Kalp Atışındaki Düzensizlikler

Kalp Atışındaki Düzensizlikler

Sağlıklı kişilerde kalbin dakikadaki atışı, orta yaşlılarda 70 civarındadır. Çeşitli nedenlerle bu sayıda değişmeler olabilir ve bunlar bazı rahatsızlıkları ifade eder. Kalp Atışındaki Düzensizlikler adlı yazımızı biraz daha detaylandıralım. Şöyleki:

Kalbin Fazla Atması (Tachycardie)

Kalp, dakikada normalden fazla sayıda ve kuvvetli vurur. Genellikle yemek üzerine, ateşli hastalıklarda, fazla çay – kahve ve alkol alındığında, sinir bozukluklarında kalbin atışı artar ve kuvveti vurur. Bu etkenler geçince kalbin atışı da normale döner.

Bir de aşağıdaki hastalıklardan dolayı sürekli kalp atışı fazla olur;

– Tansiyon yüksekliğinde veya düşüklüğünde.
– Damarsertliğinde.
– Nefritte.
– Ruhi bozukluklarda.
– Kalp yetersizliğinde.
– Basedow hastalığında.
– Hamilelikte.

Bir de Bouveret hastalığı denilen (Tachycardie paroxystique) vardır. Hasta göğsünde ani bir baskı hisseder ve kalp atışı 200’ü bulur. Hastanın tansiyonu düşer. Bu tip rahatsızlık, daha çok gençlerde görülür ve kriz birkaç dakikadan 1-2 saate kadar sürebilir. Erken tedavi edilirse, bir tehlike göstermez.

Tavsiye Bağlantı: Kalp Sinir Sistemi Bozukluğu

Öneriler

– Tachcardie paroxystique’de hasta, rahat bir yere, yastıksız olarak uzanmalı, derin derin hava alıp vermelidir. Öte yandan da doktora haber verilmelidir.
– Diğer rahatsızlıklardan olan fazla atışlarda, bu rahatsızlıklar geçince kalbin atışı da normale döner.
– Mide ve barsakta gaz varsa, giderilmelidir. Zira buralardaki gaz, kalbin fazla atmasına neden olur.

Şifalı Bitkilerle Tedavi: Çeşitli şifalı bitkiler, kalbin rahatlamasını ve tachycardie’nin geçmesini sağlar. Bunların başlıcaları ise şunlardır;

Sarmısak: Öğle ve akşam yemeklerinde ikişer diş sarmısak iyice ezilerek yenirse, kalbe çok fayda verir. Mide ve barsakta gazı önler.

Badem Sütü: 50 gram badem havanda ezilir ve 50 gram bal ile birlikte 1 litre suya konarak hafif ateşte pişirilir. Sabah – öğle – akşam yemekleri üzerine bu sütten sıcak sıcak bir çay bardağı içilir. Kalbe ve mideye çok fayda verir, kalbi kuvvetlendirir ve hazmı kolaşlaştırır.

Alıç (Çiçek ve Meyvesi): 1 su bardağı suya 2 tatlı kaşığı çiçek ve meyve karışımı konur, 10 dakika kaynatıp 30 dakika demlenir ve süzülür. Midenin boş saatlerinde günde 3 bardak içilir.

Melissa Çayı: 1 su bardağı sıcak suya 2 tatlı kaşığı melissa konur, 10 dakika sonra süzülür ve günde 3 su bardağı içilir. Kalbe rahatlık verir, hazma yardım eder ve gazı giderir.

Marul Çayı: 1 litre suya 75 gram marul yaprağı konup hafif ateşte 10 dakika kaynatılır, 15 dakika demlenir ve süzülür. Günde 3 su bardağı içilir. Rahatlık verir.

– Açık ve temiz havada, yemekler üzerine 15-20 dakika gezinilmelidir.
– Göl veya nehir kenarında oturmalı, çok yüksek yaylada ve deniz kenarında oturmamalıdır.

Beslenme

Yemekler dengeli ve yeterli olmalıdır. Bilhassa marul salatası, çiğ lahana, soğan, kuşkonmaz ve közleme patlıcan sofradan eksik edilmemelidir. Su yerine, 1 litre suya 1 yemek kaşığı şeker katılıp kaynatılmalı, sonra buna yarım limon kabuğu ile doğranıp atılmalı, kalan yarısının da suyu sıkılıp katılmalıdır. Ilık ılık su yerine bütün gün bu içilmelidir.

Kalp Atışının Yavaşlaması (Bradycardie)

Kalbin dakikadaki atış adedi azalır ve vuruşu da zayıflar. Bazen bu olay aniden olur ve hasta bayılıp yere düşer. Kalbin yavaş atması, difteri, menenjit ve kabakulak gibi hastalıklardan da olabilir. Bu hastalıklar tedavi edilince kalp atışı normale döner. Ayrıca, Digitalinli ilaçlar fazla ve sürekli kullananlarda, safra fazlalığı olanlarda, kurşun zehirlenmelerinde de yine kalp atışı yavaşlar. Bu etkenler giderilince kalp atışı normale döner.

