitkilerle Tedavi: Bu bitkiler, kalp damarlarını açarak krizi atlatmaya yararlar. Bir kısmı da kalbe rahatlık verir. Bunlar daha kriz gelmeden koruyucu olarak zaman zaman kullanılabildiği gibi, kriz günlerinde de kurtarıcı olarak kullanılırlar ve krizin kısa zamanda atlatılmasını sağlarlar. Önemlileri şunlardır:
* Alıç Çayı: 1 litre suya 1 yemek kaşığı alıç çiçeği veya 2 yemek kaşığı kurutulup ufalanmış meyvesi konur. 15 dakika kaynatıp 30 dakika demlenir ve süzülür. Günde 3 su bardağı içilir.
* Anason veya Kimyon: 1 çay bardağı sıcak suya 1 çay kaşığı konur 10 dakika sonra süzülür, günde 2-3 bardak içilir. Kalbe büyük rahatlık verir.

Kalp Spazmı için Beslenme

İlk gün pek bir şey verimez; ılık az şekerli limonlu su verilir. Daha sonra doktor duruma göre yiyecek verir. Genellikle birkaç gün hafif ve sulu şeylerle beslenilir. Açık nane ve anason çayı, limonlu su verilerek mide gazı kolaylıkla çıkartılmalıdır.

Angine de poitrine iki tiptir

– Hakiki angine de poitrine. Kalbin kendini besleyen damarlardaki daralmadan ileri gelir. Hızlı yürüme, koşma, yüksek çıkma sırasında kendini belli eder ve akabilinde kriz gelebilir. Hakiki angine de poitrine, yukarda izah edilmiştir.
– Bir de yalancı angine de poitrine vardır. Kalbi idare eden sinir sistemindeki bozukluk sonucunda kriz gelir. Sinir sistemi çok hassaslaşmıştır. Sinir bozukluğundan ileri gelen kriz o kadar ağır olmaz ve uzun sürmez. Sinirden olan krizde hastanın aniden eli ve ayakları üşür, baş dönmesi, çarpıntı sık işeme ihtiyacı duyulur ve titreme görülür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here