Kalp Hastalıkları Hastanın Hissettikleri

Kalp Hastalıkları Hastanın Hissettiği Arızalar

Bizzat hasta, kalbinin bazı arızalarını hissedebilir ve ona göre bir doktora görünmesi gerektiğini anlayabilir. Kalp Hastalıkları Hastanın Hissettiği Arızalar ise şunlardır;

Soluk Soluğa Kalma

Genellikle bir merdiven çıkma veya bir yük taşımadan sonra o kimseye nefesi yetmeyebilir. Kişi, sık sık hava alma ihtiyacı duyar. Pek tabiidir ki, merdiven çıkma, yük taşıma insanın yorulmasına ve bir süre sık nefes almasına neden olur. Fakat bu, duruma göre bir süre sonra geçmelidir. Soluk soluğa kalma uzun sürerse, bu bir rahatsızlık işaretidir.

Ağrılar

Kalp hizasında duyulacak ağrılar üzerinde de önemle durulmalıdır. Ancak bu nevi ağrılardan herkes paniğe kapılmamalıdır. Zira, kalp civarında hissedilecek ağrılar kalpten olabildiği gibi sinir, kas ağrıları veya midedeki gazlardan da ileri gelebilir.

Çarpıntı

Süratlı bir konuşma veya acele merdiven çıkma gibi hareketlerin dışında, sağlıklı bir kimse kalbinin atışını pek hissetmez. Kalbin süratlı ve kuvvetli vurması ve hastanın “kalbim çıkacakmış gibi çarpıyor” demesi, normal bir olay değildir.

Tavsiye Bağlantı: Kalp Hastaları İçin Dr. White’in Tavsiyeleri

Çarpıntı çeşitli nedenlerden olabilir:

• Ağır ve fazla miktarda yemek yenilmesi midede aşırı gaza buda kalpte çarpıntıya yol açabilir. Bu durumda hazımdan sonra çarpıntı geçer.
• Sıcak oda da yatma veya oturma da çarpıntıya neden olur.
• Vücudumuzun herhangi bir yerindeki veya bizzat kalbin kendisindeki bir hastalıktan dolayı çarpıntı olabilir. (Bk. Taşıkardi).
• Gerekli ve dengeli bir beslenmenin olmayışı da çarpıntıya neden olabilir.
• Kansızlıktan da çarpıntı olabilir (Bk. Kansızlık).

Öneriler:

Çarpıntı normal bir şey değildir. Uzun süre devam etmesi, kalbi yorar ve zayıf düşürür. Bu nedenle önce çarpıntıyı yapan etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Şöyleki;
• Fazla çay, kahve, alkol içilmemelidir. Sıcak oda da yatılmamalıdır.
• Şifalı bitkiler tedavi: Çarpıntıyı gidermede aşağıdaki bitkilerden yararlanılır.

Badem sütü: 10 adet çiğ badem, 2 tatlı kaşığı şeker ve 1,5 bardak su ile mikserle ezilir ve süt haline getirilir. Uyumadan önce yapmamız gereken hazırladığımız bu sütü 2 çay bardağı ile ılık bir şekilde tüketmektir. Kalbi kuvvetlendirir, çarpıntıyı giderir.

Marul çayı: Yatmadan önce 2-3 marul yaprağı kıyılmalı, 2 su bardağı suda 10 dakika kaynatılmalı, sonra süzülmeli ve yatarken bir su bardağı içilmelidir. Yatarken 2-3 marul yaprağı iyi çiğnenerek yenilirse, bu da çok fayda verir.

Alıç çayı: Akşamları 2 su bardağı su da 2 tatlı kaşığı alıç çiçeği 5 dakika kaynatılıp 10 dakika demlenir ve yatarken bundan 1 su bardağı içilir.

– Yeğimizi yedikten sonra ortalama 15 dakika evimizde veya dışarıda (müsait bir yürüyüş alanında) gezmeliyiz.
– Sürekli çarpıntı çekenler, orta yükseklikteki göl veya nehir kenarındaki yerlerde oturmalıdırlar. Deniz, yüksek dağ ve yayla yararlı değildir.
– Hazmı zor yemekler yenilmemelidir. Bilhassa akşamları hafif yenilmelidir. Akşamları bol soğanlı marul salatası tercih edilmelidir. Hazmı uzun süren yemekler akşamları yenilmemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here