Pek çok kadın hamile iken kalbi fazla atar. Bazı kadınlarda da tersine kalp atışı azalır ve onların zaman zaman fenalık geçirmesine neden olur. Yaşlılarda da sık sık kalbin az atması görülür. Bu çeşit az atma, çeşitli hastalıklardan olursa da en fazla kalp zayıflığından ileri gelir.

Kalbin üst kısmındaki kulakçıklar ile alt tarafındaki karıncıklar arasında vuruş düzeni bozulur ve bu bozukluk zaman zaman kriz halinde gözükür. Bu durumda kalp atışı 40-50’ye kadar düşer; hasta bayılır ve sar’a krizi geçiriyor gibi olur. Bu şekil bozukluk, menopoz dönemindeki kadınlarda çok olur.

Aynı tür rahatsızlık, 55-60 yaşına gelmiş (cinsel gücü azalmış) erkeklerde de görülür. Bazı hastalar, kalp az atınca bayılmaz; baş dönmesi, fenalık hissi veya biraz kendini kaybetme biçiminde krizi atlatır.

Öneriler

– Önce yukarıda sayılan rahatsızlıklar varsa onlar giderilmelidir.
– Beslenme, yeterli ve dengeli olmalıdır.
– Şifalı bitkilerle tedavi: Bazı şifalı bitkiler Bradycardie’de çok fayda verir ve kalbe yardımcı olurlar
* Alıç: Bir su bardağı suya 2 tatlı kaşığı alıç çiçeği konur, 10 dakika kaynatıp 30 dakika demlenir ve günde 3 bardak içilir. Kalbi kuvvetlendirir ve sinirleri rahatlatır. Böylece hem tachycardie ve hem de bradycardieye iyi etki eder. Kalp rahatlar.
* Nane Çayı: Bir su bardağı sıcak suya 1 kahve kaşığı kuru nane konur ve 10 dakika sonra süzülür. 1 kahve kaşığı bal veya şeker konarak yemekler üzerine içilir. Gaz söktürür, hazım sağlar ve kalbe rahatlık kazandırır. Nane fazla konulmamalıdır. Zira safrayı artırarak ters etki yapar.
– Hasta bol bol dinlenmelidir.

Kalp Atışının Düzensizliği (Arythmie)

Tachycardie’de kalp hızlı, Bradycardie’de yavaş atar. Arythmiede ise, kalp bazen hızlı bazen yavaş atar, bazen de normal atar. Yaşlılarda bu kalp düzensizliği, aşırı yorgunluk, kalp zayıflığı gibi nedenlerden ileri gelir. Bazı kimselerde de arythmie, tansiyon yüksekliği veya böbrek rahatsızlığı sonucunda da olabilir. 50 yaşın altındaki kimselerde, kalp kapaklarındaki arızalarda kalp yetersizliğinden veya guatrdan olabilir.

Öneriler

– Hasta bedenen ve ruhen fazla yorulmamalı ve yeterince dinlenmelidir.
– Beslenmeye dikkat edilmelidir.
– Şifalı bitkilerle tedavi:
Alıç çayı: Tachycardie’deki gibi kullanılır, çok fayda verir.
Kediotu: Yumrularıda çay şeklinde çok fayda verir.
Kara ısırgan ve marrub bitkileri çayı çok fayda verir. 1 su bardağı sıcak suya 1 kahve kaşığı bu bitkilerin birinden konur, 5 dakika sonra süzülür ve günde iki bardak içilir. Arythmie ve Extrasystole çok iyi gelir.

Extrasistol (Exstrasystole)

Kalbin ara sıra normal zamanından önce vurması yani çiftlemesidir. Çeşitli nedenlerle kalp, atış temposunu kaybedebilir. Genellikle aşırı sinir bozukluğu ve yorgunluk sonrası olur. Ekstrasistol, ara sıra olursa, fazla zararı yoktur. Fakat sık sık olursa, kalbi yorar. Bazen ekstrasistol diğer kalp hastalıklarını gizleyebilir ve bu hastalıklar gözden kaçabilir. Yorgunluktan başka, tachycardie, tansiyon yüksekliği, enfarktüs, digitalin zehirlenmesinden de ekstrasistol olabilir.

Öneriler

– Aşırı sinir yorgunluğu, bedeni yorgunluk ve üzüntülerden uzak durulmalıdır.
– Beslenmeye dikkat edilmelidir.
Şifalı bitkilerle tedavi: Marrub, kara ısırgan, alıç, ekstrasistolde de çok fayda verir. Yukarıdaki rahatsızlıklarda olduğu gibi kullanılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here